Większość przebarwień, jakie możesz zaobserwować na zębach, ich brunatno-żółtawe zabarwienie to wina nieumiejętnego czyszczenia, picia mocnej herbaty, kawy i palenia papierosów. Niekiedy zmianę koloru powoduje zażywanie różnego rodzaju leków i preparatów.

Niestety, winny bywa też wiek. Z biegiem lat zęby tracą śnieżną biel. Możesz pokusić się o ich wybielenie. Ale zrób to z głową! Nie kupuj przez internet cud-żelu wybielającego nieznanej firmy. Niektóre zawierają substancje zbyt silnie ścierające i uszkadzające szkliwo. Po takiej kuracji zniszczysz sobie zęby! Pamiętaj, że wybielanie to ingerencja w naturę. Wymaga czasowego zniszczenia delikatnej błony powlekającej szkliwo. Żeby mogła się po jakimś czasie odbudować, będzie potrzebna dobrej klasy pasta lub żel. Wybielacz musi być nałożony w fachowy sposób i na odpowiednio długi czas. Po takiej kuracji, zanim cała struktura zęba się "wygoi", również będzie musiał minąć jakiś czas. Nie przeczytasz tego w żadnym poradniku. Tak więc zarówno przed wybielaniem, jak i po będzie ci potrzebna pomoc fachowca.

Idź do dentysty

Możesz wybielić zęby na wiele sposobów, ale każdy z nich powinno poprzedzić dokładne oczyszczenie z kamienia i piaskowanie. Te zabiegi może przeprowadzić wyłącznie stomatolog za pomocą specjalistycznego sprzętu. Już takie wstępne "szorowanie” pomoże usunąć większość przebarwień.

Jeśli jednak nadal będziesz niezadowolona z efektu i zdecydujesz się na wybielanie, stomatolog powinien wyleczyć ci zęby. Również to on powinien podpowiedzieć ci, jaka metoda wybielania będzie dla ciebie najlepsza. Weźmie pod uwagę wrażliwość twojego szkliwa, stan przyzębia, dziąseł, ilość wypełnień (trzeba liczyć się z tym, że po wybielaniu zębów większość widocznych plomb będzie się nadawała do wymiany, ponieważ nie będą pasowały kolorem do zęba).

Lekarz poradzi, jakiego odcienia bieli nie powinnaś przekroczyć, podpowie także, jakich preparatów w twoim wypadku lepiej nie stosować. Pamiętaj również, że jeśli masz zęby martwe, przebarwione po leczeniu kanałowym, korony lub implanty - wybielacz ich nie rozjaśni (podziała tylko na żywe zęby).

Wybielanie w domu…

Jeśli stomatolog oczyścił twoje zęby i przygotował je do wybielania, możesz zacząć działać sama w domu. Masz do dyspozycji kilka różnych metod.

PASTY WYBIELAJĄCE - zazwyczaj zawierają środki czyszcząco-ścierające oraz aktywne substancje chemiczne (np. soda, polynam) rozkładające barwniki, będące przyczyną przebarwień. Niektóre w ogóle nie mają drobinek ścierających w składzie, ale enzymy (nie usuwają przebarwień mechanicznie, tylko je rozpuszczają). Zanim zdecydujesz się na zakup pasty, sprawdź na opakowaniu, jaki ma współczynnik ścieralności (RDA). Pasty o RDA przewyższającym 50 mogą uszkodzić szyjkę zęba i spowodować powstanie tzw. ubytków klinowych. Jeśli pasta ma RDA ok. 15, możesz stosować ją bez obaw.

Dobrej jakości pasta, poza tym że wybiela, powinna zawierać chroniący przed próchnicą fluor - składnik odpowiedzialny za odbudowę drobnych ubytków w szkliwie. Wiele dobrych past ma w swoim składzie substancje przeciwbakteryjne (ksylitol, triclosan, chlorheksydynę) albo mikrogranulki wapnia, które walczą z osadami wapiennymi. Dokładnie zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania i postępuj zgodnie ze wskazówkami podanymi przez producenta. Nie spodziewaj się jednak cudów - dobra pasta wybielająca może rozjaśnić zęby, ale jedynie o dwa, trzy tony.

PASKI WYBIELAJĄCE - to cieniutkie paseczki polietylenowe pokryte żelem zawierającym zwykle nadtlenek karbamidu. Paski te nakleja się na powierzchnię górnych i dolnych zębów 2 razy dziennie, na pół godziny. Przylegają ściśle do szkliwa i zapewniają dokładną aplikację preparatu. Jednorazowa kuracja trwa dwa tygodnie. Ale efekty widać czasem po kilku dniach.

