Pięty są nośnikiem całego ciała, dlatego skóra na nich jest dwukrotnie grubsza niż na pozostałych częściach. Warto zwrócić na nie szczególną uwagę i zareagować, gdy zaczynają nieestetycznie wyglądać. Jedną z podstawowych przyczyn pękania pięt jest nadmierne przesuszenie. Nie można jednak zapomnieć o tym, że źle dobrane obuwie, zbyt ciasne lub wykonane z materiałów syntetycznych także wpływa na pogorszenie ich kondycji. Nieprawidłowo przeprowadzony pedicure, w tym zbyt częste i głębokie usuwanie naskórka także przyczynia się do szybszego odrastania i rogowacenia skóry.

Reklama

- Oprócz podstawowych zaniedbań kosmetycznych, kondycja stóp odzwierciedla także stan naszego zdrowia. Nadwaga czy niedobór witaminy A także może objawiać się poprzez pękające pięty. Oprócz tego należy zwrócić uwagę na niedożywienie, zbyt ubogą dietę oraz niedostateczny stan nawodnienia organizmu, ponieważ te zaniedbania znajdują swoje odzwierciedlenie w stanie skóry. Poprzez te braki staje się ona bardzo sucha, o wiele łatwiej rogowacieje i boleśnie pęka właśnie ze względu na utratę elastyczności - komentuje mgr Marta Boryka, kosmetolog firmy Baylla.

Pękanie pięt może doprowadzić do uszkodzenia skóry właściwej oraz dalszych bolesnych i bardziej szkodliwych uszkodzeń. Dlatego też niezwykle istotne jest dbanie o ich regularną i staranną pielęgnację. W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć, warto stosować się do kilku prostych rad:

• Regularnie nawilżaj skórę na stopach i piętach, szczególnie latem, gdy chodzisz w odkrytych butach.

• Stosuj kosmetyki złuszczające martwy naskórek takie jak np. peeling Magic Foot Peel.

• Staraj się chodzić po domu / mieszkaniu w wygodnych kapciach.

• Dostarczaj swojemu organizmowi witaminy A w formie suplementów lub odpowiednio zbilansowanej diety.

• Pij odpowiednią ilość wody – dzięki temu zyska całe twoje ciało, także skóra na stopach.

>>> ZOBACZ RÓWNIEŻ!