W ramach akcji przygotowano ciekawe zajęcia sportowe, artystyczne, taneczne. Wypoczywającym w stolicy uczniom szkół oferowane są wycieczki szlakiem najpiękniejszych ulic Warszawy, zwiedzanie muzeów, wypady do kin i ogrodu zoologicznego. Szukający aktywnego spędzania czasu będą mogli bezpłatnie pojeździć na łyżwach po 11 warszawskich lodowiskach.

Miasto sfinansowało 15 tysięcy obiadów dziennie dla dzieci uczestniczących w akcji, zadbało także o darmowe przejazdy komunikacją miejską.

Chcąc ułatwić młodym mieszkańcom stolicy wybór form spędzenia w mieście zimowego wypoczynku, przedstawiamy najciekawsze pomysły zajęć oferowanych przez warszawskie ośrodki. Warto się nimi zainteresować i szybko zapisywać, gdyż ilość miejsc jest ograniczona.

Taniec i zajęcia artystyczne

W każdej stołecznej dzielnicy przez całe ferie będą się odbywać m.in. zajęcia muzyczne, plastyczne oraz warsztaty taneczne. Ciekawą ofertę zapowiada pod tym względem m.in. Praga Południe. Właśnie tam, w Zespole Szkół Integracyjnych nr 75 przy ul. Bartosika 5 znajdą coś dla siebie miłośnicy śpiewu i tańca. Będą mogli bowiem wykazać się talentem, komponując własny utwór w języku angielskim, a ponadto nagrać do niego teledysk. W tym ośrodku odbędzie się także podczas ferii kolorowy bal przebierańców. Jego uczestnicy - podczas zorganizowanych warsztatów plastycznych - sami wykonają stroje. Biorąc udział w takich warsztatach, można też będzie się dowiedzieć, jak np. wykonać prace przestrzenne z papieru, np. kirigami i origami.

Natomiast w Klubie Kultury Gocław przy ul. Abrahama 10 młodzi warszawiacy sprawdzą swoje umiejętności wokalne w Studiu Piosenki. Poznają także, podczas warsztatów teatralnych, elementy art-terapii. Organizatorzy akcji proponują również młodzieży wykazującej się poczuciem humoru stworzenie zimowego kabaretu. Nie zabraknie atrakcji dla miłośników tańca towarzyskiego i nowoczesnego, m.in. break dance'u. Pod okiem profesjonalnych instruktorów młodzież nauczy się podstawowych kroków i technik najbardziej popularnych tańców świata. Tym, którym marzy się wizyta w prawdziwym studiu telewizyjnym, Klub Kultury Gocław zorganizuje nietypową wycieczkę pod hasłem „Zostań gwiazdą telewizji TVN”. Młodzież będzie miała okazję spotkać się i porozmawiać z prezenterami, zwiedzić budynek tej telewizji oraz poznać tajniki powstawania programów informacyjnych i rozrywkowych.

Taneczne atrakcje dla licealistów i gimnazjalistów przygotowała Dorożkarnia przy ul. Siekierkowskiej 28 na Mokotowie. Jak do tej pory najwięcej chętnych zgłosiło się na warsztaty tańca afrykańskiego prowadzone przez specjalistę Benoita le Grosa.

Natomiast uczniowie (w wieku 7-15 lat) ze Śródmieścia mogą wziąć udział w zajęciach, podczas których będą lepić w glinie. Warszaty takie odbywały się w kilku szkołach na terenie dzielnicy (m.in. SP nr 29, SP nr 32, SP nr 14). Z kolei Ochota proponuje ciekawe zajęcia z plastyki, m.in. własnoręczne wykonywanie ozdób i biżuterii z ceramiki (Pracownia Ceramiki Angoba, ul. Przemyska 18).

Zainteresowanych warsztatami teatralnymi zaprasza w zimowe ferie m.in. Bemowskie Centrum Kultury przy ul. Górczewskiej 202.

