Jakie bajki powinny oglądać nasze dzieci? Czy we współczesnych kreskówkach rzeczywiście przemycane są treści erotyczne, które demoralizująco wpływają na młodego widza? A może to my, dorośli, na siłę dopatrujemy się w uścisku dwóch bajkowych niedźwiadków z wieczorynki promocji homoseksualizmu? I w czym tak naprawdę tkwi problem? Bo może nie w bajkach i naszych dzieciach, ale w dorosłych, którzy o seksie i seksualności nie potrafią rozmawiać ze swoimi pociechami?

Reklama

Gdy na ekrany światowych kin trafiła druga część sympatycznego zielonego Shreka, brytyjska organizacja "Traditional Values Coalition" podniosła larum. Jej członkowie twierdzili, że pojawienie się wśród bajkowych postaci barmana (przypomnijmy - postać ta nosiła suknię, miała piersi, ale zarośnięta twarz nie pozostawiała wątpliwości - to był mężczyzna) promuje homoseksualizm i transseksualizm. Na domiar złego jurny barman rzuca się na powabnego Księcia z Bajki, niedwuznacznie dając do zrozumienia, że ma na niego ochotę.

JAK MÓWIĆ O SEKSIE, BY DZIECI ZROZUMIAŁY?

Stanowisko organizacji promującej tradycyjne, rodzinne wartości zainspirowało realizatorów programu "Dzień Dobry TVN". Do warszawskiego studia zaprosili Katarzynę Dowbor, dziennikarkę, mamę i seksulog w jednym, aktora Tomasza Bednarka, który podkładał głos w "Shrekach" (był Ciasteczkiem) oraz psychologa Grzegorza Wojasa. Wojciech Jagielski i Jolanta Pieńkowska zainicjowali dyskusję o tym, czy rzeczywiście takie bajki są w stanie kształtować seksualność ludzi od najmłodszych lat.

>>> Szok! Co oni zrobili tym dzieciom?!

czytaj dalej...Tomasz Bednarek uważa, że w bajkach dla dzieci - jeśli się bardzo chce - można zobaczyć to, czego tam w istocie nie ma. "Dziecko w "Shreku 2" zobaczy coś zupełnie innego niż rodzic. To ("Shrek" - przyp. red.) jest napisane w taki sposób, że maluchy cieszą się z czegoś innego, a dorośli z czego innego" - uważa aktor. I dodaje: "Dzieciaki nie wszystkie podteksty wyciągają (...) ja myślę, że to dorośli mają problem". Z Bednarkiem zgodziła się Katarzyna Dowbor. Powiedziała, że nie pozwala swojej córce oglądać niektórych bajek nie ze względu na to, że niosą ze sobą jakieś seksualne przesłanie, tylko dlatego, że są po prostu głupie.

Dziennikarka przytoczyła historię ze swojego życia. Jej sześcioletnia wówczas córka przyszła z zerówki i powiedziała:" Mamo, słuchaj - nasi koledzy używali dzisiaj tego brzydkiego słowa na s". Pani Katarzyna zapytała, co to za brzydkie słowo - na co dziewczynka (na ucho, bo głośno nie wolno go wymawiać) odparła, że chodzi o seks. "Dorośli - albo nie informując dzieci, nie mówiąc im, co to jest seksualność, na czym ona polega, nie rozmawiając z dziećmi o bardzo podstawowych sprawach - robią im krzywdę." Dziennikarka słusznie zauważa, że gdy dziecko pyta o seks, a my odpowiadamy mu słynnym "nie garb się!", to powodujemy, iż nasza pociecha nabiera pewności, że seks jest czymś tajemniczmy i brzydkim.

JAKIE CZASY, TAKIE KRESKÓWKI

Kreskówki doganiają nasze czasy. Kiedyś szokiem dla dzieci mógł być widok kobiet, które opalają się na plaży w bikini. Dzisiaj nikogo nie dziwi już topless. Czasy się zmieniają i nie ma co ukrywać: zmieniają się też bajki dla dzieci. Jagielski dopytywał się psychologa o jego zdanie na temat domniemanej wybujałości seksualnej postaci z kreskówek. Czy Grzegorz Wojas zgodził się ze swoimi przedmówcami? "W rozwoju psychoseksualnym dziecka jest okres falliczny, gdy dzieci odkrywają swoją seksualność, ale w zupełnie innym znaczeniu, niż widzą to dorośli" - uważa Wojas. Zaś Katarzyna Dowbor dodała, że gdy szukała lalek dla swojej córki starała się wybierać lalki-dziewczynki i lalki-chłopców - tak, aby dziecko widziało róznicę między płciami. "I teraz ona się nie dziwi" - wyznaje dziennikarka.

Konkluzja rozmowy była taka: edukować, edukować, edukować. "Dlaczego nie ma edukacji seksualnej w szkołach? W przedszkolach? Może inaczej by to wyglądało. Można rozmawiać (na ten temat) normalnie" - podsumowała Dowbor.

Czy zgadzasz się z uczestnikami dyskusji? Czy to dorośli widzą seks w bajkach, podczas, gdy dzieci go w ogóle nie dostrzegają? Wypowiedz się na naszym forum.

_____________________

NIE PRZEGAP:

Reklama

>>> Zobaczysz, powiem ojcu...
>>> Dlaczego warto mieć mądrzejszą żonę?
>>> Czy wiesz, czym jest wydzimdzirymdzi?