- W dbanie o urodę i zdrowie wpisana jest bardzo prosta, ale bardzo ważna zasada tj. lepiej zapobiegać, niż później leczyć niedoskonałości. Wszelkie zabiegi ukierunkowane na dbanie o wygląd należy traktować prewencyjnie i powinny być one wpisane jako regularny element naszej troski o ciało. Niestety w Polsce przyjął się błędny pogląd, który mówi, że latem nie powinno się wykonywać zabiegów u lekarzy medycyny estetycznej - komentuje dr Joanna Dąbrowska-Juszczak, certyfikowany lekarz medycyny estetycznej.

Reklama

Tak naprawdę istnieje dość nieliczna grupa zabiegów, których nie należy wykonywać latem. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego gabinetu i specjalisty z właściwymi kwalifikacjami, który będzie mógł dobrze zdiagnozować dany przypadek, indywidualnie podejmując decyzję o możliwości wykonania konkretnej usługi.

Co więc można, a czego nie można latem?

- Pod wpływem promieni słonecznych i wysokiej temperatury, latem skóra wysusza się i w efekcie niestety szybciej się starzeje. Zabiegiem, który polecam w tym okresie swoim klientom, jest zabieg Skinboosters, wykonywany preparatem stabilizowanego kwasu hialuronowego, który powoduje iż w skórze tworzy się rezerwuar wilgoci dzięki czemu jest ona nawilżona i wygląda młodo. Nie wiąże się on z koniecznością wielokrotnych nakłuć skóry, wystarczy jedno ukłucie z każdej strony twarzy, gdzie kwas podajemy nie igłą a kaniulą - wyjaśnia dr Joanna Dąbrowska-Juszczak.

Nadal niestety wiele mitów krąży wokół zabiegów z botoksem. Szkoda, ponieważ botulina idealnie sprawdza się o każdej porze roku. W lecie kiedy pod wpływem słońca częściej mrużymy oczy i marszczymy czoło i brwi, przybywa nam o wiele więcej zmarszczek. Poprzez podanie botoksu, wygładzają się załamania na skórze oraz chroni nas to przed pojawieniem się nowych.

Latem powinniśmy zrezygnować z zabiegów wykonywanych laserem. Zamykania naczynek czy depilacji (zarówno laserowej czy świetlnej) nie powinno wykonywać się o tej porze. W tym okresie trudno uniknąć ekspozycji słonecznej, a po tym rodzaju zabiegów skóra jest podrażniona i bardziej wrażliwa na działanie słońca. W efekcie może dojść do reakcji z pigmentem skóry i powstania nieestetycznych przebarwień w postaci plam.

Podsumowując, w okresie letnim śmiało możemy poddać się zabiegom silnego nawilżania skóry, powiększania ust lub likwidacji zmarszczek. Bez większych obaw możemy więc skorzystać z zabiegów przy użyciu botoksu czy kwasu hialuronowego.