ŻEL WYBIELAJĄCY - podobnie jak paski, zawiera nadtlenek karbamidu lub nadtlenek wodoru. W zależności od firmy żele te można nakładać w różny sposób. Np. w opakowaniu zestawu wybielającego mogą być gotowe, elastyczne nakładki wypełnione żelem albo po prostu tubka żelu wybielającego wraz z kompletem aplikatorów.

SZCZOTECZKA WYBIELAJĄCA - pomiędzy włóknami ma specjalne gumki, które usuwają osad

Zanim zaczniesz wybielać:

  • dokładnie umyj zęby szczoteczką z miękkim włosiem (wnika lepiej w przestrzenie międzyzębowe);
  • przetrzyj zęby chusteczką higieniczną - materiał wybielający będzie lepiej do nich przylegał;
  • podczas wybielania i godzinę po, nie jedz, nie pij ani nie pal papierosów;
  • zęby mogą stać się nadwrażliwe na ciepło, zimno, kwaśne i słodkie potrawy. Jest to spowodowane przejściową utratą wody z tkanek zęba i mija zwykle po 3 dniach od zakończenia zabiegu;
  • do kilkunastu dni po wybielaniu unikaj napojów, które mogą zabarwić szkliwo;
  • używaj past, które podtrzymają efekt. …i w gabinecie

Możesz zęby wybielić w sposób spektakularny u stomatologa:

SYSTEMEM NAKŁADKOWYM - żel wybielający o wysokim stężeniu plus specjalne nakładki przygotowane przez technika dentystycznego, dostosowane idealnie dla danego pacjenta, zakłada się je zwykle na noc;

LAMPĄ WYBIELAJĄCĄ - podczas wizyty nakłada się na zęby żel i naświetla specjalną lampą. Efekt jest widoczny tego samego dnia i może utrzymywać się dwa lata;

LASEREM - zęby pokrywa się specjalnym żelem i światłem lasera uaktywnia się zawarte w nim substancje wybielające.

Metody te dają błyskawiczny efekt, ale są drogie: system nakładkowy ok. 900 zł, lampa wybielająca ok. 1100 zł, metoda laserowa ok. 1500 zł. Mają też minusy. Jeśli zęby wydadzą ci się po zabiegu zbyt białe... będziesz mogła już tylko je polubić.

Hollywoodzki uśmiech jest okropny!

dr Janusz Święcicki, stomatolog, wieloletni wiceprezes Stowarzyszenia Polskich Lekarzy Stomatologów Śnieżnobiałe, idealnie równe zęby, tzw. hollywood-smile, to przecież okropieństwo! Takie zęby wyglądają nienaturalnie, plastikowo. Dlatego uważam, że do wybielania zębów trzeba podejść rozsądnie i z umiarem. Są osoby, w przypadku których jest wskazane wybielanie, np. pacjenci, którzy w dzieciństwie przyjmowali silne antybiotyki (tetracykliny) i pod wpływem ich działania szkliwo zyskało niebiesko-brązowe zabarwienie. Natomiast większość pacjentów niezadowolonych z barwy zębów po prostu mało dokładnie je czyści. Część osób, które mają żółte zęby, odziedziczyły po prostu taką barwę kości. Są to zwykle zęby silnie mineralizowane, mocne i zdrowe. W takich przypadkach często wystarczy dobrać odpowiednią pomadkę i optycznie wybielić uzębienie. Samo wybielanie wywołuje wśród stomatologów kontrowersje. Wiadomo, że może nie tylko poprawiać estetykę, ale i zdrowie jamy ustnej. Nadtlenek użyty do wybielania rozpada się, wydzielając tlen, który uniemożliwia rozwój bakterii. Ale spotkałem się też z badaniami, które sugerują, że wybielanie może mieć wpływ na rozwój niektórych nowotworów. Dlatego lepiej wybielać zęby jak najmniej inwazyjnymi metodami do stopnia tzw. naturalnej bieli.

Straszą garniturem sztucznych zębów?

Paris i Nicky Hilton Eva Mendes i Petra Nemcova

Eva Longoria Julia Roberts

Kate Hudson Doda

Jak umalować usta przy żółtawych zębach?

Jeśli twoje zęby mają żółtawe albo szare zabarwienie, powinnaś używać szminek i błyszczyków w tonacjach różowych. Unikaj wszelkich ciemnych odcieni pomadek m.in. brązu, beżu, pomarańczu, śliwki. Te kolory sprawiają, że zęby wydają się bardziej żółte niż są w rzeczywistości. Doskonale sprawdzają się za to jasne lub zupełnie transparentne, ale mocno lśniące błyszczyki. Jeśli usta są błyszczące, światło ładnie się załamuje i zęby wyglądają na bielsze i ładniejsze.