Czytanie podnosi nasz zasób słownictwa, wycisza, bogaci emocjonalnie i uczy. O jego zaletach nie trzeba chyba przekonywać. Odwiedzanie intymnych światów i obcowanie z cudzymi myślami to jedna z najbardziej interesujących przyjemności w życiu. Szkoda, że w ciągu roku, zajęci pracą i milionem spraw, tak rzadko mamy czas, żeby kompletnie dać się porwać lekturze.

JAK TO DRZEWIEJ BYWAŁO

Głównie z czasów studenckich pamięta się to niezwykłe uczucie, gdy w ciągu dwóch dni można było połknąć grube tomiszcze, nie wychodzić z domu i skończyć całość jednym ciągiem. A uczucie które towarzyszy przeczytaniu świetnej książki może się równać z tym, które czujemy po utracie najlepszego kochanka.

Warto więc zapoczątkować nową modę – lato z książkami. Być może stanie się ono dla ciebie powrotem do czasu beztroskich intelektualnych zachwytów a może sposobem na walkę ze stresem

Idealnie byłoby pojechać w dziką głuszę i czytać do upadłego, ale jest to wersja mało prawdopodobna. Na domowym gruncie zwykle trudno się skupić, proponujemy więc czytanie na świeżym powietrzu. W parku, na ławce, w ogrodzie, na działce, nawet na balkonie zakonspirowanym parasolem i matą bambusową. Liczy się odosobnienie, lekki wiatr i wygodne siedzenie, potem można przenieść się w krainę dobrej literatury.

czytaj dalej...


Oto nasze wakacyjne propozycje, książki które pozwolą ci na emocjonalną przygodę nawet bez samolotowego biletu.

"Wzgórza Toskanii" – Ferenc Mate

To kolejna książka autora "Winnic w Toskanii". Autor, węgierski pisarz w średnim wieku kupuje wraz z żoną dom w Toskanii. Oprócz licznych kłopotów mieszkaniowych i językowych, nowi mieszkańcy aklimatyzują się w tempie ekspresowym. Gościnność miejscowych ludzi, wspaniałe jedzenie i klimat tamtejszego życia warte są wszelkich poświęceń. Książka zdecydowanie obowiązkowa dla wielbicielek tego regionu Włoch i pomysłu, żeby rzucić swoje dotychczasowe życie i spędzać czas za miastem, hodując warzywa w swoim własnym ogrodzie.

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Cena: 24 zł

"Jesteśmy przynętą kochanie" – Elfriede Jelinek

Jelinek dała nam się najpierw poznać jako autorka powieści "Pianistka", którą z sukcesem sfilmował Michael Haneke. Jej bezkompromisowy język, surowa i ostra narracja wymagają pełnego skupienia, czytelnika o silnych nerwach i wyrobionym guście literackim. Pisarka porusza zawsze kwestie trudne, kobiece, ale nie w sposób miałki i pobłażliwy. Jej książki są jak cios pięścią w brzuch – a najnowsza to podobno odważna prowokacja ośmieszająca medialną pseudorzeczywistość i kulturę konsumpcyjną. Satyryczna powieść pop, w której bohaterami są Batman i Robin, Mickey i Minnie z kreskówek Disneya, Beatlesi, Czyngis-chan, King Kong i rodzina Kennedych.

Wydawnictwo WAB

Cena: 34,90 zł

"Matka dzieci Holocaustu" - Anna Mieszkowska

Lada moment na nasze ekrany trafi hollywoodzki film opowiadający historię życia Ireny Sendlerowej, kobiety która uratowała z Holocaustu 2,500 żydowskich dzieci. Jej rolę zagra nagrodzona Oskarem Anna Paquin a w filmie wystąpią też Maja Ostaszewska i Danuta Stenka. Warto, zanim naszą wyobraźnię zdominuje amerykańska wersja telewizyjna, przeczytać pierwszą biografię tej niezwykłej kobiety (pierwsze wydanie książki miało miejsce w 2004 r.). Szkoda, że jej heroiczna postawa i wielkie serce nie doczekały się ostatecznie polskiej ekranizacji, ale być może dzięki temu stanie się ona bohaterką masowej świadomości.

Wydawnictwo Muza

Cena: 39,90 zł

"Zbuntowani" – Sandor Marai

Pisarstwo Maraia do łatwych nie należy; mówi się o nim pisarz intelektualistów, wkłada się go czasem do jednego worka z Thomasem Mannem ze względu na wielką erudycję i filozoficzność jego prozy. Melancholijny i depresyjny węgierski autor poraża czytelnika głębią swoich obserwacji i wnikliwością analizy ludzkich uczuć. Jego najnowsza książka pochodzi z początków twórczości, zapoczątkowała sagę zatytułowaną później "Dzieło Warrenów". Jej akcja toczy się z dala od frontów pierwszej wojny światowej, która jednak wpływa na losy grupy chłopców stojących tuż przed egzaminem dojrzałości. Odrzucają zachwalaną przez profesorów gimnazjalnych i własnych rodziców przyszłość i próbują stworzyć enklawę, w której mają obowiązywać inne prawa. Nie uświadamiają sobie jeszcze, że świat, przeciw któremu się buntują, rozpada się właśnie na ich oczach. Dlatego będą zmuszeni dojrzeć w krótkim czasie.

