1. Na małą rankę. Warto zabrać ze sobą plastry opatrunkowe. Drobne otarcia skóry czy lekkie skaleczenia to codzienność podczas wakacyjnych wyjazdów. Zwłaszcza gdy wypoczywamy aktywnie. Najlepiej zaopatrzyć się w komplet plastrów o różnych kształtach i rozmiarach. Zapakuj też bandaż i przylepiec, niezbędne do podtrzymywania opatrunków, małe nożyczki oraz kilka kompresów z gazy jałowej. Do przemywania ran przyda się woda utleniona lub jodyna, które mają działanie odkażające i bakteriobójcze.

2. Na urazy. Jeśli skręcisz lub zwichniesz kostkę, a noga zacznie puchnąć, zanim znajdziesz lekarza, przyda się altacet lub ocet (łyżka na szklankę wody). Zrób okład, który uśmierzy ból i zmniejszy obrzęk. Gdy dziecko stłucze np. kolano, często pomoc lekarza nawet nie będzie potrzebna. Posmaruj po prostu bolące miejsce preparatem z heparyną lub wyciągiem z kasztanowca. Przyspieszą one wchłanianie się krwiaka.

3. Przeciw poparzeniom słonecznym. Oparzenia słoneczne to jedna z najczęstszych dolegliwości podczas wakacyjnych wyjazdów. Dobrze mieć pod ręką mleczka lub spraye z łagodzącym poparzenia panthenolem (witaminą B5). Na rynku są też dostępne preparaty przeznaczone do stosowania po opalaniu.

4. Po ukąszeniu przez owady. Miej pod ręką płyny czy żele, które łagodzą skutki ukąszeń komarów, meszek, os czy mrówek. Zmniejszają one podrażnienia, obrzęki, pieczenie skóry.

5. Kłopoty z żołądkiem. Gdy dopadną cię dolegliwości żołądkowo-jelitowe, przejdź na ścisłą dietę (unikaj przetworów mlecznych, tłuszczów, surowych owoców i warzyw) i pij dużo wody niegazowanej, żeby zapobiec odwodnieniu. W podręcznej apteczce warto mieć leki (wydawane bez recepty), np. smectę, węgiel leczniczy, gastrolit, stoperan, które pomogą w przypadku biegunki.

6. Stopy w dobrej formie. Pęcherz na pięcie czy obtarcie stopy mogą uniemożliwić chodzenie, a wtedy np. nici ze zwiedzania. Wybierając się na wycieczkę, miej pod ręką parę plastrów leczących pęcherze. Nakleja się go na bolące miejsce i nie ściąga przez dzień czy dwa. Plaster nie odpadnie podczas mycia, a zawarty w nim specyfik leczy poranione miejsce. Problem stwarzają też ciężkie, opuchnięte od upału nogi. Dobrze zatem zaopatrzyć się przed wyjazdem w żel łagodzący opuchliznę w okolicach kostki.

7. Choroba podróżników. Podczas jazdy masz często nudności, czujesz się osłabiona, bledniesz lub wymiotujesz? Siadaj zawsze przodem do kierunku jazdy, wcześniej zjedz lekki posiłek, usiądź w pozycji półleżącej i podeprzyj koniecznie głowę. Przed wyjazdem zażyj leki np. aviomarin, avioplant lub lokomotiv (można go podawać również małym dzieciom).

8. Nie zapomnij o lekach przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Zapakuj również wapno na uczulenia. Przyda się np. osobie pogryzionej przez komary. Jeśli będziemy je zażywać, bąble szybciej znikną. Przydadzą się także tabletki na bolące gardło oraz olejek goździkowy na ból zęba. Jeśli jedziesz z małym dzieckiem, weź również termometr.