Ciekawą propozycję przygotował dla najmłodszych Teatr Lalka. Po każdej wystawionej tam sztuce od 12 do 24 lutego dzieci i młodzież będę mogły wziąć udział w wyjątkowych pokazach scenicznych. O kulisach teatru opowiedzą im aktorzy, zaprezentują oni ponadto różne sposoby powstawania efektów scenicznych, np. burzy, mgły, śniegu. Można będzie dowiedzieć się też jak domowym sposobem wykonać kukiełki i z czego są tworzone teatralne lalki.

W te ferie naukę wymarzonego zawodu mogą też rozpocząć kandydaci na dziennikarzy. W Zespole Szkół Integracyjnych nr 75 na Pradze Południe od poniedziałku do piątku w godz. 8 – 17 zespół młodych uczniów będzie bawił się w prawdziwą redakcję. W programie: zajęcia z reportażu (wymyślanie tematów, sprawozdania z zajęć odbywających się w placówce), pisanie i redagowanie tekstów w ramach pracy nad powstawaniem tygodnika „Zima w Mieście”.

Sport i rekreacja

Szkolne sale gimnastyczne i boiska na pewno nie będą w ferie zimowe świeciły pustkami. Na chętnych czekają bezpłatne zajęcia z koszykówki, siatkówki, piłki nożnej i tenisa stołowego. Uczniowie w ramach „Zimy w mieście” za darmo będą też mogli popływać na basenie, zagrać w kręgle czy pojeździć na łyżwach. Aby skorzystać z zabaw sportowych, warto się będzie przejść, np. do Zespołu Szkół nr 84 przy ul. Zwycięzców 44, Gimnazjum nr 26 przy ul. Fundamentowej 38/42, SP nr 29 przy ul. Fabrycznej 19.

Dużo atrakcji znajdziemy też w Ośrodku Sportu i Rekreacji Dzielnicy Ochota przy ul. Nowowiejskiej 37B. Tam będzie można, np. powspinać się na ogromnej ścianie wspinaczkowej, poćwiczyć na siłowni lub zagrać w squasha. Natomiast w Ośrodku Sportu i Rekreacji Dzielnicy Śródmieście już teraz w kasach od godz. 9 do 16 trwają zapisy na zajęcia w hali sportowej, pływalni oraz na wykłady z historii sportu. Na basenie młodzież będzie mogła sprawdzić swoją sprawność fizyczną m.in. ścigając się na podwodnym torze z przeszkodami. Dzieci przed 13. rokiem życia pograją w ringo, tenisa stołowego, minihokeja. 22 lutego w godz. 10 - 16 w ośrodku odbędzie się turniej piłkarski dla chłopców z roczników 1990 - 94. Na turniej należy się zapisywać pod numerem telefonu (022) 825 71 34. Aby znaleźć szczegółowe informacje o zajęciach sportowo-rekreacyjnych organizowanych w szkołach i domach kultury, warto zajrzeć na stronę internetową ratusza: www.um.warszawa.pl/zima2008/.

Koncerty

W zimowe ferie warto też wybrać się na koncerty i pokazy organizowane m.in. przez Stołeczną Estradę. Wstęp na nie jest bezpłatny. Młodzi warszawiacy muszą jednak się spieszyć, gdyż biletów zostało już niewiele.

11 lutego o godz. 12 tegoroczną akcję „Zima w Mieście” rozpocznie koncert inauguracyjny w Hali Sportowej ARENA Ursynowskiego Centrum Sportu i Rekreacji przy ul. Pileckiego 122. Na chętnych czekają muzyczne atrakcje. Na scenie pojawi się zespół Feel, znany z takich przebojów jak „Jest już ciemno”, laureat Telekamery 2008. Będzie można także podziwiać występy finalistów I edycji programu „You Can Dance - po prostu tańcz” m.in. Anny Bosak i Rafała Kamińskiego. Dodatkowe atrakcje to pokazy laserowe wyświetlane pomiędzy występami.

Tego samego dnia o godz. 11 w Filharmonii Narodowej odbędzie się koncert dla dzieci – Poznaj Chiny. Impreza zorganizowana jest w ramach rozpoczynającego się 7 lutego Chińskiego Nowego Roku. Z tej okazji Filharmonia zostanie specjalnie udekorowana, tak aby oddać panującą tam w tym czasie atmosferę szalonej zabawy i świętowania. Warto więc się wybrać i posłuchać, m.in. występów młodych, niezwykle utalentowanych pianistów z Kraju Środka grających kompozycje Fryderyka Chopina, W.A. Mozarta, F. Liszta oraz tradycyjne utwory chińskie.

