Baran
Małe Baranki wniosą wiele radości i ruchu w życie swoich rodziców już od pierwszych chwil życia. Radosne, silne i inteligentne rosną jak na drożdżach. Szybko chodzą, biegają i zaczynają rządzić w domu i na podwórku. Kiedy twoje dziecię jest spod tego znaku, to pamiętaj, że to urodzony przywódca i zawodnik. Bez konkurowania z innymi więdnie jak kwiat na pustyni. Nadmiar energii Baranka trzeba wykorzystać przede wszystkim w sporcie, tańcu i to dla własnego dobra, bo to dziecko nigdy nie bywa zmęczone. Na pewno też przybędzie ci szybko kilka siwych włosów, bo twoja pociecha nie wie co to lęk. Warto więc chować przed nimi wszystkie niebezpieczne, żrące i ostre przedmioty, filmy o Batmanie, zabezpieczać balkony itp.

Ogólnie Baranki trzeba trzymać krótko i wychowywać z dużą konsekwencją, bo inaczej rodzic szybko straci swój autorytet. Co jednak nie świadczy, że trzeba być nadmiernie surowym, po prostu Baranki często cechuje “słomiany zapał” , a także skłonność do skrajnego egoizmu. Warto więc pobudzać je do większej cierpliwości, ostrożności i szacunku dla uczuć innych ludzi, inaczej wychowamy sobie małego potworka. Dziewczynki spod tego znaku to najlepsze kumpelki chłopaków, ale w przedszkolu okładają ich samochodami, bo lalkami raczej się nie bawią. Zdradzają też zamiłowanie do pasji, zabawek i zachowań typowych dla małych łobuziaków. Pierwsze dni szkoły najczęściej są trudnym przeżyciem dla całej rodziny, bo dla ruchliwych Baranów szkoła to czyściec na ziemi. Za wyjątkiem wf i przerw ta instytucja powinna być według nich już dawno zlikwidowana, chyba, że nasza pociecha zaangażuje się w działalność sportową, drużynową lub odkryje zamiłowanie do nauki. Rodzice Baranów powinni też często zaglądać do dzienniczków, to urodzeni wagarowicze.

Byk
Mały Byczek to dziecko pogodne, spokojne i trochę powolne. Wielkie oczy otulone długimi rzęsami , promienny uśmiech sprawiają, że to dość pulchne dziecię szybko zachwyca wdziękiem. Mały śpioszek szybko odkrywa ile przyjemności oprócz snu może mu podarować świat. To wielkie łakomczuszki i małe chytruski. Najlepszą ciocią będzie ta, która dobrze gotuje i daje modne prezenty, szczególnie jak są to ładne ciuszki. Ulubionym przedmiotem jest ukochana skarbonka, mały Byczek zawsze też zna ilość swoich skarpetek, bluzeczek i klocków. Rodzice czasami są zdumieni, jak trzeźwo i realistycznie patrzy na życie ich mały szkrab. Ile ma wrodzonego zdrowego rozsądku, do którego w konfliktowych sytuacjach warto się odwoływać.

Prawda jest jednak taka, że Byk od najwcześniejszych lat nie lubi ryzyka, przygód, najpierw musi poznać problem, a potem dopiero podejmuje stosowne działanie. To osobnik konkretny i niezwykle uparty, dlatego też jego rodzice mają przed sobą ważne zadanie. Trzeba go nauczyć pewnej elastyczności, dyplomacji i umiejętności dzielenia się swoimi dobrami z innymi. Inaczej ze sprytnego chytruska wyrośnie wielki chciwus w dodatku niemiłosiernie zawzięty i konserwatywny aż do granic bólu. Byczki już w pierwszych latach swojego życia zdradzają talenty artystyczne, warto więc sprawdzić, jakie muzy go sobie upodobały. Najczęściej ma zdolności muzyczne, taneczne, szybko odróżnia kolory i jest uzdolniony manualnie. Niestety, pierwsze lata w szkole są trudne dla Byczka.. Mniej przebojowy, uczy się wolniej od swoich rówieśników, miewa kłopoty z czytaniem, pisaniem i nauką języków obcych. Zapada też często na anginy i przeziębienia, co jeszcze potęguje problemy z nauką. Rodzice Byka powinni wykazać się dużą cierpliwością i wspierać pociechy w trudnych początkach, potem bowiem dzięki cierpliwości, dokładności, staranności - małe antytalencie językowe wyrasta na literata, poliglotę, wziętego finansistę.

