Dzieci uczą się, naśladując zachowanie innych. Najpierw obserwują rodziców - jeżeli ty jesteś bałaganiarą, twoja pociecha prawdopodobnie też taka będzie! Jeżeli więc wymagasz czegoś od dziecka, wymagaj również od siebie. Dotyczy to wszystkich sfer życia: pijąc coca-colę i jedząc chipsy, dajesz pozwolenie na taką dietę; myjąc ręce przed każdym posiłkiem, uczysz, że tak należy postępować!
Z czasem „lista idoli” staje się coraz dłuższa. Maluchy oglądają bajki i zachwycają się postaciami z kreskówek. Przenoszą ich zachowania do swoich codziennych zabaw. Nie tylko odtwarzają przygody Boba Budowniczego, ale także wcielają się w postacie ulubionych bohaterów. Twój synek jest Spidermanem, a twoja córka Barbie! Malucha fascynuje to, co oni robią, wierzy, że są prawdziwi. W ten sposób postać z bajki staje się idolem - wzorem do naśladowania. Kilkulatek coraz częściej przedkłada takiego bohatera nad rodziców i nauczycieli. Czy to źle? Nie, pod warunkiem, że zadbasz, aby dziecko wybierało pozytywnych bohaterów i potrafiło odróżnić dobro od zła! Zanim pozwolisz maluchowi obejrzeć bajkę, zobacz ją sama i sprawdź, czy jest odpowiednia! Oto na co powinnaś zwrócić uwagę:

Bezpieczeństwo

Bajka nie powinna zawierać elementów przemocy. A więc obrazów broni (w tym pistoletów, czołgów, armat), scen wojen, znęcania się, a także widoku krwi. Zwróć uwagę, czy bohaterowie rozwiązują swoje problemy za pomocą rozmowy i negocjacji, czy też uciekają się do agresji!

Realizm

Magia, fantazja, czary - to wszystko jest jak najbardziej wskazane. Ale niektóre bajki pokazują świat wyglądający bardzo realnie, a jednocześnie wplatane są tam elementy nieprawdziwe! Np. kot - rozjechany przez walec - wstaje, otrzepuje się i biegnie dalej. Na głowę bohatera spada olbrzymi blok skalny, ale jemu nic się nie dzieje... Takie sceny są bardzo niebezpieczne! Małe dzieci nie potrafią odróżnić fikcji od rzeczywistości - dlatego nie zrozumieją, że to tylko bajka. Co więcej, mogą próbować przenosić obejrzane sceny w życie i podczas zabawy np. męczyć kota. Natomiast sześciolatek może już obejrzeć bajkę o Supermanie czy Spidermanie, ale powinnaś wytłumaczyć mu różnicę pomiędzy prawdą a fikcją. Superbohaterowie są zazwyczaj pozytywnymi postaciami - walczą ze złem, pomagają innym, wspierają młodszych i słabszych, potępiają przemoc. Jeżeli twoja pociecha wybierze sobie takiego właśnie bohatera na idola - zwróć jej uwagę na te cechy charakteru. Ale podkreśl też, że nie są to osoby prawdziwe - mogą latać czy chodzić po ścianach, ponieważ są postaciami z bajek.

Emocje

Każde dziecko inaczej reaguje na różne sceny. Ty najlepiej ocenisz, co dla twojego dziecka jest dobre, a co może być zbyt poruszające, niezrozumiałe lub straszne. Gdy twoja pociecha będzie pierwszy raz oglądać bajkę, obejrzyjcie ją razem. Potem porozmawiajcie na jej temat, byś mogła zorientować się, czy wszystko zrozumiała!