Zaprojektowana przez następczynię Alexandra McQueena, Sarah Burton suknia ślubna, w której Kate Middleton poślubiła księcia Williama, była najbardziej wyczekiwaną, komentowaną i fotografowaną kreacją roku. Niektórzy upierają się nawet, że była to suknia dekady.

Reklama

Nic dziwnego, że nie brakowało jej wśród ogłoszonych po raz piąty nominacji do nagród londyńskiego Design Museum. Ale dom mody Alexander McQueen ma jeszcze jeden powód do radości. Prestiżowa instytucja nominowała do nagrody także poświęconą Alexandrowi McQueenowi retrospektywną wystawę "Savage Beauty", która była w 2011 roku najczęściej odwiedzaną wystawą nowojorskiego Metropolitan Museum i jedną z najchętniej wizytowaną w historii tej placówki.

Wśród nominowanych znalazła się także projektantka marki Celine, Phoebe Philo. Doceniono jej kolekcję na jesień/zimę. Design Museum spodobały się także propozycje Mary Katrantzou i kolekcja "Ethical Fashion Africa" autorstwa Vivienne Westwood oraz efekt współpracy Gaetano Pesce z marką obuwniczą Melissa.

Nominowane kolekcje i projekty będzie można oglądać w Design Museum od 8 lutego. Niestety, zabraknie najsłynniejszej z kandydatek - sukni ślubnej księżnej Cambridge. Za to, jeśli ktoś nie miał okazji zobaczyć obleganej wystawy "Savage Beauty" i nie może się doczekać, kiedy przyjedzie ona do Europy, londyńskie Design Museum zaprezentuje film-wycieczkę, którego narratorem będzie kurator wystawy Andrew Bolton.

Laureatów nagród w poszczególnych kategoriach i najważniejszej - Design of the Year - poznamy 24 kwietnia.

Reklama