Zespół miesiąca miodowego. Miła nazwa, nieprzyjemne objawy

Miesiąc miodowy to dla wielu par najbardziej romantyczny czas - pełen miłości, śmiechu, chwil pełnych emocji, często też wymarzonych wakacji we dwoje. Jednak bywa i tak, że po intensywnym cieszeniu się sobą w intymności, odczuwamy niepokojące objawy w okolicy dróg rodnych.

Może to być zapalenie układu moczowego (ZUM), zwane syndromem miesiąca miodowego, które charakteryzuje się takimi objawami, jak:

Reklama
Reklama
  • Uczucie pieczenia i bólu podczas oddawania moczu
  • Częste oddawanie moczu
  • Bolesny kolejny stosunek

Przypadłość ta jest zazwyczaj wynikiem intensywnych stosunków, gdy bakterie przedostają się do twojej pochwy, powodując stan zapalny.

Czy mężczyźni doświadczają syndromu miesiąca miodowego?

Są tu różnice między płciami, ponieważ nasza budowa jest zupełnie inna. Kobiety często cierpią na tę dolegliwość, ponieważ żeńska cewka moczowa jest znacznie krótsza i łatwo może dojść do infekcji pęcherza wywołanej przeniesieniem podczas zbliżenia bakterii E. coli gromadzących się w okolicy odbytu.

Jednak zapalenie to może się to zdarzyć każdemu, niezależnie od płci, także mężczyźni mogą doświadczyć syndromu miesiąca miodowego.

Czy zespół miesiąca miodowego może zaszkodzić podczas ciąży?

Kobiety w ciąży są narażone na ryzyko ZUM, zwłaszcza po 6. miesiącu ze względu na zmniejszenie napięcia pęcherza i cewki moczowej. Jednak zapalenie pęcherza moczowego w czasie ciąży tak naprawdę nie zaszkodzi dziecku, tym bardziej jeśli szybko rozpoczniesz leczenie.

Opóźnienie w leczeniu mogą spowodować rozprzestrzenienie się infekcji i niekorzystny wpływ na nerki, co może dodatkowo spowodować problemy, takie jak wcześniactwo lub niedowaga.

Reklama

Jak zapobiegać zapaleniu pęcherza moczowego?

Wiadomo, że ponad połowa populacji kobiet cierpi na tę przypadłość. Kobiety chore na cukrzycę są obarczone większym ryzykiem, ponieważ infekcja może szybko rozprzestrzenić się na nerki. Jednak właściwa higiena i podjęcie kilku działań może zapobiec nawrotom.

Infekcjom bakteryjnym pęcherza moczowego można zapobiegać przez:

  • Picie dużej ilości wody i innych płynów. Regularne picie soku żurawinowego jest najskuteczniejszym i naturalnym sposobem leczenia zespołu miesiąca miodowego.
  • Częste oddawanie moczu i wysikanie się po stosunku również pomaga w pozbyciu się bakterii.
  • Zaleca się także unikanie kawy, soków cytrusowych, napojów gazowanych i potraw nadmiernie pikantnych, gdyż wzmagają one podrażnienia okolic intymnych.
  • Używanie lubrykantu dopochwowego, aby uniknąć suchości pochwy i ryzyka podrażnienia.
  • Najlepszym sposobem na uniknięcie syndromu miesiąca miodowego jest świadomość tego, kiedy zrobić sobie przerwę i podjęcie opisanych wcześniej środków zapobiegawczych.
  • Jeśli problem utrzymuje się przez dłuższy czas lub staje się bardzo nasilony, należy udać się do ginekologa i poddać się badaniom lekarskim, jeśli są one zalecane.