Badaczki Margaret C. Campbell z Leeds School of Business i Gina S. Mohr z University of Colorado odkryły właśnie, co może być przyczyną wzrostu łaknienia może być częste obcowanie osobami otyłymi lub zmagającymi się z nadwagą. W przeprowadzonych przez nie badaniach okazało się, że przebywanie z takimi ludźmi i obserwowanie ich nawyków żywieniowych wpływa nawet na decyzje dotyczące posiłków podejmowane przez ludzi prowadzących zdrowy tryb życia i dbających o właściwą dietę.

Reklama

Wnioski, o których mowa wyciągnięto po przeprowadzeniu dwóch badań. W pierwszym z nich pokazano uczestnikom zdjęcia ludzi otyłych, ludzi o prawidłowej masie ciała lub zdjęcia lamp, a następnie wszystkich poczęstowano cukierkami. Okazało się, że ci, którzy chwilę wcześniej oglądali fotografie ludzi z nadwagą, wzięli więcej słodyczy niż pozostali uczestnicy badania.

Podczas drugiego eksperymentu uczestników częstowano ciastkami, prosząc o wypróbowanie ich smaku. Okazało się, że ci badani, którzy wcześniej widzieli osobę otyłą, zjadali więcej słodyczy nić inni. Prawidłowość ta dotyczyła także ludzi na co dzień dbających o zdrowy styl życia i świadomych konsekwencji spożywania dużej ilości słodyczy.

Badaczki wysnuwają więc tezę, że obcowanie z ludźmi otyłymi wzmaga apetyt, a w konsekwencji może przyczyniać się do wzrostu masy ciała. Podkreślają jednak, że ich celem nie jest dyskryminacja osób z nadwagą.