Lew
Och, tego rozkosznego, błękitnookiego malca nie sposób nie zauważyć nawet w przeładowanym przedszkolu.. Małe Lwiątka to często urocze szkraby przypominające dzieci z reklam. Blond amorek nie ma jednak charakteru aniołka . Co tu wiele kryć, gwiazdy obdarzyły ich trudnym charakterkiem i być może, dlatego w dorosłym życiu tak chętnie opiekuje się dziećmi, bo z łezką w oku wspomina niedolę własnych rodziców. Lew wymaga nieustannej uwagi i podziwu nie tylko od własnej rodziny. W dodatku mały tyran szybko zaczyna rządzić rodzicami, rodzeństwem i kolegami. Jeśli czegoś nie dostanie, potrafi zrobić im taką scenę publicznie, że długo się jej nie zapomni. Po drugie nie uznaje uwag i moralizowania, wtedy odsuwaj się obrażony od rodziców.

Lew zawsze kocha, to co drogie. On musi mieć markowe ciuszki, najmodniejszą kolekcje przyborów szkolnych , drogi komputer. Okropnie się złości, kiedy traktuje się go jak dziecko. Tylko odrośnie od ziemi , a już podbiera mamie szminkę lub pcha się za kierownicę na miejsce taty. W wychowaniu tych ślicznych dzieci trzeba wykazać się duża dyplomacją- ganić je jednocześnie chwaląc. Warto też dać Lwiątkom możliwość publicznych występów, ich naturalne środowisko to scena lub studio telewizyjne. Zdarza się, ze mały Lew szybko zaczyna zarabiać na siebie jako mała gwiazda. Mimo rozlicznych wad, Lwiątko ma też piękne cechy charakteru, brzydzi się kłamstwem, broni słabszych, hojnie się dzieli z swoimi prezentami z kolegami. W szkole nie uznaje autorytetu nauczycieli i lepiej mu nie wierzyć , że w nauczającym go gronie znaleźli się sami źle ubrani półidioci. Na wywiadówkach może być gorąco, podobnie w domu , kiedy Lewek zacznie dorastać, prawie zawsze ma konflikty z ojcem, bo ten nie daje mu się wodzić za nos tak jak inni.

Panna
Na początku drogi życiowej bywa nadmiernie chorowita, być może dlatego w dorosłym życiu tak bardzo interesuje się medycyną lub popada w hipochondrię. Mała Panna nie lubi być w centrum zainteresowania. To często nieśmiałe i zbyt spokojne dziecko, które należy wprost namawiać do tego aby troszeczkę narozrabiało. W jego pokoju najczęściej panuje porządek. Jeśli los ją ukarał i jej rodzeństwem są roztrzepane Bliźniaki lub Barany będzie sprzątała także po nich. Mała Panna naprawdę cierpi, kiedy się wybrudzi, problemem jest już plamka na spodenkach, dlatego też unika wszelkich “niebezpieczeństw”- harców na podwórku, brudnego piasku. Nie trzeba jej namawiać do mycia ząbków i uszy. Bardzo szybko chce zostać lekarzem, nauczycielką lub weterynarzem. Będzie nam znosiła do domu chore ptaszki, opiekowała się bezdomnym pieskiem, a jeśli kupimy jej upragnionego futrzaka, to z pewnością będzie się nim odpowiedzialnie zajmowała.

