Pewnym siebie kobietom jest ciężej zrozumieć, że cierpią właśnie na depresję. Mają wszystko: są lubiane w towarzystwie i specjalnie nic ich nie martwi. Kiedy chorują, często nie potrafią sobie poradzić z presją znajomych, którzy nie rozumieją, dlaczego nagle dusza towarzystwa nie ma ochoty wychodzić z domu.

Reklama

Bywa także, że skłonność do depresji jest dziedziczna. Choroba może zacząć się od zwykłej chandry, jeśli jednak z nie potrafisz sobie z nią poradzić, powinnaś iść do psychiatry lub psychologa. Nie wierz reklamom mówiącym, że depresję można wyleczyć w ciągu tygodnia ziołowymi środkami, dostępnymi bez recepty. Prawdziwa depresja to poważna choroba, wymagająca leczenia u specjalisty, który może przepisać ci odpowiedni preparat.

JAK WYLECZYĆ SIĘ Z DEPRESJI?

Depresja często niszczy życie rodzinne, a także pasje, które dotychczas były częścią ciebie. Po przebudzeniu czujesz się tak, jakby życie nie miało sensu. Przestają cię cieszyć sukcesy w pracy, a nawet miłość. Jeśli jesteś samotna, cierpisz z podwójną siłą, bo czujesz, że nie masz nikogo bliskiego, kto mógłby ci pomóc. Wstawanie z łóżka, poranny prysznic, a nawet jedzenie zajmuje ci więcej czasu niż dotychczas. Najgorsze jest to, że ta choroba nie ma określonego czasu trwania. Może cię dopaść w każdym momencie twojego życia i utrzymać się przez wiele tygodni, a nawet miesięcy. Depresja to nie katar - często nie możesz sobie z nią poradzić domowymi sposobami. Jeśli czujesz, że ta choroba cię dopada, idź lepiej do psychiatry. Jeden seans pomoże wykazać w jak zaawansowanym stadium się znajdujesz. Potem będziesz sama wiedziała, czy potrzebujesz kolejnej wizyty.

Psychiatra już na szczęście nie kojarzy się z "tym od wariatów". To lekarz, który będzie twoim powiernikiem. Jemu możesz powiedzieć, co cię trapi i możesz się nie martwić, że uśnie przy twoich zwierzeniach albo nagle zacznie się zajmować czymś innym, bo znudził go twój przypadek. Psychiatra ma jeszcze jedną ważną zaletę. Jest obcym człowiekiem, więc nie pozwolisz sobie na zbytnią pewność siebie i krzyki, a tak zazwyczaj kończą się przecież domowe rozmowy, gdy jesteś podenerwowana.

CZY CIĘ DOPADŁO?


Przypomnij sobie, jak wyglądał twój ostatni miesiąc. Przez ponad tydzień nie wychodziłaś z łóżka? Nie byłaś w pracy i to nie z powodu przeziębienia, ale dlatego, że po prostu nie miałaś ochoty? A może codziennie masz napady głodu lub przeciwnie: nie jesz absolutnie nic? Jeśli do tego wszystkiego chociaż raz pomyślałaś nie chce mi się żyć, to dla mnie zbyt trudne, nie cierpisz z powodu jesiennej chandry. Często płaczesz, wiele rzeczy przestaje cię cieszyć, nie widzisz sensu w swoich dotychczasowych pasjach, załamuje cię ten stan? Te objawy wskazują na depresję. Poza nimi wymienia się jeszcze uczucie ciągłego zmęczenia, brak zainteresowań i zaburzenia koncentracji. Jeśli zauważyłaś je u siebie, zgłoś się do specjalisty. Te ostatnie, jeśli nie są nasilone mogą być objawem chandry, ale lepiej dmuchać na zimne…
> czytaj dalej
WSTAWAJ, SZKODA DNIA

Depresja często rodzi się w łóżku. Jeśli spędzasz w nim najwięcej czasu bez względu na to, czy śpisz, czy nie, może być to objaw choroby. Czasami masz kilkunastogodzinne sny lub drzemki albo wcale nie wychodzisz z piżamy. Nie chce ci się nawet umyć, czy odebrać telefonu, leżącego tylko metr od łóżka. Uważasz, że tylko sen odcina cię od brutalnej rzeczywistości. Niby tak jest, ale przez takie myślenie zapomnisz o własnych obowiązkach, spotkaniach, na które byłaś umówiona, czy nawet o pójściu do pracy. Wybudzona z jednego snu, wpadasz w następny, aż w końcu obudzisz się o 3 w nocy i nie będziesz wiedziała, jaki jest dzień. Łóżko często staje się twoją oazą spokoju, w nim czujesz się bezpiecznie i pewnie. Ten objaw depresji przynosi za sobą kolejne, więc jeśli trzy czwarte swojego czasu spędzasz na ukochanej poduszce musisz zgłosić się do lekarza.
WARTO ŻYĆ


Najcięższym objawem depresji są myśli samobójcze. Jeśli dopadły także ciebie, nie czekaj ani chwili i zgłoś się do specjalisty! Rozmowa z psychiatrą lub psychologiem pozwoli ci zacząć właściwe leczenie - dobrać odpowiednie leki i ustalić częstotliwość spotkań. W Polsce mieści się wiele ośrodków, w których znajdą się lekarze gotowi ci pomóc. Pamiętaj, że jeśli zauważysz u siebie objawy depresji i szybko zgłosisz się do specjalisty, pomoże to w twoim wyleczeniu. Nie utracisz wtedy rytmu swojego życia i będziesz mogła normalnie funkcjonować. Wtedy depresja stanie się dla ciebie tylko złym wspomnieniem, przez co zaczniesz wszystko odkrywać i doceniać na nowo.
Nie spodziewaj się jednak, że wyleczysz się w ciągu kilku dni. Leczenie jest zazwyczaj długotrwałe, wspomagane lekami, więc nie może trwać za krótko. Musisz być pod stałą opieką lekarza, jeśli zależy ci na najlepszych efektach. Depresję trzeba leczyć, gdyż jej skutki mogą być tragiczne - niestety 15 proc. chorych popełnia samobójstwo.

____________________________________________

NIE PRZEGAP:

>>> Dlaczego mężczyźni przybierają maski
>>> Komputery zastąpią psychoterapeutów?
>>> Jestem pesymistką i dobrze mi z tym