Doktor Wendy Troxel i jej zespół z Uniwersytetu w Pitsburgu postanowiła sprawdzić zależność pomiędzy jakością życia osobistego kobiet a ich snem. W związku z tym szczegółowo przepytała niemal 2000 mężatek w średnim wieku na temat ich związku, ogólnego zadowolenia z życia i oczywiście jakości snu.

Reklama

Naukowcy uwzględnili też rozmaite czynniki, które mogą wpływać na zaburzenia snu kobiet: objawy depresji, problemy finansowe, nadużycie alkoholu i kofeiny.

Po przeanalizowaniu wszystkich czynników i uwzględnieniu wszelkich potencjalnych przyczyn bezsennośc, twórcy eksperymentu doszli do zaskakujących wniosków.

Okazało się, że istnieje zależność pomiędzy snem a poziomem szczęśliwości w małżeństwie. Szczęśliwe mężatki mają bardzo małe szanse na jakiekolwiek problemy związane z bezsennością. Łatwiej zasypiają, nie budzą się w ciągu nocy, nie mają problemów z porannym wstawaniem, ale nie budzą się zbyt wcześnie. Poza tym ich sen jest znacznie spokojniejszy niż sen ich mniej szczęśliwych koleżanek.

Naukowcy dodają, że poczucie szczęścia, które nie jest związane z małżeństwem, jak również ogólna zaradność towarzysząca życiu, również znacząco poprawiają jakość naszego snu.