Wydawnictwo Czytelnik

Cena: 32,90 zł

czytaj dalej...

"Zakupologia" – Martin Lindstrom

Zawsze interesuje mnie dlaczego kupiłam kolejną, kompletnie w moim przekonaniu niezbędną parę butów. Czy kierowała mną moja pasja zbieracza czy też teoria marketingowa wyższego rzędu? Rewolucyjna książka opowiada o nowej metodzie badań rynku: neuromarketingu. Autor wyjaśnia swoim czytelnikom, co sprawia że podczas zakupów podejmują takie a nie inne decyzje. Dlaczego wśród dwudziestu proszków, sięgasz po ten jeden konkretny. Niech ci się nie wydaje, że to ty podejmujesz decyzje co włożysz do wózka na zakupy – ten naiwny pogląd zdementuje Lindstrom w swojej książce, która odziera zakupy z całej ich magii. Posiłkując się najnowszą wiedzą z zakresu neurologii, Lindstrom pokazuje, jak wielkie znaczenie podczas zakupów mają zmysły, podświadomość i neuroprzekaźniki. Jeśli nie wierzysz, że marki są współczesną religią a ostrzeżenia drukowane na paczkach papierosów tylko zachęcają do palenia, przeczytaj tę książkę.

Wydawnictwo Znak

Cena: 34,90 zł

"Uciekinierka" - Alice Munro

Niektórzy latem lubią czytać opowiadania, bo są lekkie, krótkie i nie obciążają zbytnio intelektu. Te opowieści mogą jednak rozbić nasze dobre samopoczucie, a przynajmniej skłonić do smutnej refleksji nad własnym życiem. Osiem historii, które świadczą o niepokojących ścieżkach losu. Kobiety, w których życiu nie dzieje się żadna widoczna tragedia, cierpią po cichu. Dziewczyna, która czuje się obca w domu rodziców; matka, z którą jej córka zerwała bez powodu kontakt; młoda kobieta uciekająca od męża, po to by zrozumieć, że nie może bez niego żyć. O Alice Munro napisano, że z przenikliwością ukazuje podskórne napięcia kryjące się pod powierzchnią codzienności, ze znaczących drobiazgów komponuje przejmujący obraz złożoności relacji międzyludzkich, i sprawia, że prawda o ludzkim życiu wyłania się z najdrobniejszych, najzwyklejszych chwil. Warto zapamiętać to nazwisko, bo pisarka od kilku lat jest w gronie osób, które rozważa się do literackiej nagrody Nobla. W 2009 roku została laureatką prestiżowej Międzynarodowej Nagrody Bookera - Man Booker International Prize - przyznawanej co dwa lata za całokształt twórczości.

Wydawnictwo Dwie Siostry

Cena: 39,90 zł

"Etiopia. Ale Czat! " – Martyna Wojciechowska

Nie każdego stać w tym roku na wakacje, jeśli więc nie możemy pozwolić sobie na zwiedzanie świata na żywo a nie chcemy spędzić lata przed telewizorem oglądając Travel Planet, warto poleżeć na hamaku z książką dokumentującą wyprawę znanej dziennikarki i podróżniczki do Afryki, konkretnie do Etiopii. Pozycja jest wydana przez National Geographic, więc można się spodziewać niezwykłych barwnych zdjęć i profesjonalnego podejścia do tematu. Ze wszystkich 61 krajów, które Wojciechowska odwiedziła podczas swoich podróży, to właśnie Etiopia zrobiła na niej największe wrażenie. Jak zachęca czytelnika wydawca: "Nowe dzieło Martyny Wojciechowskiej to wartka i dowcipna relacja z jej licznych perypetii, przeplatana wieloma praktycznymi informacjami i spostrzeżeniami na temat realiów tego afrykańskiego kraju, życia jego mieszkańców i bogatej historii. Począwszy od komicznych opisów nieustannych spotkań z "etiopską władzą", po mrożące krew w żyłach wizyty w wioskach dzikich plemion".

Wydawnictwo National Geographic

Cena: 35 zł

____________________________________

NIE PRZEGAP:

>>> Agresywna modelka znów atakuje
>>> Dlaczego wysocy ludzie są szczęśliwsi?
>>> Samochód nie jest przedłużeniem męskości?