1. Kameralnie czy z pompą

Reklama

Na wstępie zastanów się, jak wystawne przyjęcie chcesz przygotować. Oceń swoje finansowe możliwości, miejsce, jakim dysponujesz (zazwyczaj to największy pokój w mieszkaniu) i czas, jaki możesz przeznaczyć na przygotowania. Bądź realistką!

2. Obiad czy kolacja

Od tej decyzji zależy menu oraz stroje gości. Obiad trwa nie dłużej niż 3 godziny, kolacja może się przedłużyć do późnej nocy. Obiady, świąteczne czy imieninowe, są zwyczajowo zarezerwowane dla rodziny. Obiadem podejmiesz też gości z okazji Pierwszej Komunii twojego dziecka, zaś charakter weselnego przyjęcia zależy od pory uroczystości ślubnej.

3. Wielkanocne śniadanie

Tu scenariusz jest z góry ustalony. Zaczyna się przed południem, a w niektórych domach wręcz rankiem. Jego najważniejszym punktem jest dzielenie się jajkiem i wzajemne życzenia pomyślności. Przyjęcie trwa zazwyczaj wiele godzin, aż do popołudnia.

4. Ustal listę gości

Nie może być zbyt długa, jeżeli chcesz wszystkich w miarę komfortowo przyjąć w przeciętnie dużym mieszkaniu. Na jednego gościa powinnaś przeznaczyć 60-70 cm długości stołu. Pomyśl też, kogo chciałabyś widzieć na swoim przyjęciu. Jeśli zaprosisz tylko miłych sercu gości, na pewno się uda.

5. Jak zapraszać

Przede wszystkim odpowiednio wcześnie. Propozycja typu: "wpadnij jutro na jajeczko" może być potraktowana jako przejaw lekceważenia. Nie wypada zapraszać SMS-em, lepiej przez telefon. Na kameralny obiad weselny zaprasza osobiście młoda para.

6. Nie skazuj się na spędzenie przyjęcia w kuchni

Starannie przemyśl wybór potraw. Zdecyduj się na te, które będziesz mogła przygotować wcześniej. W żadnym razie nie decyduj się na dania, które tuż przed podaniem wymagają niczym niezmąconej uwagi. Nie funduj sobie dodatkowego stresu w postaci potraw, których nigdy wcześniej nie przyrządzałaś. Przecież nawet największy mistrz potrzebuje treningu!

7. Na 19.00, a od 19.00 to zasadnicza różnica

Określ jasno, na którą godzinę zapraszasz gości. Jeżeli powiesz: "czekamy od 19.00", oznacza to, że czas rozpoczęcia imprezy jest elastyczny. Podając konkretną godziny, zobowiązujesz gości do punktualnego przybycia. Nie zapomnij uprzedzić, z jakiej okazji wydajesz przyjęcie. Gość może poczuć się niezręcznie, jeśli przyjdzie na huczne urodziny bez prezentu, ubrany jak na kameralną herbatkę.

8. Nic na ostatnią chwilę

Przygotuj listę zakupów, ustal, co kiedy zrobisz. Nie daj się zwieść poczuciu, że masz jeszcze mnóstwo czasu. Musisz być przygotowana na niespodzianki, które zawsze mogą się wydarzyć.

Stół i dekoracje

9. Wybierz odpowiedni obrus

Do wielkanocnego śniadania tradycyjnie nakrywało się stół białym obrusem i zdobiło bukszpanem. Dziś dozwolone są kolorowe obrusy, na inne okazje też. Wyjątkiem jest obiad weselny.

10. Nakryj do stołu jak profesjonalistka

Mały talerz do przekąsek ustaw na dużym. Najbliżej talerza ułóż sztućce do dania gównego, potem łyżkę i sztućce do przekąsek. Noże układaj ostrzem do talerza, sztućce do deseru nad talerzami: widelczyk trzonkiem w lewo, łyżeczkę odwrotnie. Kieliszek główny postaw 1-2 cm powyżej noża.

11. Pamiętaj o serwetkach

Złóż je lub zroluj i połóż na talerzyku do przekąsek. Na śniadanie wielkanocne czy obiad weselny wybierz eleganckie serwetki z materiału. Na mniej zobowiązujące okazje wystarczą papierowe - są tańsze i łatwiej je dobrać do zastawy.

12. Zastawa w jednym stylu

Jeżeli nie masz wystarczająco dużego serwisu, spróbuj przynajmniej tak dobrać naczynia, by talerze i półmiski do siebie pasowały. Przypadkowe zestawienia mogą zepsuć cały efekt. Jeżeli wydajesz przyjęcie weselne na dwadzieścia lub więcej osób, najlepszym rozwiązaniem jest wypożyczenie odpowiedniej zastawy.

