Słoneczna kąpiel i rozpusta może mieć swoją cenę. Nie bagatelizuj zagrożenia czerniakiem! Większość plamek, które mamy na skórze, to znamiona barwnikowe. Jeśli mają regularny kształt, jednolite zabarwienie lub najwyżej w dwóch odcieniach brązu, nie ma powodu do paniki. Ale trzeba im się przyglądać. Jeśli zauważysz, że zmienia się kształt czy barwa znamienia, od razu idź do lekarza.

Reklama

Co powinno Cię zaniepokoić? Plamy i znamiona asymetryczne, o krawędzi nieostrej, zamazanej, wyglądające jak wypukły kleks na skórze, w kilku kolorach - beżu, brązu, fioletu. Najbardziej niebezpieczne są plamy i guzki głęboko wrośnięte w skórę. Najwięcej nowotworów skóry pojawia się w miejscach nieosłanianych ubraniem: na twarzy, dekolcie, rękach. Ale czerniak nie zawsze jest czarny i może się pojawić także na podeszwie, pięcie, pod płytką paznokciową, a nawet na gałce ocznej. Dlatego wszelkie stwardnienia na skórze, nacieki zapalne, wrzodziejące guzy i trudno gojące się rany powinien obejrzeć lekarz.

Zgubne skutki działania słońca Oparzenia słoneczne to główna przyczyna raka skóry. Choroba może się ujawnić po 20, 30, a nawet 50 latach. Polacy, u których dziś wykrywa się raka skóry to ofiary plażowania w Bułgarii, Jugosławii i Rumunii przed 30 laty. Co prawda dziś jesteśmy ostrożniejsi podczas kąpieli słonecznych,ale nawet stosowanie kremów z wysokim filtrem nie wystarczy, by ustrzec się przed chorobą.

Opalanie w solarium też może być niebezpieczne Gwałtowny wzrost zachorowań na czerniaka na całym świecie wskazuje, że przyczyną tej choroby może być nie tylko opalanie się, ale również częste korzystanie z solarium. Z badań przeprowadzonych na zwierzętach wynika, że to promieniowanie prowadzi do uszkodzenia (mutacji) DNA komórek. A to oznacza początek nowotworu.

Jak uchronić się przed zachorowaniem na czerniaka? Przede wszystkim unikaj intensywnego opalania zarówno na słońcu, jak i w solarium. Zwłaszcza dotyczy to osób o jasnej karnacji, które spiekają się na raka. Powtarzające się przez lata oparzenia słoneczne sprzyjają czerniakowi. Zresztą nawet jednorazowe oparzenie w dzieciństwie może prowadzić po latach do nowotworu skóry. Ochroną przed oparzeniami są preparaty kosmetyczne z filtrami słonecznymi. Długotrwałe opalanie sprzyja powstawaniu czerniaka tak samo jak jednorazowe oparzenie.

Po drugie: badaj swoją skórę. Wczesne rozpoznanie znamion, z których w przyszłości może rozwinąć się czerniak, i ich usunięcie pozwala zapobiec chorobie. Także czerniak wykryty we wczesnej postaci daje szansę na całkowite wyleczenie. Dlatego w przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do natury podejrzanej plamki na skórze, poradź się dermatologa. On za pomocą dermatoskopu, urządzenia przypominającego lupę, dokładnie zbada to, co pojawiło się na twojej skórze. Jeśli lekarz uzna, że zmianę, trzeba wyciąć, należy go posłuchać.

Ochrona przed rakiem skóry w pigułce: 1. Dokładnie oglądaj swoją skórę.
2. Unikaj opalania w godzinach 10-15.
3. Stosuj kosmetyki z filtrami.
4. Nie przesadzaj z opalaniem w solarium.
5 Chroń swoje dzieci przed słońcem
6 Znamiona, które Cię niepokoją, pokaż lekarzowi.
7 Usuń chirurgicznie znamiona, jeśli tak radzi Ci lekarz.

Sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka

Możesz być szczególnie narażona na czerniaka, jeśli:
. ktoś w rodzinie już chorował na tego raka
. masz na ciele powyżej 50 znamion
. Twoje znamiona mają nietypowy wygląd i kształt, np. oprócz różnych odcieni brązu mają też fragmenty różowe czy niebieskie, są też asymetryczne
. znamiona, które masz od urodzenia, tzw. wrodzone, są bardzo duże
. masz włosy blond lub rude, jasną karnację i niebieskie oczy
. często i intensywnie opalasz się na słońcu albo w solarium
. miałaś oparzenia słoneczne, zwłaszcza w dzieciństwie