Pokazane zostaną także fragmenty filmów przedstawiających przygotowania do tegorocznych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Nie zabraknie też konkursów z nagrodami. Gospodarzem imprezy będzie aktor Władysław Grzywna.

Natomiast 22 lutego w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki będzie można podziwiać występ dzieci i młodzieży, którzy wezmą udział w Feryjnych Otwartych Spotkaniach Artystycznych ( FOSA), o których pisaliśmy już w „Dzienniku”. – Podczas zimowego wypoczynku prawie 200 młodych warszawiaków pozna warsztat aktorski. Potem wystąpi w muzycznym widowisku „Świat naszej wyobraźni”. Przygotowania do tego spektaklu to przede wszystkim ciężka praca i systematyczność – mówi Mirosław Sielatycki, zastępca dyrektora Biura Edukacji.

Widowisko wzbogacone zostanie piękną scenografią oraz specjalnie przygotowanym pokazem multimedialnym.

Bilety na koncerty zostały już rozdane do punktów dziennego pobytu w dzielnicach. Jednak zaproszenia na te imprezy można otrzymać jeszcze w kasie Stołecznej Estrady w godz. 8 – 16 oraz w hali widowiskowo–sportowej Arena Ursynów od 9 do 18.

Natomiast w Ursusie (w Ośrodku Kultury Arsus) od 12 lutego do końca ferii będzie się odbywało widowisko „Ogrody muzyczne”. Zaprezentowane zostaną najpiękniejsze opery w formie animowanych filmów. Potem odbędą się warsztaty muzyczne. – Współczesna młodzież ma mały kontakt z muzyką poważną. Na warsztatach najmłodsi dowiedzą się m.in. co to jest opera, w jaki sposób kontrolować oddech podczas śpiewu. Sami będą mieli okazję tego doświadczyć, bo nauczymy ich wykonywać arie operetkowe – mówi Barbara Pietkiewicz, koordynatorka imprezy. Jeżeli chcemy indywidualnie zgłosić dziecko na to widowisko, musimy skontaktować się z koordynatorem dzielnicy.

Wycieczki po mieście

Uczniowie będą też mieli okazję podczas tych ferii wziąć udział w 30. wycieczkach po mieście – m.in. Trakcie Królewskim, Starym Mieście, czy miejscach związanych z legendami warszawskimi. Oprowadzać będą przewodnicy z biura Trakt. Uczestniczyć w wycieczkach mogą jednak tylko grupy zorganizowane w szkołach, bibliotekach, domach kultury czy też ośrodkach sportu i rekreacji. Takie wypady organizuje, np. dzielnica Wola – tamtejsi koordynatorzy akcji „Zima w mieście” zapewniają też dzieciom zabawy na świeżym powietrzu, m.in. w Ogrodzie Saskim i Lasku Bielańskim. Będzie można teżzobaczyć wystawy w Muzeum Etnograficznym, Muzeum Ziemi oraz Muzeum Techniki.

Aby młodzi warszawiacy mogli dopasować proponowane zajęcia podczas akcji „Zima w mieście” do swoich własnych zainteresowań oraz wolnego czasu podajemy telefoniczne kontakty z koordynatorami tej inicjatywy w poszczególnych dzielnicach.

Bemowo - 022 533 76 81

Białołęka - 022 510 32 14

Bielany - 022 639 87 54

Mokotów - 022 646 35 59

Ochota - 022 822 28 61

Praga Południe - 022 870 79 45

Praga Północ - 022 590 01 35

Rembertów - 022 515 18 12

Śródmieście - 022 699 82 22

Targówek - 022 674 34 62

Ursus - 022 478 60 48

Ursynów- 022 545 72 77

Wawer - 022 51 64 278

Wesoła- 022 773 60 50

Wilanów - 0510 205 520

Włochy - 022 575 88 25

Wola - 022 504 84 27

Żoliborz - 022 560 12 81