Herbata od wieków bywała traktowana jako lekarstwo. Istnieje wiele jej odmian, które różnią się kolorem i smakiem, ale przede wszystkim działaniem na organizm. Niektóre mają iście zbawienne właściwości! Zapobieganie nowotworom, pobudzanie krążenia, oczyszczanie, wzmacnianie koncentracji a nawet… lek antydepresyjny! Przeczytaj, co znajdziesz w danym gatunku i wybierz dla siebie tę właściwą!

Reklama

Herbata ma właściwości lecznicze, a jej działanie na nasz organizm może być wręcz zbawienne.
Czarna odmiana herbaty doskonale poprawia krążenie. Oczyszcza organizm z toksyn i zapobiega zakrzepowi. Z kolei jej zielona odmiana ma stwierdzone przez lekarzy działanie antynowotworowe oraz przeciwdziała pojawianiu się wrzodów. Doskonałym lekiem może okazać się też herbata biała.

Ta zachowuje się niemal jak profesjonalny lek antydepresyjny. Odpowiednio zaparzone, herbaciane napoje, służą więc naszemu organizmowi i zapobiegają pojawieniu się licznych schorzeń.
– Powinniśmy częściej pić różnego rodzaju herbaty, ponieważ stanowią ona alternatywę dla wielu innych napojów i może być pita przez wszystkich – mówi Danuta Stańczyk, specjalista odżywiania i profilaktyki zdrowia.
Zwłaszcza teraz, gdy zmienna pogoda daje się nam we znaki, możemy z powodzeniem pić wszystkie rodzaje herbat. Bogate w witaminy C i B mogą uchronić nas przed silnymi przeziębieniami, a nawet grypą! - Swoim klientom na okres zimowy polecamy herbatki rozgrzewające. Są to wszystkie te, które zawierają w sobie przyprawy korzenne typu imbir, cynamon, kardamon, goździki – mówi pani Arleta Skowronek (21 l.) z krakowskiego sklepu Teahouse.

Herbata czarna

wpływają pobudzająco na układ krążenia. Osoby o niskim ciśnieniu tętniczym krwi po wypiciu czarnej herbaty są ożywione i pobudzone. W czasie parzenia uwalnia się tanina, która neutralizuje działanie kofeiny. Dobrze działają na serce, zapobiega zakrzepowi krwi. Jest bogata w witaminy i inne lecznicze związki przez co neutralizuje działanie toksyn.

Herbata Zielona

Napar bogaty jest w witaminy C,E,B, sole mineralne. Walory profilaktyczno-lecznicze:
zapobiega i hamuje rozwój nowotworów, posiada właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, obniża poziom cholesterolu,przeciwdziała stresom, chroni przed zawałem serce, hamuje rozwój próchnicy, korzystnie działa w przypadku nadciśnienia tętniczego, oczyszcza organizm z toksyn, ma działanie przeciw wrzodowe, służy do przemywania oczu przy zapaleniu spojówek i powiek. Polecana przy nadkwasocie żołądka.

Herbata biała

Systematyczne picie tej herbaty poprzez zawarte w niej związki skutecznie powstrzymuje rakowe zwyrodnienie komórek. Zalecana przez lekarzy onkologów. Działa też antydepresyjnie oraz pobudza trawienie. Ma też właściwości oczyszczające organizm.

Herbata czerwona Pu-Erh

Zawarte w niej związki, aktywują enzymy pokarmowe do wydzielania soków trawiennych oraz pobudzają pracę jelit. Właściwości te wpływają na metabolizm tłuszczu w tkance podskórnej, skutecznie walcząc z nadwaga. Ponadto obniża cholesterol, pomaga w koncentracji, wspomaga krążenie mózgowe i obwodowe, hamuje zmiany miażdżycowe, poprawia pamięć, reguluje przemianę materii, wspomaga i wzmacnia prace wątroby, zawarty fluor zapobiega próchnicy, pomaga zwalczyć zły nastrój, a nawet depresje, reguluje układ pokarmowy, ma właściwości moczopędne, obniża ciśnienie, wzmacnia organizm, przyspiesza trawienie i łagodzi skutki jego picia.

Danuta Stańczyk, specjalista d/s odżywiania i profilaktyki zdrowia:

Herbaty u nas dostępne są w formie listków, a także w formie prasowanej : kulek, płytek, kostek, formowanych pod wpływem pary. Są one zdrowym, naturalnym, nie zawierającym środków chemicznych dodatkiem do naszego pożywienia. Bardzo korzystnie wpływają na nasze zdrowie, i samopoczucie

>>> Czytaj także: Pieńkowska najechała na plastikowy słupek