Ogromną zasługę w wypromowaniu Birkin bag ma popularność, jaką torba cieszy się wśród znanych osobistości. Począwszy od Oprah Winfrey, prze Cameron Diaz i Julię Roberts, po Jessicę Simpson i Kim Kardashian, każda szanująca się gwiazda ma swoją Birkin bag. Victroia Beckham zaś, jak na fashionistkę przystało posiada w swojej kolekcji aż 150 egzemplarzy tego modelu. Ten pokaźny zbiór wart jest 1,5 mln. dolarów.

Reklama
AP / Nick Ut

Fakt, iż niemal każda gwiazda z dumą obnosi się ze swoją tobą od Hermsa, wpłyną na ogromną popularność tego modelu oraz samego domu mody na całym świecie. By choć przez chwilę poczuć się jak celebrytki, kobiety są w stanie zapłacić bajońską sumę za swój egzemplarz kultowej torebki. Cena słynnej Birkin bag zaczyna się bowiem od 10 tys. dolarów i może dochodzić nawet do 150 tys. dolarów. Torebki nie można również tak po prostu zakupić w sklepie. Aby wejść w jej posiadanie trzeba zapisać się na listę oczekujących i cierpliwie czekać, aż wykonany specjalnie dla nas model trafi w nasze ręce.

Newspix / Teach

Jak podaje Guardian.co.uk, w pierwszej połowie tego roku popyt na Birkin bag wzrósł aż o połowę. Sprzedaż samego domu mody Hermes wzrosła o 22% co sprawiło, że firma zalazła się na liście najlepiej zarabiających luksusowych marek świata. Na rewelacyjne wyniki domu mody wpłynęło rozpropagowanie marki na rynkach Japońskim i Amerykańskim.

Birkin bag jest następczynią Kelly bag zaprojektowanej w 1935 roku na cześć księżnej Monako Grace Kelly. Do stworzenia nowego modelu firmę skłoniło przypadkowe spotkanie szefa Hermesa Jean-Louis Dumas z aktorką Jane Birkin na pokładzie samolotu lecącego z Londynu do Paryża. Gwiazda kina narzekała wówczas, że popularna torebka Kelly jest zbyt mała. Firma poszła za radą Birkin i zaczęła produkcję nowego modelu nazwanego jej nazwiskiem.

Teraz Birkin to bez wątpienia nie tylko najdroższa ale i najpopularniejsza damska torba świat. Trend na ten model jest tak silny, że popularne sklepy sieciowe w najnowszych kolekcjach wypuściły torebki do złudzenia przypominają oryginalne Birkin, jednak wykonane z tańszych materiałów i za znacznie bardziej dostępną cenę.