13. Kwiatowe dekoracje odmienią wnętrze

Na Wielkanoc ustaw w wazonach wiosenne szafirki lub żonkile, przyjęcie komunijne i weselne pięknie "oprawią" białe tulipany, konwalie, narcyzy. Kwiaty powinny być cięte, doniczkowych na stole się nie stawia. Nie powinno też być ich zbyt dużo - na stole musi pozostać dość miejsca na potrawy.

14. Zadbaj o właściwe oświetlenie

Jeżeli wydajesz kolację, upewnij się, czy nad stołem będzie dość światła, goście lubią widzieć, co jedzą. Możesz też rozstawić niskie świeczniki. Ciepłe światło świec doda uroku wnętrzu i... odmłodzi gości.

15. Uporządkuj dom

Zniweczysz cały swój wysiłek, jeżeli w innych pomieszczeniach będzie panował bałagan. Postaraj się również, by kuchnia nie wyglądała w trakcie przyjęcia jak po pożarze - musisz liczyć się z tym, że ktoś tam zajrzy, choćby po to, by Ci pomóc.

16. Znajdź miejsce na płaszcze

Jeżeli oczekujesz wielu gości, a nie dysponujesz odpowiednio dużym wieszakiem czy garderobą, nie masz innego wyjścia, jak poświęcić najmniejsze pomieszczenie, np. sypialnię, na szatnię. W łazience połóż kilka małych ręczników.

17. Przygotuj sobie "zaplecze"

Najlepszy będzie nieduży stolik, który zmieści się w kącie pokoju. Postaw tam zimne napoje i alkohole, połóż zapasowe serwetki i sztućce. Dzięki temu mniej się nabiegasz, a jeżeli będziesz zajęta czymś innym, ktoś z domowników lub gości będzie mógł Cię bez trudu zastąpić.

18. Zrób przegląd kieliszków

Alkohol powinnaś serwować w kieliszkach przeznaczonych specjalnie do konkretnego trunku. Na rysunkach obok przedstawiamy ich podstawowe wzory. Zanim więc zaplanujesz i kupisz alkohol na imprezę, upewnij się, jakimi kieliszkami dysponujesz. Jeżeli np. nie masz kieliszków do koniaku, lepiej go nie umieszczać na liście zakupów. Chyba że razem z kieliszkami. W tej kwestii zasady savoir vivre’u się nie zmieniają.

19. Żurek na śniadanie

Tylko święta uwalniają Cię od obowiązku wymyślania całego menu. Tu tradycji musi stać się zadość. Na śniadanie wielkanocne podasz więc pieczoną szynkę, jajka z sosem tatarskim i żurek. Ba, w niektórych domach od tej zupy śniadanie się zaczyna!

20. Z przystawką czy bez

Uroczysty obiad zwyczajowo składa się z trzech dań: przystawki (na zimno lub ciepło), zupy i głównego dania. Ile dań w sumie podasz, zależy już tylko od ciebie.

21. Nie rezygnuj z zupy

To danie też może być wykwintne. Spróbuj ją dopasować do pory roku. Flaki i gorący rosół pasują raczej zimą. Na wiosennym przyjęciu lepsza będzie lekka jarzynowa, np. z groszkiem ptysiowym. Jeżeli serwujesz klarowną, powinnaś ją podać w bulionówkach. Pamiętaj, że do zupy nie podaje się alkoholu.

22. Nie za ostro!

Przyprawy nadają potrawom charakter i dodają smaku, ale nie wszyscy jednakowo je lubią. Dlatego delikatnie przyprawiaj potrawy, zwłaszcza ostrymi, orientalnymi dodatkami. Lepiej postaw przyprawy na stole, by goście mogli ich użyć w miarę potrzeby.

23. Dania ciężkostrawne przepleć lekkimi

Jeżeli wstępnie ustaliłaś menu, upewnij się, że potrawy komponują się w harmonijną całość. Najlepiej, jeśli będą z różnych, jasnych i ciemnych mięs. Powinny je dopełniać delikatne jarzynki i sałatki ze świeżych warzyw. Dodatków nigdy za dużo. A może jedno z dań mięsnych zastąpisz pieczoną rybą?

24. To ma być także uczta dla oczu

Niezwykle ważny jest sposób, w jaki podasz gościom jedzenie. Złocista pieczeń otoczona wianuszkiem z maleńkich marchewek i pieczarek albo ryba na "kołderce" z sałaty skuszą nawet tych, którzy już mieli zamiar zakończyć ucztowanie.

