Wcześniej nie było łatwo, bo nie byliśmy na to gotowi, a czy dziś jesteśmy? Dla wielu z nas to wciąż spore wyzwanie. Sytuacja wydaje się prostsza, gdyż maluchy wciąż mogą chodzić do żłobków, przedszkoli oraz pierwszych trzech klas szkoły podstawowej. W domu zostają więc dzieci, które są bardziej samodzielne i tak trzeba je traktować. Zrozumieją, że fakt, iż rodzic jest w domu, nie znaczy, że przez cały dzień jest do ich dyspozycji. Zrozumieją, że niektóre obowiązki muszą wykonać same. Zrozumieją, że wymagamy od nich większej samodzielności.

Reklama

Jak pogodzić zdalną pracę i naukę w jednym domu?

Poniżej kilka wskazówek, które mogą pomóc rodzinom odnaleźć się w tym wymagającym czasie.

  • Zaplanujcie kolejny dzień, poprzedniego wieczora. Im więcej ustalicie, tym mniej nieoczekiwanych sytuacji, które mogą was zaskoczyć. Ustalcie, kto zajmuje który pokój, kto zajmuje o jakich godzinach komputer, tablet, telefon. Ustalcie momenty szczególnie ważnych zajęć czy spotkań on-line, w których nie możecie sobie przeszkadzać.
  • Nie wymagajcie od siebie perfekcji. To ogromnie trudne. Dajcie sobie zgodę na to, że nie wszystko musi działać jak w zegarku. Więcej cierpliwości, wyrozumiałości i spokoju przyda się wszystkim.
  • Działajcie według dotychczasowych schematów. Do biurka będziecie teraz chodzić jak do szkoły lub do pracy, dlatego rano, wyszykujcie się jak co dzień. Przypilnujcie dzieci, by umyły się, ubrały i zjadły śniadanie, inaczej zostaną w piżamach cały dzień.
  • Pamiętajcie o właściwym przygotowaniu miejsca pracy/nauki. Przygotujcie sobie szklankę wody, a także przekąski, jeśli takie lubicie, by nie biegać wciąż do kuchni. Starajcie się maksymalnie odtworzyć warunki, w jakich wcześniej pracowaliście czy uczyliście się. Nie zapomnijcie o wietrzeniu pomieszczenia.
  • Ustalcie przerwy na odpoczynek, rozmowę, zabawę, kilka ćwiczeń relaksacyjnych, krótki spacer z psem. Ustalcie, o której zjecie wspólny obiad - to duży plus tej trudnej sytuacji. Żeby nie stać długo w kuchni można go przygotować dzień wcześniej. Podczas pracy organizujcie czas, w którym, jeśli sytuacja tego wymaga, poświęćcie chwilkę na ustalenie kolejnych kroków samodzielnej pracy dziecka. Istnieje wówczas szansa, że popołudnie spędzicie wspólnie, ale nie nad lekcjami.
  • W trakcie pracy, skupcie się na zadaniu. To nie taka prosta sprawa, gdy przed oczyma mamy niepozmywane naczynia po obiedzie, nieodkurzone podłogi, itp., ale na czas pracy zapomnijcie o obowiązkach domowych. Jak skończycie pracę, posprzątacie. Bądźcie tu i teraz.
  • Pracujcie w słuchawkach. Jeśli wasza praca wymaga nie tylko skupienia, ale i częstych rozmów telefonicznych, korzystajcie ze słuchawek. To także dobre rozwiązanie dla lekcji on-line. Odgłosy domu nie będą was dodatkowo rozpraszać. Można też wykorzystać odpowiednio dobraną muzykę dla lepszej koncentracji na zadaniu.
  • Korzystajcie z pomocy. Dzielcie się obowiązkami z partnerem. Może jest szansa, by zaplanować zmianową pracę. Jeśli na co dzień w waszym domu przy dzieciach pomaga np. opiekunka, nie rezygnujcie z tej pomocy także teraz. Po pierwsze to jej praca, po drugie duże ułatwienie dla was, a po trzecie, większe poczucie bezpieczeństwa dla dziecka, które często traktuje taką osobę jak członka rodziny.

Podziękowania za przygotowanie artykuły dla Agaty Szymendery - coacha dziecięcego i rodzicielskiego, eksperta Niebolandia.pl.