Samotność u kobiet wiąże się z potrzebą jedzenia

Złe zachowania żywieniowe i otyłość przyczyniają się do wielu chorób. Niedawno naukowcy odkryli, że mózgi kobiet, które czuły się samotne, wykazują zwiększoną aktywność w obszarach związanych z przeżuwaniem a mniejszą w obszarze związanym z kontrolą.

To ważne odkrycie, bo pozwala zrozumieć, jak samotność jest powiązana z zachowaniami związanymi z jedzeniem. Może też pomóc wyjaśnić, w jaki sposób ten stan przyczynia się do chorób przewlekłych i wczesnej śmiertelności.

Reklama
Reklama

To duży krok w kierunku zrozumienia fizjologicznego związku między samotnością a niezdrowym odżywianiem. Odkrycie może pomóc też we wprowadzeniu zmian w zachowaniu takich kobiet i wsparciu ich w leczeniu otyłości.

Tym bardziej że już wcześniejsze badania neurologiczne wykazały związek między samotnością a zmianami w różnych sieciach mózgowych zaangażowanych w rozumowanie, wewnętrzną świadomość, uwagę wzrokową i nagrodę.

Kobiety mają inne od mężczyzn wzorce mózgowe w przypadku otyłości

Podczas badania MRI kobietom pokazano obrazy różnych kategorii żywności. Jeden zestaw zawierał wysokokaloryczne słodkie produkty, takie jak ciasto czekoladowe i lody. Innym przykładem były wysokokaloryczne, słone potrawy, takie jak frytki i hamburgery.

Istniały również dwie kategorie żywności niskokalorycznej – jedna pikantna, druga słodka – które obejmowały odpowiednio sałatki i owoce.

Dane z rezonansu magnetycznego wykazały, że kobiety z wyższym stopniem izolacji społecznej mieli zwiększoną aktywność mózgu w zakresie sygnałów pokarmowych w dolnym płacie ciemieniowym, strukturze mózgu związanej z przeżuwaniem, oraz korze potylicznej, która przetwarza to, co wykrywają nasze oczy, na informacje.

Reklama

Stwierdzono u nich również zmniejszoną aktywność grzbietowo-bocznej kory przedczołowej – części mózgu ważnej dla rozumowania i hamowania się, która znajduje się w sieci kontroli wykonawczej. Podobne badanie planuje się też u mężczyzn, bo już wiadomo, że mózgi obu płci inaczej reagują w takiej sytuacji.

Największe zmiany w mózgu samotnych kobiet są obserwowane w przypadku słodkich potraw

Co ciekawe, zmiany w aktywności mózgu były najsilniejsze, gdy kobiety, które zgłosiły duże osamotnienie, jadły słodkie, wysokokaloryczne potrawy, takie jak ciasto czekoladowe.

- Wiadomo, że słodkie pokarmy stymulują ośrodek nagrody w naszym mózgu, a jedna z teorii głosi, że mogą służyć jako źródło przyjemności w chwilach samotności, pomagając zmniejszyć ból społeczny i dyskomfort związany z samotnością lub izolacją – powiedziała główna autorka badania, psycholożka Arpana Gupta z Goodman-Luskin Microbiome Center na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles.

Badacze odkryli, że uczestnicy z wyższym poczuciem osamotnienia mieli większy procent masy tłuszczowej oraz sami zgłaszali gorszą jakość diety i zły stan zdrowia psychicznego i mniejszą odporność psychiczną.

Od dawna podejrzewano, że samotne osoby mogą jeść z powodów emocjonalnych lub mieć ochotę na określone rodzaje żywności. Jednak nowe badanie sprawdziło, jak reaguje mózg w sytuacji odczuwanej samotności i wyjaśnia związek tego stanu z ochotą na jedzenie, zwłaszcza słodkich rzeczy.