25. Uważaj na gusty gości

Urozmaicone menu sprawi, że goście na specjalnej diecie, np. ze względów zdrowotnych, nie wyjdą z przyjęcia głodni. Jeżeli znasz ich zwyczaje, przyrządź coś specjalnie dla nich. Przekonasz się, jacy będą Ci wdzięczni!

26. Kup różne pieczywo

Jeżeli przewidziałaś zimne przystawki, zaopatrz się w wystarczającą ilość pieczywa. Goście jedzą go zazwyczaj dużo, ale mają też rozmaite upodobania. Na pewno każdemu będzie przyjemnie, jeżeli w koszyczku z chlebem znajdzie swój ulubiony.

27. Jaki podasz alkohol

Do przystawek oraz dania głównego pasuje dobrze zmrożona wódka i wytrawne wino. Do ryb i dań z jajek - schłodzone białe, do mięs i potraw z grzybów - czerwone. Wina półsłodkie, słodkie i likiery zachowaj do deseru. Szampana można popijać non stop, bo pasuje do wszystkiego.

28. Wino otwórz wcześniej

Butelki z alkoholem otwórz zanim przyjdą goście, zwłaszcza wino czerwone, które musi "odetchnąć". Nie wypada proponować alkoholu, pokazując nie otwartą butelkę. Przećwicz wcześniej serwowanie: wino nalewa się do wysokości 2/3 kieliszka, zaś wódkę i likiery - do pełna. Jeżeli boisz się, że poplamisz obrus, możesz wziąć kieliszek do ręki lub lekko obrócić butelką pod koniec nalewania.

29. Dla dzieci - na wesoło

Jeżeli na przyjęciu będą dzieci, przygotuj coś specjalnie dla nich. Zabawnie pokrojona marchewka czy grzybki z jajek będą pyszniejsze niż zwykle. Ciasteczka ozdób

papierowymi chorągiewkami, do napojów podaj kolorowe rurki.

30. Pamiętaj o wodzie i sokach

Potrzebują ich przede wszystkim osoby, które nie piją alkoholu. Postaraj się przewidzieć życzenia gości i zaopatrz "bezprocentowy" barek we wszelkie rozmaitości. Dzień wcześniej przygotuj duży zapas kostek lodu, do wody mineralnej pokrój w plasterki cytrynę.

31. Deser dla wytrwałych?

Na ten moment czekają nie tylko dzieci. Niestety, goście często są tak najedzeni, że nie są w stanie zmieścić nawet małego kawałka tortu. Dlatego warto po głównym daniu zrobić przerwę - wszyscy chętnie wstaną na chwilę od stołu.

33. Kawa czy herbata

Najlepiej zaparzyć je w dzbankach, nabiorą wtedy mocy i aromatu, a goście będą mogli rozkoszować się nimi do woli. Nie zapomnij podać mleczka do kawy i cukru. Jeżeli zazwyczaj nie masz w domu cukru, bo nikt z domowników nie słodzi herbaty ani kawy, kup go specjalnie na tę okazję i nie dziw się głośno, jak można psuć nim smak tak szlachetnych naparów!

34. Bądź elegancką panią domu

Wprawdzie obowiązuje zasada, że nie wypada, by gospodyni była bardziej wystrojona od gości, ale swoim wyglądem powinnaś podkreślić wyjątkowość okazji. Twoja kreacja powinna być wygodna, ale szykowna - w ten sposób dasz gościom do zrozumienia, że ich wizyta ma dla ciebie znaczenie.

35. Serdecznie witamy

Na powitanie pierwszych gości bądź gotowa kilka minut przed czasem. Widok gospodyni w papilotach czy ze ścierką w dłoni może wprawić zbyt punktualne osoby w zakłopotanie. Drzwi otwiera ten z domowników, który jest najbliżej, ale to Ty musisz przyjąć ich osobiście. Otrzymane kwiaty wstaw do przygotowanego wcześniej wazonu, prezent od razu obejrzyj i serdecznie za niego podziękuj, tak aby darczyńcy byli przekonani, że właśnie o takim marzyłaś.

36. "Zagospodaruj" gości na wstępie

Przychodzenie kolejnych gości wprowadza nie lada zamieszanie. Aby Ci pierwsi nie czuli się zaniedbani, zaproponuj im od razu coś do picia, wskaż tymczasowe, ale wygodne miejsce do siedzenia. Jeżeli goście się nie znają (np. ktoś z rodziny i przyjaciółka), przedstaw ich sobie i "podrzuć" temat do rozmowy.

