Choć makijaż dla większości z nas jest elementem obowiązkowym, wiele kobiet rezygnuje z niego sądząc, że zupełnie naturalny wygląd będzie lepiej odbierany przez otoczenie. Takie podejście dotyczy często kobiet aktywnych zawodowo, które są przekonane, że makijaż może odebrać im wygląd profesjonalistki skupione na pracy a nie własnym wyglądzie.

Reklama

Badania opisane przez portal Papilot.pl pokazują jednak, że nie nakładając makijażu robimy duży błąd. Ludzie są bowiem skłonni lepiej oceniać umalowane kobiety i to nie tylko pod względem ich urody, ale również w kwestii ich charakteru i profesjonalizmu.

W badaniu poproszono ochotników o ocenę zdjęć kobiet podzielonych na dwie grupy. Pierwszą stanowiły panie bez makijażu, drugą kobiety umalowane. Wszyscy badani znacznie więcej uwagi poświęcili wizerunkom kobiet z makijażem i ocenili je jako bardziej inteligentne, sympatyczniejsze, atrakcyjne i warte tego, by się z nimi zaprzyjaźnić.

Bardzo istotną kwestią jest tutaj również fakt, że makijaż lepiej ocenianych kobiet był zwykle delikatny i stonowany. Papilot.pl podaje, że panie, które miały bardzo mocno umalowane twarze były oceniane jako niegodne zaufania.

Badania te pokazują, że w makijażu niezwykle ważne jest znalezienie złotego środka. Subtelne podkreślenie urody i zatuszowanie mankamentów to rozwiązanie idealne w przeciwieństwie do zupełnego braku makijażu bądź tak zwanej "tapety" na twarzy.

Reklama