Panna mało mówi, ale za to wiele widzi, nawet to co dorośli chcieliby skrzętnie przed nią ukryć. Lubi książki , wcześnie zaczyna czytać, ale warto dbać o jej wzrok, bo ten znak daje częste jego wady. Ogólnie - mała Panna jak tylko podrośnie uważa, że dorośli są dziwni i bardzo dziecinni... Wcześnie zaczyna też radzić i krytykować innych. Jednak, kiedy przekroczy próg szkoły jej notowania słabe na podwórku szybko rosną w górę. Nikt tak błyskawicznie nie pojmuje działań matematycznych, nie ma tak wzorowo prowadzonego zeszytu i co najważniejsze bezinteresownie nie pomaga słabszym, także na klasówkach. Małą Pannę warto zapisać np. do zuchów lub zadbać o jej religijność, bo tam może w pełni się wykazać. Wywiadówka w szkole małej Panny to czysta przyjemność. Pochwały i znakomite oceny niszczą trochę iskierki zawiści w oczach innych rodziców, którym los poskąpił takiego ideału.

Bliżniak
Rodzice ruchliwego Bliźniaka marzą o jednym: porządnie się wyspać i mieć choćby jeden dzień świętego spokoju. Te pobożne życzenia nie zostaną jednak spełnione, bo Bliźniaki to największe gaduły w zodiaku, które budzą się bladym świtem i wymagają nieustannego zainteresowania otoczenia. Klasyczny Bliźniak krótko raczkuje, wydaje się, że od razu nauczył się biegać i mówić, co oznajmia szybko całemu światu. Z drugiej strony pociecha spod znaku Bliźniąt jest darem niebios szczególnie dla starszych rodziców. Działa ona odmładzająco, nieustannie trzeba się kształcić, czytać, zapoznawać z nowinkami elektronicznymi, bo inaczej nie nadążymy za naszymi szkrabami. Bliźnięta w wczesnych latach często zdradzają oznaki wybitnej inteligencji. To są te dzieci, które same nauczyły się pisać i czytać, tworzą wierszyki, a obce słówka same im wpadają do główki, nawet jeśli słuchają tylko piosenek w radiu.

Bliźniaki uwielbiają klocki, puzzle i wszelkie szarady. Jeśli zaś mogą z wami podróżować, to ledwo odrosną od ziemi, a już z atlasem samochodowym będą śledziły w nim drogi, autostrady. W dodatku lubią bujne życie towarzyskie, zanim Bliźniak nie dorośnie przez nasz dom przewiną się tabuny “najbliższych przyjaciół”. W szkole nie mają na początku problemów. Bliźniak zawsze potrafi zagadać nauczyciela, w potoku słów umyka, że brakuje mu solidnych wiadomości. W dodatku na szkolnych korytarzach można zaprezentować modny ciuszek i elektroniczne gadżety. Jednak te łatwe początki bywają zgubne dla błyskotliwego leniuszka. Rodzice Bliźniąt powinni wybierać szkołę z największym namysłem. Charakter ich pociech da się kształtować, a na wpływ otoczenia te dzieci są bardziej podatne niż inne, dlatego też powinny uczyć się dyscypliny i konsekwencji inaczej zaprzepaszczą swoje rozliczne talenty. Trzeba też więcej uwagi poświęcić zdrowiu pociech, mają bowiem skłonności do chorób płuc oraz astmy.

Rak
A ja kocham moją mamę i to nad życie... Klasyczny Rak najchętniej schowałby się pod jej spódnicę. Świat go trochę przeraża, przedszkole na początku to okropne miejsce, a rówieśników się boi. Rak to dziecko o delikatnej psychice, nie warto na nie krzyczeć, bo jeszcze bardziej zamknie się w sobie. Lubi porządek i uregulowany tryb życia, intuicyjnie wyczuwa nastroje panujące dookoła siebie. Przywiązuje się bardzo do swoich zabawek, niani i rzeczy. Wszystko traktuje bardzo serio. Nie będzie znosił tak jak inne dzieci konfliktów w domu, a największą krzywdę jaką można mu zrobić, to zafundować dzieciństwo z niedojrzałymi psychicznie rodzicami. Na barkach rodziców spoczywa największa odpowiedzialność za zdrowie i całe późniejsze życie ich pociechy. Kozetki psychoanalityków pełne są pacjentów spod tego znaku, bo dzieciństwo bardziej kształtuje życie Raka niż innych znaku zodiaków.

