Po pierwsze – warto wiedzieć, za co płacimy. Konkurencja na rynku szkół językowych sprawia, że niektórym placówkom pozostaje kusić niską ceną, jeśli nie mają do zaoferowania wysokiej jakości usług. Dobrze wiedzieć, jakie elementy należy wziąć pod uwagę, wybierając najlepszą propozycję. Atuty dobrego kursu to: nauka w małych grupach, rabat na podręczniki, zajęcia prowadzone przez doświadczonych profesjonalistów, możliwość indywidualnych konsultacji z lektorem czy korzystania z biblioteczki szkolnej, zajęcia z native – speakerami, czy też możliwość udziału w warsztatach z wiedzy o kulturze danego obszaru językowego. Dlatego należy dokładnie sprawdzić, co pokrywa koszt zajęć, bo może okazać się, że daliśmy się skusić obietnicom bez pokrycia. Zastanawiająco niska cena kursu powinna wzbudzić nasze podejrzenia. Może okazać się, że uczymy się w kilkunastoosobowej grupie, w której z powodu tłoku jesteśmy niewidzialni dla prowadzącego. A może naszym nauczycielem jest student filologii, który zarabia 20 złotych za godzinę? Nie chodzi oczywiście o to, żeby z ofert bez zastanowienia wybierać tę najdroższą, ale warto pamiętać, że jakość ma swoją cenę.

Reklama

Jeśli już mowa o aspekcie finansowym, podpisując umowę należy dokładnie sprawdzić, czy mamy gwarancję zwrotu części pieniędzy w przypadku rezygnacji z kursu. Sam sposób opłacania zajęć też wymaga analizy – nie wszystkie szkoły umożliwiają rozłożenie płatności na raty.

Inna ważna kwestia to czas. W pierwszej chwili wydawać się może, że bez trudu damy radę chodzić na dodatkowe zajęcia kilka razy w tygodniu – czego się nie robi dla szybkich efektów? Jednak doświadczenie pokazuje, że początkowy zapał pod natłokiem codziennych obowiązków łatwo się ulatnia. Warto przemyśleć, na ile naprawdę możemy się zaangażować – być może najlepszą alternatywą są zajęcia odbywające się raz w tygodniu. Nawet osoby bardzo zapracowane z pewnością wygospodarują jeden wieczór na naukę języka obcego. Wówczas kurs językowy będzie rzeczywiście przyjemną odskocznią od codzienności, a nie kolejnym balastem wśród wielu obowiązków.

Ostatnia, ale wcale nie najmniej ważna sprawa to ludzie. Sprawdźmy dokładnie, jaką opinię ma szkoła, do której chcemy się zapisać. Czy wychodzi naprzeciw potrzebom i zainteresowaniom kursantów, oferując ciekawe zajęcia i elastyczne zasady współpracy? Jaka atmosfera panuje na zajęciach? Czy będą z nami pracować wykształceni, kulturalni lektorzy o dużych umiejętnościach interpersonalnych? Warto również zainteresować się zasadami doboru słuchaczy w grupach. Podstawowym kryterium jest oczywiście poziom zaawansowania. Jednak równie ważne może okazać się to, by osoby w grupie były w podobnym wieku – gwarantuje to nie tylko wspólnotę doświadczeń i zainteresowań, która ułatwia porozumienie, ale także sprawia, że łatwiej pozbyć się zahamowań i pokonać stres towarzyszący rozpoczynaniu nauki języka.

Reklama

Jak widać, wybór właściwej szkoły językowej to dość poważna sprawa. Jednak mądrze dokonany może stać się jednym z naszych najlepszych życiowych wyborów – w końcu znajomość języków obcych otwiera drzwi do wielkiej przygody, którą jest poznawanie świata. Warto dobrze się do niej przygotować!

Podziękowania za przygotowanie artykułu dla katowickiej szkoły językowej LinguaCity.