Strach przed byciem singlem

Według doktor Theresy E. DiDonato – psychologa społecznego i profesora psychologii na Uniwersytecie Loyola w Maryland, która swoje artykuły publikuje na łamach Psychology Today – strach przed byciem singlem może być niebezpieczny i może powodować niekorzystne, a nawet niezdrowe zachowania.

Zdaniem wspomnianej ekspertki, która na co dzień zajmuje się przede wszystkim badaniem wpływu romantycznych związków na zachowanie i samoocenę człowieka, wiele osób uznaje status singla za taki, którego trzeba unikać. W ich mniemaniu tylko bycie w związku jest w stanie zapewnić w pełni szczęśliwe życie.

Reklama

Osoby te nie dostrzegają żadnych pozytywów w byciu samotnymi. Nie biorą pod uwagę, że życie w pojedynkę może dać im radość i spełnienie. Nie wykorzystują należycie czasu, w którym są sami. Nie próbują realizować swoich pasji i spełniać marzeń. Nie rozwijają się w żadnym aspekcie swojego życia. Skupiają się jedynie na zmianie swojego statusu i znalezieniu partnera.

Takie podejście może sprawić, że będą zachowywać się nieracjonalnie i w sposób niekorzystny dla siebie, co w dalszej perspektywie może mieć dla nich negatywne skutki.

Reklama

Lęk przed samotnością a badania naukowe

Badacze zdefiniowali kilka wspólnych cech osób z silnym lękiem przed byciem singlem. Osoby te częściej niż inne:

  • myślą, że jest z nimi coś nie w porządku, skoro nie mają partnera,
  • boją się, że pozostaną singlem przez całe życie,
  • stresują się, że może być już za późno na znalezienie partnera i stworzenie z nim stabilnego i długotrwałego związku.

Obawy osób w związkach

Warto wspomnieć, że istnieje jeszcze grupa osób, której dotyczy omawiany problem, mimo że znajdują się w związkach – często wieloletnich. Są to osoby będące z kimś już tylko z powodu silnego strachu przed samotnością i uzyskaniem statusu singla. Dlatego – chociaż nie są szczęśliwe ze swoimi obecnymi partnerami – boją się rozstania. Oznacza ono bowiem dla nich uzyskanie tak bardzo niechcianego statusu singla.

Niezdrowe zachowania wywoływane przez strach przed byciem singlem

Strach przed posiadaniem statusu singla może być przyczyną wielu niezdrowych zachowań, w tym przede wszystkim:

  • zbytniej tęsknoty za byłym partnerem, co może niepotrzebnie zaprzątać myśli oraz odbierać energię do działania i konstruktywnego wykorzystywania czasu bycia samotnym,
  • angażowania się w niesatysfakcjonujący związek, w szczególności taki, w którym dochodzi do przemocy fizycznej lub psychicznej,
  • utrzymywania z byłym partnerem kontaktów seksualnych, do których motywacją jest jedynie chęć powrotu do siebie, ale tylko w tym celu, aby nie być singlem,
  • nieprzestrzegania zasad dystansu społecznego związanych z ryzykiem zarażenia Covid-19 – osoby, które chcą za wszelką cenę znaleźć partnera, chętniej zabiegają o bliskość fizyczną i są w stanie bardziej od innych zaryzykować zakażenie.

Ekspertka z Uniwersytetu w Maryland podkreśla jeszcze, że skupianie się na negatywnych stronach bycia singlem może wywoływać strach przed tym statusem. W związku z tym warto zwracać uwagę na to, jakie korzyści i szanse niesie za sobą bycie samotnym. W dalszej perspektywie może to bowiem pomóc zbudować trwałą i wartościową relację.