Aż 72 proc. brytyjskich przedszkolaków ma profile na portalach z grami dla maluchów. Rośnie liczba uzależnionych od internetu, także w Polsce.

Reklama

Według Marka Sochackiego, który kieruje Monarem w Kielcach, uzależnienie od internetu nie jest sprawą marginalną.

Każdy, kto zgłosił się do naszej poradni w ubiegłym roku, podejrzewając u siebie uzależnienie od internetu, znalazł u nas potwierdzenie swoich obaw. Liczba osób uzależnionych od tego medium, niestety, rośnie - mówi.

Czterolatek w szponach nałogu

Nie ma jeszcze w Polsce statystyk tego zjawiska, bo problem jest w naszym kraju dość nowy. Problem jest natomiast znany i zdiagnozowany na świecie. Organizacja Plymouth Safeguarding Children Board (PSCB - brytyjska rada ds. bezpieczeństwa dzieci) przeprowadziła badania wśród brytyjskich dzieci poniżej piątego roku życia.

Okazało się, że aż 72 proc. przedszkolaków ma swój profil na portalach z grami dla maluchów. Dzieci przyznały się także, że dziennie spędzają w sieci minimum pół godziny!

Reklama

Jak rozpoznać uzależnienie u malucha?

Objawy uzależnienia od komputera i internetu, to m.in. kłamstwa na temat czasu spędzonego przed monitorem, problemy w rodzinie, pracy, czy w życiu towarzyskim związane z używaniem internetu, potrzeba wydłużania czasu spędzonego w sieci. Nałogowiec doświadcza także stanów euforycznych oraz poczucia winy w związku z czasem spędzanym przed komputerem. Gdy niemożliwe jest użycie internetu zgodnie z wcześniejszym planem lub gdy używanie komputera zostanie przerwane, uzależniony doświadcza niepokoju, bezsenności, rozdrażnienia, zmiany nastroju lub nawet depresji. Nałóg doprowadzić może problemów finansowych spowodowanych korzystaniem z komputera czy internetu.

W rozpoznaniu uzależnienia mogą pomóc specjaliści - psychologowie i terapeuci, np. ci specjalizujący się w tematyce uzależnień. Testy diagnozujące problem uzależnienia od internetu przeprowadzić można na Targach Edukacyjnych, które od środy do piątku odbywają się w Targach Kielce.

>>> Czytaj także: Zwykły „dół” czy choroba? Oto objawy depresji i metody jej leczenia