W najnowszych badaniach specjaliści z University of Bath przekonują, że nawet nanocząsteczka nie jest w stanie przebić się przez powierzchnię skóry.

- Poprzednie badania nad przenikaniem nanocząsteczek w głąb skóry sugerowały nieco inne wnioski. Ostatecznie dzięki obserwacjom z użyciem mikroskopu konfokalnego udało nam jednoznacznie rozwiać wszystkie wątpliwości. Nasze badania wskazują, że skóra stanowi barierę nie do przejścia - wyjaśnia prof. Richard Guy, profesor nauk farmaceutycznych, który prowadził badania.

- Niczego nieświadomy klient może ufać, że substancje zawarte w mikroskopijnych cząsteczkach przenikają w głąb skóry. Nasze badania jednoznacznie wskazują, że nie jest to tak oczywiste - dodaje.

Podczas badań, których wyniki opublikowano w "Journal of Controlled Release", analizowano cząstki mniejsze niż jedna setna grubości ludzkiego włosa, które są stosowane w filtrach przeciwsłonecznych i niektórych kremach kosmetycznych i farmaceutycznych.

Podczas badań okazało się, że nawet wtedy, gdy próbki skóry zostały częściowo naruszone przez zrywanie warstw, nanocząsteczki nadal nie przenikały do wewnętrznej warstwy skóry

>>> ZOBACZ RÓWNIEŻ!