Rodzice Raka powinni być jego przyjaciółmi, odnosić się do pociech łagodnie i ważyć każde słowo, służyć radą i wsparciem psychicznym, bo nadmierne rygory i nagany potęgują tylko jego trudności. Małemu Raczkowi brakuje często wiary we własne siły. Nie lubią rywalizacji i walki, wolą marzyć na jawie, opiekować się młodszymi dziećmi i zwierzątkami. Chętnie pływają, a ich ulubionym sportem z wiekiem staje się żeglarstwo. Lubią słuchać opowieści, dlatego też warto Raczkowi czytać nie tylko bajki, ale też powieści historyczne, opowiadać o rodzinnych tradycjach. To ukochani wnukowie i wnuczki, często charakter i talenty dziedziczą po dziadkach. Pierwsze dni w szkole, to wielki skok w nieznane. Jeśli jednak pani jest miła i przypomina mamę, to Raczek szybko zacznie rozkwitać i prezentować światu swoje liczne talenty: językowe, artystyczne (aktorstwo i literatura), zadziwiać najlepszą pamięcią wśród zodiakalnej braci.

Skorpion
Drogi rodzicu! Daruj sobie mądre książki pedagogiczne i psychologiczne. Gwiazdy obdarzyły cię bowiem potomkiem, który wychowuje się sam, według własnego widzimisię. Nie raz będziesz z przerażeniem patrzył jak szturmem wyważa drzwi już dawno otwarte, jak nabija sobie guza za guzem, nie słuchając niczyich rad. Na szczęście dzieciństwo to dopiero preludium do mocnych wrażeń, które cię czekają, kiedy to dziecię zacznie wyrastać na ludzi. Mały Skorpionek jest szalenie emocjonalny, energiczny i inteligentny, czasami się mówi, że ma oczy dorosłej osoby.. Zadaje szybko trudne pytania, jedyną droga abyś zachował autorytet w jego oczach jest dokształcanie się i zachowanie przewagi intelektualnej. Nie lubi hasać w grupie, ma naturę samotnego odkrywcy.

Szybko też pociągają go różnego rodzaju przygody, sporty i rywalizacja. To znakomity kandydat na starszego brata lub siostrę, w stosunku do słabszych nawet jako brzdąc jest czuły i odpowiedzialny. Bardzo lubi zwierzęta, szczególnie psy. Warto od wczesnego dzieciństwa dyplomatycznie to dziecko, w którym drzemie dynamit, konstruktywnie ukierunkować w jakieś dziedzinie. Skorpionek zainteresowany nauką, przyrodą lub sportem- tam będzie się spalał, co zaoszczędzi rodzicom wielu kłopotów. To indywidualista i pionier, który po prostu musi się wyhasać, rozładować drzemiącą w nim energię. Lepiej też nie wydawać zbyt wielu pieniędzy na drogie ubranka, każde podrze i zniszczy w błyskawicznym tempie. W konfliktowych sytuacjach warto traktować go jak małego dorosłego, nie zakazywać, ale tłumaczyć i wykazywać konsekwencję czynu. Czasami nawet posłucha. W szkole jeśli trafi na mądrych i obdarzonych silną indywidualnością nauczycieli może być nawet prymusem. W przeciwnym razie nie raz będziesz się rodzicu na wywiadówkach czerwienił słuchając np. jak bawił się w doktora z dziewczynką z młodszej klasy.