37. Kto z kim przy stole

Na świątecznym śniadaniu czy imieninowym obiedzie w gronie bliskich każdy siada, gdzie chce. Zadbaj tylko, by najwygodniejsze miejsca miały osoby starsze. Przyjęcie bardziej oficjalne, np. obiad weselny, ma już swoją etykietę. Goście zajmują miejsca wg rodzinnej hierarchii. Postaraj się też, by panie i panowie siedzieli na przemian. Natomiast nie ma już obowiązku rozdzielania par.

38. Jeszcze pięć minut...

Jeżeli zapraszałaś gości na obiad o określonej godzinie, nie każ im zbyt długo czekać na rozpoczęcie uczty. Przyjmuje się, że powitania czy wypicie wstępnego drinka nie powinny trwać dłużej niż 30 minut. Potem, nawet jeżeli kogoś jeszcze brakuje, poproś zebranych o zajęcie miejsc przy stole i powoli zacznij podawać dania.

39. Jak podawać

Jeżeli są goście honorowi, np. jubilat, młoda para itp. - od nich zaczynasz podawanie dań. Zrób to sprawnie, by potrawy nie stygły. O ile to możliwe, staraj się podawać i odbierać talerze z prawej strony.

40. Pierwszy toast

Wznoszą go zawsze gospodarze. Wypada, byś w kilku słowach wyraziła swoją radość z powodu spotkania. Kolejne toasty mogą wznosić również goście.

41. Gość niejadek

Jako dobra gospodyni powinnaś dbać, by wszyscy najedli się do syta. Uważaj jednak, by nie popaść w przesadę. Nie wolno namawiać do jedzenia ponad miarę czy do łamania zasad diety. Każdy sam wie najlepiej, ile czego może zjeść, a Ty nie powinnaś się obrażać z powodu odmowy.

42. Jeszcze po jednym?

Te same zasady obowiązują przy serwowaniu alkoholu. Nie dolewaj, jeżeli w kieliszku jest jeszcze trunek (przy okazji możesz wymieszać gatunki, co jest karygodne). Pozwól gościom decydować, co, ile i czy w ogóle będą pić.

43. Palacz też człowiek

Nawet jeżeli Ty jesteś wolna od tego nałogu, inni mogą czuć potrzebę zapalenia papierosa. Zorganizuj kącik dla palaczy, np. w innym pokoju (zapal pochłaniającą dym świeczkę) lub na balkonie. Przygotuj popielniczkę i kilka siedzisk - przy papierosie miło się gawędzi!

Party pod chmurką

44. Uprzedź gości, co ich czeka

Zdradź, gdzie chcesz zorganizować przyjęcie, zwłaszcza jeśli w tym sezonie robisz to po raz pierwszy. To nie byłaby miła niespodzianka np. dla pań w eleganckich butach na wysokim obcasie i wieczorowym stroju.

45. Ustal "polowe" menu

Przyjęcie w ogrodzie z góry zakłada swobodę. Nie musisz więc zastanawiać się nad wyszukanym menu. Przekąski zazwyczaj serwuje się w formie bufetu, a danie główne jest z grilla. To wygodne, bo utrwalił się zwyczaj, że potrawy z grilla przyrządzają panowie!

46. Tylko lekkie alkohole

Nagrzane słońcem powietrze nie sprzyja piciu mocnych trunków. Przygotuj więc soki owocowe, zimne piwo, schłodzone białe i różowe wino. A może odważysz się zrobić orzeźwiający kruszon z wermutu i świeżych owoców, z dodatkiem mięty?

47. Z fantazją nakryj stół

Przykryj go bajecznie kolorową serwetą, poustawiaj bukiety ogrodowych kwiatów. Zastawa nie ma specjalnego znaczenia. Tu ważniejsza jest wygoda, dlatego możesz podać nawet papierowe naczynia i jednorazowe sztućce.

48. Zmień ogródek w tajemniczy ogród

Na niższych gałęziach drzew zawieś kolorowe girlandy i lampiony. Przygotuj zawczasu świece, pozapalaj je o zmroku i ustaw nie tylko na stole, ale i w różnych zakątkach ogródka. Goście się zachwycą!

49. Staw czoło komarom

Komary i muszki mogą zepsuć najlepszą zabawę. Nie licz na to, że goście "jakoś" to przeżyją. Kup preparaty w sprayu oraz świece odstraszające owady.

50. Przygotuj plan awaryjny

Pogoda bywa kapryśna i potrafi spłatać figla nawet przy najbardziej optymistycznych prognozach. Gdy zrobi się zimno lub zacznie padać, przyjmij to ze spokojem. Na zewnątrz pozostaw tylko "kucharza" przy grillu, zaś gości zaproś jak najszybciej do domu.