Wysuszona, podrażniona i zaczerwieniona skóra, to oznaki jej nadwrażliwości. Bywa, że dolegliwości skórne dziedziczymy w genach, ale do nadwrażliwości skóry może doprowadzić również niewłaściwa pielęgnacja.

Reklama

- Skóra wrażliwa potrzebuje wyjątkowej pielęgnacji. Objawami jej wrażliwości jest przesuszanie, zaczerwienienie. Jeżeli zauważamy zwiększone łuszczenie się skóry, uczucie napięcia po umyciu, możemy się spodziewać, że skóra będzie bardziej podatna na podrażnienia czy alergie - tłumaczy Anna Szachewicz z działu badań i rozwoju marki Dove.

Specjalistka zaznacza, że błędy popełniamy już w pierwszym etapie pielęgnacji, podczas mycia.

- Niewłaściwe oczyszczanie skóry, za pomocą preparatów niezawierających składników odżywczych może prowadzić do jej odtłuszczenia, co w efekcie prowadzi do nadmiernego przesuszania się skóry, powstawanie egzem - tłumaczy Szachewicz.

Jak zapewnia dermatolog Monika Serafin, dzięki właściwej pielęgnacji można skutecznie walczyć z nadwrażliwością skóry. A dzięki przywróceniu naturalnych właściwości naskórkowych jesteśmy w stanie skórę odbudować tak, aby nie pojawiały się nieprzyjemne odczucia związane z wrażliwością.

- Wszystko zależy od momentu, w jakim ta wrażliwość się pojawia. Wspomniano o podłożu genetycznym - w takim przypadku wrażliwość skóry wiąże się z większą skłonnością do atopii i alergii. Jeśli opanujemy tę podatność na podrażnienia wywołane alergenami, zmniejszy się jej wrażliwość. Do nadwrażliwości skóry może również doprowadzić jej niewłaściwa pielęgnacja. Na szczęście to jest odwracalne - zapewnia dermatolog Monika Serafin, współpracująca z marką Dove.

>>> ZOBACZ RÓWNIEŻ!