Strzelec
Nie każdy rodzic Strzelca ma dom na wsi z kilkoma hektarami wolnej przestrzeni. Twoja pociecha jednak potrzebuje wolności i ruchu na łonie natury jak powietrza. Inaczej marnieje, zapada na liczne infekcje. Mały Strzelec z jednej strony to uroczy śmiałek, które lubi filozofować i marzyć, ale z drugiej strony to mały zabijaka. Chcę wszystkiego doświadczyć, z entuzjazmem rzuca się w wir każdej przygody i znajomości. Jego nogi są pełne siniaków i zadrapań , czym się wcale nie przejmuje. Nie ma też rzeczy, której by nie zgubił lub nie podarł. Nie obawia się nowych ludzi i miejsc, to mały hippis, brat-łata, przyjaciel całego świata. Dziewczynki spod tego znaku raczej nie chodzą w sukienkach i w kokardkach, częściej je można spotkać na drzewie lub na boisku.

Dzieci spod znaku Strzelca najbardziej kochają ze wszystkich zwierzęta, tradycyjnie przypisuje się im psy i konie, ale wszystko co chodzi na czterech łapach jestobiektem godnym fascynacji. Nie wolno więc ich pozbawiać kontaktu z mniejszymi przyjaciółmi, bo zabiera się im jedną z najważniejszych rzeczy w dzieciństwie. Na podwórku i w szkole mały Strzelec często jest aktywnym obrońcą przyjaciół i najgłośniej protestuje, kiedy według niego, zostanie on lub ktoś niesprawiedliwie posądzony. Czasami też trzeba walczyć o “honor” załogi, stąd bez bójek raczej jego dzieciństwo nie upłynie. W szkole warto małego Strzelca od razu wcielić do jakieś drużyny sportowej lub stowarzyszenia, chociaż tutaj się wykaże. Siedzenie w ławce, punktualność i karność to są bowiem rzeczy, które nasza pociecha dość długo opanowuje.

Koziorożec
To mały samotnik, często poważny nad wiek. Małomówny, czasami ma kłopoty w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami. Już we wczesnym dzieciństwie bywa nadzwyczaj uparty i ambitny, a także oszczędny. Nie ma nic gorszego jak okazać się słabeuszem szczególnie w oczach taty lub dziadka. Małe Koziorożce szybko uczą się odpowiedzialności i obowiązkowości. I tutaj pojawia się pułapka. Zamiast hasającego malca mamy “małego starego”, którego rodzice oraz dorosłe otoczenie zbyt szybko traktuje jako wyjątkowo mądre dziecko i obarcza poważnymi problemami. W dodatku pociecha, która wszystko wykonuje na medal, szybko przestaje być chwalona, a małemu Koziorożcowi często brakuje, mimo wielu talentów, wiary we własne siły.

Rodzice zawsze powinni nagradzać go i chwalić za wysiłek w wykonywaniu codziennych zadań. Koziorożec bardzo lubi sporty od najmłodszych lat, szczególnie te, które wymagają siły. To dobry kandydat na przyszłego sportowca. Posiada też talenty do nauk ścisłych i techniki, lubi majstrować z tatą przy samochodach, a dziewczynki dość wcześnie pomagają mamom w kuchni. W szkole nie od razu rozbłyśnie gwiazda Koziorożca. Często bowiem z trudem uczy się pisać i czytać, miewa dysgrafię i dysleksję. Jednak pracowitość , dokładność i staranność sprawią, że z czasem osiąga dobre wyniki w nauce. Koziorożce bardzo lubią rywalizować i uczestniczyć w konkursach, ale czasami brakuje im odwagi, dlatego tez warto je w tym kierunku trochę popychać.

