Kobiety zwykle ukrywają wszystkie symptomy poporodowego spadku nastroju. Przekonane, że każda młoda matka powinna tryskać zdrowiem i radością, często obwiniają się o chłód emocjonalny i zaniedbanie, nie traktując swojej przypadłości jak choroby.

Reklama

Popularnie nazywana "baby blues", depresja zaczyna się zwykle w czasie od 4 do 6 tygodnia po urodzeniu dziecka. Dotyka zwykle od 10 do 15 proc. kobiet. Mniej niż połowa z nich udaje się jednak do lekarza. Bardzo niesłusznie, bo zdiagnozowana szybko depresja poporodowa jest całkowicie uleczalna i nie jest niczym wstydliwym.

Popularne, znane nam już czynniki, które ją wywołują to: historia depresji w przeszłości, stresujące wydarzenia w życiu (typu zgon bliskiej osoby), brak wsparcia socjalnego i społecznego, niska samoocena, niepokój i nerwy podczas trwania ciąży.

Teraz naukowcy odkryli jeszcze jeden powód zapadania na "baby blues". Podczas badania 100 kobiet w 25. tygodniu ciąży poziom hormonu kortykotropiny (w skrócie ACTH – hormon przysadki mózgowej) we krwi pomógł w zdiagnozowaniu u części z nich nadchodzącą depresję poporodową. Naukowcy z Uniwersytetu w Kalifornii opublikowali wyniki swojej pracy w periodyku medycznym "Archives of General Psychiatry". Podczas badań przyjęto metodę poboru krwi od kobiet kolejno w 15, 19, 25, 31 i 37 tygodniu ciąży. Odkryto, że u niektórych z nich zaczyna dziać się coś z hormonem ACTH w okolicach 24-28 tygodnia. Te 16 kobiet potem zapadło na depresję poporodową, średnio pod koniec 8 tygodnia życia dziecka.

W czasie ciąży poziom wydzielanego przez kortykotropinę kortyzolu podnosi się w organizmie, żeby ochronić ciało przed ewentualnie grożącym mu stresem. Zaraz po porodzie poziom ACTH spada, co owocuje brakiem kortyzolu we krwi. Zasada jest taka, że im więcej kobiety miały kortyzolu podczas ciąży, tym trudniejszy jest dla nich jego późniejszy brak. Owocuje to właśnie spadkiem nastroju.

Jeśli głębsze studia nad tym odkryciem potwierdzą je, depresję poporodową będzie można kiedyś całkowicie wyeliminować za pomocą badań w trakcie ciąży.

"Pomiędzy 24 a 28 tygodniem wykonuje się matkom próby insulinowe na obecność cukrzycy. Przy okazji można by wykonywać testy na potencjalną depresję" – mówi dr. Ilona Yim, asystentka profesora na Uniwersytecie w Kalifornii.