Cechy, które sprzyjają trwałemu związkowi

Doktor Theresa E. DiDonato - psycholog z Uniwersytetu Loyola w Maryland - na łamach "Psychology Today" wskazuje 11 cech związku, które sprzyjają jego dłuższemu przetrwaniu. Nazywa je cechami magnetycznymi.

Ekspertka podkreśla, że wspomniane cechy często nie są tożsame z tymi, które początkowo uznaje się u partnera za pociągające, takie jak między innymi atrakcyjny wygląd czy uroczy uśmiech. Te atrakcyjne cechy istotne są głównie na pierwszym etapie znajomości, ponieważ sygnalizują tak zwane "dobre geny" potrzebne do reprodukcji i przeżycia. Istotne początkowo cechy często nie są w stanie utrzymać przy sobie partnerów na dłużej. Z czasem ważniejsze stają się cechy charakterystyczne dla potencjalnego dobrego partnera i rodzica. Utrzymaniu dłuższych relacji sprzyjają wspomniane już cechy magnetyczne.

Reklama

11 magnetycznych cech

Reklama

W badaniu przeprowadzonym w 2021 roku w Grecji określono cechy magnetyczne sprzyjające dłuższym związkom. W badaniu wzięły udział osoby znajdujące się w takich długotrwałych relacjach.

Wynikiem badań było wskazanie 11 magnetycznych cech, które wspierają stabilność związku i prowadzą do jego długotrwałości. Są to:

 • zaufanie i wierność - zaufanie, najbardziej ze wszystkich wymienionych cech, sprzyja długiemu trwaniu relacji,
 • oddanie i troska - zaangażowanie swojego czasu i swoich sił w relację z drugim człowiekiem daje silne podstawy pod długi związek,
 • radość ze wspólnie spędzanego czasu - jeśli partnerzy lubią swoje towarzystwo teraz, to jest szansa, że później też się to nie zmieni,
 • romantyzm i wrażliwość - te cechy również mocno wspierają dłuższą znajomość,
 • dobre relacje z bliskimi partnera - dobrze wróżą na dalsze wspólne lata,
 • gotowość do prac domowych - chęć do dzielenia się obowiązkami może pomóc w ustabilizowaniu się relacji,
 • zadowolenie z życia seksualnego - wzmacnia więź,
 • pozytywne nastawienie do życia - radość i optymizm mogą zapewnić długowieczność związku,
 • gotowość do kompromisu - umiejętność ustąpienia drugiej osobie może być czynnikiem zbliżającym,
 • dzielenie zainteresowań - zgodność życiowych pasji i marzeń może przekładać się w przyszłości na mniej konfliktów,
 • stabilność finansowa - pod względem praktycznym znacznie ułatwia wspólne życie.

Cechy magnetyczne istotne dla kobiet i mężczyzn

W trakcie wspomnianego badania zauważono, że większość cech charakterystycznych dla dłuższych związków, jest według kobiet i mężczyzn taka sama. Jedynie oddanie i troska okazały się cechą, której w partnerze poszukiwały wyłącznie kobiety. Natomiast cechami, których wypatrywali w związkach tylko mężczyźni, było zadowolenie z życia seksualnego i gotowość do kompromisu.

Cechy magnetyczne to nie wszystko

Na koniec warto jeszcze podkreślić, że wspomniane cechy magnetyczne są jednymi z wielu warunków stabilnego związku. Z tego powodu ich wystąpienie nie daje gwarancji trwałej relacji.