Wodnik
Czasami otoczenie dziwi się, skąd w takiej rodzinie - takie dziecko? Wodnik często bowiem jest obdarzony wyglądem, talentem lub osobowością, która odstaje od swojego najbliższego otoczenia. Na przykład w rodzinie głuchych jak pień pojawia się wielki talent muzyczny lub wśród polonistów dziecko mające alergie na książki. Mały Wodnik najczęściej jest uroczy, uśmiechnięty i przyjacielski. Jednak źle się czuje w tłumie, stąd jego niechęć na przykład do przebywania w przedszkolu lub do uczestniczenia w większych imprezach. Dzisiejsze Wodniki najchętniej nie rozstawałyby się z komputerem, nie wiadomo, kiedy nauczyły się klikać myszką i buszować po Internecie. Rodzice Wodników powinni jednak zachować pewną kontrolę nad fascynacjami swoich pociech, subtelnie kierując z tyłu, bo nakazów i zakazów mały Wodnik już od becika nie słucha. Te dzieci, bowiem dość mocno bujają w chmurach, czasami nie odróżniają fikcji od rzeczywistości. Mają też tendencje do uciekania z domu, żeby przeżyć te przygody, jakie stały się udziałem ulubionych bohaterów filmowych lub literackich.

Trochę starszy Wodnik chętnie eksperymentuje, ale jego doświadczenia mogą być niebezpieczne, zainteresowanie chemią kończą się bowiem konstruowaniem wybuchów pirotechnicznych, a eksperymenty biologiczne przykrymi zapachami. Dziewczynki i chłopcy spod tego znaku często zbierają różne dziwne przedmioty, które stanowią ich przedmiot dumy. Największym wrogiem dzieciństwa małego Wodnika są nuda i monotonia. Warto, więc postarać się, aby jego dzieciństwo obfitowało w różnorodne wydarzenia, wycieczki, wypady do muzeów, co wcale nie oznacza wielkich kosztów. To dziecko obdarzone wyjątkową inteligencją, które potrzebuje nieustannej stymulacji. W szkole trudno poddać się mu na początku rygorowi, jednak z czasem w sprzyjających warunkach , wygrywa w nim dusza małego naukowca. Szybko się staje prymusem i tzw. genialnym dzieckiem.

Ryby
Najlepiej czuje się w swoim pokoju, przytulona do pluszowego misia, z którymi często rozmawia.. Mała Rybka ma wielkie rozmarzone oczy, bywa dość smutnym dzieckiem, które ma swoje szczególne wymagania i kaprysy. Czasami jest nadmiernie łakoma, stąd bywa nadmiernie zaokrąglona. Już dość wcześnie zdradza szczególne umiłowanie do tańca i muzyki. Ładnie śpiewa, czasami też jest obdarzona talentem do gry na wybranym instrumencie. Uwielbia, kiedy czyta się jej na głos książki o smokach i pięknych księżniczkach, w telewizji nigdy nie opuści ulubionej bajeczki na dobranoc. Uwielbia pływać, świetnie czuje się nad morzem, ale też czasami nadmiernie boi się ciemności i rzadko, ale zdarza się, że przy pełni księżyca lunatykuje. Jej zdolność do fantazjowania i marzenia na jawie jest największa wśród zodiakalnej braci, dlatego też potrafi czasami wymyślać niestworzone historie na temat na przykład swojej rodziny.

Mała Rybka szybko staje się oczkiem w głowie całej rodziny, nie tylko dlatego, ze jest wyjątkowo wrażliwa i uczuciowa, ale także dlatego że niestety nie jest dzieckiem o najsilniejszym zdrowiu. To urodzony alergik, ma czasami też skłonności do przewlekłych chorób, trzeba więc dbać o nią szczególnie , nie zaniedbywać profilaktyki, a wakacje spędzać w uzdrowiskowych miejscowościach. Warto też wysłać ją do szkoły przyjaznej i kameralnej, bo jako dziecko Rybki z trudem adaptuje do nowego otoczenia. Jeśli swoją wychowawczynię polubi i znajdzie koleżankę bliską sercu szybko stanie się dobrą uczennicą, wszechstronnie utalentowaną, bowiem Rybki to często świetni matematycy o artystycznej duszy.