Zaskórniki to nic innego jak mieszanina ropy i łoju, która gromadzi się w porach skóry, tworząc charakterystyczne ciemne plamki. Można się ich jednak pozbyć bez fachowej pomocy kosmetyczki. Oto 4 kroki do skutecznego oczyszczenia cery z zaskórników.

Reklama

1. Przygotowanie.

Oczyść cerę z makijażu i wszystkiego, co się na niej znajduje, za pomocą mleczka do demakijażu oraz toniku, a następnie umyj twarz żelem peelingującym lub po prostu wykonaj tradycyjny peeling, dobrany do rodzaju cery. Peeling ziarnisty jest polecany do cery normalnej, mieszanej i tłustej. Cera wrażliwa i ze skłonnością do pękania naczynek wymaga peelingu enzymatycznego, który pozwoli delikatnie usunąć zbędny naskórek.

2. Rozszerzanie porów.

Aby usunąć głębokie zanieczyszczenia z cery (należą do nich właśnie zaskórniki), należy najpierw rozszerzyć pory. Do tego celu można użyć sauny do twarzy (jest to specjalne urządzenie, które zamienia wodę w parę) lub przygotować tzw. parówkę: do miski wlać gorącą wodę, dodać do niej zioła rumianku i szałwii; nachylić się nad miską i nakryć głowę ręcznikiem, pamiętając, aby twarz znajdowała się w odległości co najmniej 30-40 cm od wody. Aby kąpiel parowa nie zakończyła się poparzeniem twarzy, nie powinna trwać dłużej niż 15 minut.

3. Usuwanie zanieczyszczeń.

Po nałożeniu rękawiczek z fizeliny lub owinięciu palca chusteczką higieniczną można przystąpić do usuwania zanieczyszczeń z rozszerzonych porów. Przy tym zabiegu sterylność to podstawa. Absolutnie zakazane jest wyciskanie zaskórników palcami oraz dotykanie tych zmian, które mają charakter ropny. Po zakończeniu tej części zabiegu należy raz jeszcze przetrzeć twarz tonikiem.

4. Zamykanie porów.

Na zakończenie zabiegu należy koniecznie zamknąć rozszerzone pory. W przeciwnym razie cera będzie narażona na wnikanie drobnoustrojów. Nałóż więc maskę ściągającą i w zależności od rodzaju cery użyj kremu głęboko nawilżającego (cera wrażliwa) lub matującego (cera tłusta i mieszana).

Zabieg można powtarzać co najwyżej 2 razy w miesiącu.