Komputer w Polsce przestał być symbolem luksusu i stał się tak samo powszechnym urządzeniem jak pralka czy mikrofalówka. Dzieci mają w szkole informatykę - trudno więc oczekiwać, by bliżej nie zapoznawały się z komputerem. Poza tym dla nastolatka jest to podstawowe źródło informacji, a często też rozrywki. Używa go do nauki, zabawy, komunikowania się z rówieśnikami.

Wszystko jest w porządku, jeżeli dziecko nie ignoruje nauki i innych form kontaktu. Siedzenie przed komputerem nie może zabierać czasu przeznaczonego na lekcje, nie zastąpi zabaw i bezpośrednich rozmów z kolegami. No i w żaden sposób nie zrekompensuje braku ruchu na świeżym powietrzu!

Kiedy i jak - czyli określamy reguły
Warto ustalić zasady korzystania z komputera: czas i sposób jego używania. Np. nie więcej niż 1,5 godziny dziennie, tylko wieczorem, dopiero kiedy lekcje są odrobione, w weekendy itp. Dziecko powinno wiedzieć, że konsekwencją niedotrzymania przez niego umowy jest ograniczenie dostępu do ulubionej rozrywki. Bardzo ważna jest też rozmowa z dzieckiem. Powiedz mu o niebezpieczeństwach, na jakie może być narażone, korzystając z Internetu. Musi wiedzieć, że nie wolno umawiać się z nieznajomymi.

A najlepszym sposobem kontroli jest... wspólne klikanie! Internet wciąga - wie o tym także niejeden dorosły!

Gry nie zawsze szkodliwe!
Wielu rodziców uważa, że gry nie są potrzebne ich pociechom. Tymczasem jest wiele propozycji naprawdę ciekawych i przydatnych! Już dla przedszkolaków opracowana została seria z Królikiem Bystrzakiem oraz druga - z Kubusiem Puchatkiem. Dzieci poznają litery, wykonują proste działania matematyczne. Gry wyrabiają też refleks, uczą logicznego myślenia. Nie należy więc z nich rezygnować, lecz raczej wybrać odpowiednie do wieku i zainteresowań dziecka!

Opinia eksperta
Małgorzata Ohme, psycholog dziecięca

- "Koniecznie trzeba się interesować tym, w co gra na komputerze nasze dziecko. Obecnie gry są tak konstruowane, że coraz bardziej "wciągają" dzieci, wręcz pozwalają im się utożsamiać z bohaterami. A dzieci są bezkrytyczne. Może to być ogromnie niebezpieczne, zwłaszcza gdy gra jest oparta na przemocy, agresji wobec od innych. Jeżeli dziecko zidentyfikuje się z postacią, która strzela i zabija, jeżeli widzi, że po jej wystrzale ginie człowiek i nie doświadcza żadnej jego reakcji -- tzn. bólu, strachu umierającego - traci wrażliwość. Po prostu tak się przyzwyczaja do przemocy, że mu ta przemoc powszednieje. Przestaje zwracać na nią uwagę. A konsekwencją tego jest odczłowiecznie. Dziecko nie czuje i nie rozumie emocji, staje się trochę nieludzkie.

Jak temu zapobiegać? Rzecz jasna, że kupując mu grę dobrze jest sprawdzić co zawiera i dla jakiej grupy wiekowej jest przeznaczona. Lecz najważniejsze to, interesować tym co robi, współuczestniczyć w jego życiu. Często tracimy kontakt z dziećmi z lenistwa poznawczego: po prostu nie chce nam się uczyć komputera i niczego co się z nim wiąże. I w rezultacie nie mamy o czym rozmawiać. A wtedy nasze dziecko zaczyna szukać gdzie indziej. Wtedy się staje łatwym celem dla pedofilów, którzy naprawdę świetnie znają nowe gry i umieją o tym mówić językiem bardzo młodej osoby. Koniecznie trzeba poświęcić czas, żeby poznawać życie naszych dzieci i budować z nimi wieź, tak aby świat realny wydawał im się na tyle atrakcyjny, żeby chciały do niego wracać. Powinniśmy współuczestniczyć w ich zajęciach, tzn. iść razem z nimi na rower, czy na basen a nie wysyłać ich samych. I wreszcie można stworzyć w domu jasne zasady dostępu do komputera, tylko że mówiąc dziecku: grasz godzinę dziennie, dobrze byłoby uzasadnić - jego językiem - dlaczego".


Symbole, które warto znać!

Na opakowaniach gier komputerowych znajdziesz symbole, pod którymi kryją się informacje o treści gier. Pomogą Ci wybrać odpowiednią dla Twojego dziecka!

3+ Gra dla dzieci od 3 lat. Nie pokazuje seksu i przemocy ani przekleństw. Nie wymaga dużej zręczności ani wiedzy.

7+ Gra dla dzieci powyżej 7. roku życia. Może zawierać sceny przemocy (podobnie jak wiele lubianych przez dzieci kreskówek).

12+ Gra dla dzieci powyżej 12 lat. Może pokazywać przemoc, łagodne przekleństwa, sceny o podtekście seksualnym, nagość.

16+ Gra dla młodzieży. Może pokazywać brutalne sceny śmierci i okaleczeń, przemoc, ale też zachęcać do stosowania
używek.

18+ Gra dla dorosłych. A zatem są tu i seks, i narkotyki, i przemoc, i przekleństwa. Nie dla Twojego dziecka!