FILMY

Lejdis, reż:Tomasz Konecki, wyst. Magdalena Różczka, Izabela Kuna, Edyta Olszówka, Anna Dereszowska

Damska odpowiedź na ubiegłoroczny hit "Testosteron“. Twórcy filmu zainspirowali się blogiem, prowadzonym przez kilka kobiet, które w niezwykle zabawny i bezpośredni sposób opisywały swoje relacje z mężczyznami. I tak powstała brawurowa komedia. Bohaterki filmu - podobnie jak bohaterki największych amerykańskich hitów "Seks w wielkim mieście” i "Gotowe na wszystko” - to kobiety żyjące w dużym mieście, wyzwolone, nowoczesne i nieco szalone. Każda z nich ma swój sposób na życie i na poprowadzenie relacji damsko-męskich, zawodowych i rodzinnych. Każdej z nich życie napisało inny scenariusz, łączy ich jednak przyjaźń, wspierają się i pomagają w odwiecznej wojnie płci - tam gdzie kończy się testosteron, rozkwita prawdziwe imperium kobiet… I w tym być może tkwi sekret kobiecej siły, która płynie z umiejęności wzajemnego wspierania, a nie rywalizowania, jak to jest w przypadku mężczyzn. "Lejdis“ są na pewno pierwszą polską komedią od wielu lat, która przedstawia słabą płeć jako tzw. "grupę trzymającą władzę“.

Madame Sata, reż.: Karim Ainouz, wyst. Laaro Ramos, Marcelia Cartaxo, Flavio Bauraqui, Felipe Marques

João Francisco dos Santos jest ulicznym bandytą i prostytutką w jednym, ale z tłumu złoczyńców wyróżnia go niezwykłe marzenie. Chce występować na scenie, tak jak jego wielka idolka - Josephine Baker. W podupadłym pensjonacie w sercu Lapy, dzieli swój świat ze swoją "żoną” i prostytutką, Lauritą, jej córeczką, oraz z Tabu - wspólnikiem w małych przestępstwach i jego “niewolnikiem”. João Francisco dobrze zna lokalny światek mętów społecznych, ma dobre kontakty z właścicielem baru Błękitny Dunaj, gdzie świetnie współegzystują ze sobą: prostytucja, narkotyki i skorumpowani policjanci. Jego wybuchowy temperament i umiejętności w sztukach walki czynią z niego fascynującą i przerażającą postać. Ten hebanowo czarny, postawny i wysoki, nieustraszony i charyzmatyczny złodziej, staje się dla lokalnej bohemy ojcem, matką, mężem, doradcą i mścicielem, prawdziwą legendą. Zdolny do wszystkiego: w jednej chwili, w masce i piórach śpiewa niczym Edith Piaf, by w następnej kopać niczym Bruce Lee. Oskarżony o kradzież, której nie popełnił, João Francisco zostaje skazany na 6 miesięcy więzienia za stawianie oporu policji, która przyszła go aresztować. Po wyjściu na wolność przekonuje właściciela baru Błękitny Dunaj, by ten pozwolił mu występować na scenie. W barwnym stroju i świecącym makijażu, João Francisco zdobywa wreszcie uznanie publiczności, którego tak pragnął. Po tylu latach szczęście chyba się do niego w końcu uśmiechnęło. Jednak prowokacja klienta popycha go do zbrodni, która na wiele lat niszczy jego sen o byciu artystą.

Brzdąc, reż.: Charlie Chaplin, wyst.: Charlie Chaplin

W ciągu pięciu lat do dystrybucji kinowej ma powtórnie trafić cykl arcydzieł światowej kinematografii. Na początek na ekrany trafia „Brzdąc” Charciego Chaplina. To opowieść o Charcim Włóczędze, który przy śmietniku znajduje porzucone dziecko. Czy wśród starych czajników i dziurawych mebli można wychować małego chłopca? Z pewnością trzeba mieć sporo fantazji. Charlie robi więc dziecięcą butelkę ze starego dzbanka do kawy i konstruuje nocnik, wycinając siedzenie z krzesła. Pięć lat później Włóczęga i jego mały przyjaciel zakładają wspólny interes, w którym Charlie jest szklarzem, a chłopiec zapewnia mu stałych klientów, wybijając szyby w domach z sąsiedztwa...

KSIĄŻKI:

42 Listy Miłosne, praca zbiorowa, Prószyński i Sk-a

Co się stało z listem miłosnym? Czy zdawkowe kartki, e-maile i SMS-y całkowicie zastąpiły tę romantyczną formę okazywania uczuć? Czy słowo pisane straciło swój urok w epoce cyfrowej obsesji i błyskawicznych randek? Jak kuszące mogą być słowa? I jak wygląda miłość w XXI wieku?

Oto jedyny w swoim rodzaju zbiór nigdy wcześniej niepublikowanych listów miłosnych autorstwa najsłynniejszych współczesnych pisarzy. Każdy „list” jest radykalnie różny od pozostałych, każdy jest świadectwem unikalnego stylu autora, i każdy zdoła czytelnika uwieść, wzruszyć, rozbawić...

„42 Listy Miłosne” zawierają oryginalne - publikowane po raz pierwszy - utwory tak uznanych autorów jak: Margaret Atwood, Leonard Cohen, Jeanette Winterson, Hari Kunzru, Michel Faber, Etgar Keret, Jonathan Lethem, Juli Zeh, Neil Gaiman, Ursula K. Le Guin, Gautam Malkani, Lionel Shriver i Douglas Coupland. Polskie wydanie wzbogacone zostało także o teksty Rafała Olbińskiego i Łukasza Orbitowskiego.

Cena: 34,00 zł

Rozważna i romantyczna, Jane Austen, Prószyński i Sk-a

"Pisanie sprawia mi najwyższą przyjemność" - zwierzała się Jane Austen, znana i lubiana autorka pogodnych, nieco ironicznych powieści z życia angielskiego ziemiaństwa. Tworzyła w bawialni rodzinnego domu, dzieląc się myślami z ukochaną siostrą. Wiele czytała, między innymi sentymentalne romanse gotyckie, dla których żywiła pełną rozbawienia wzgardę. Pod wpływem tych lektur powstała "Rozważna i romantyczna", historia dwóch sióstr: pełnej wdzięku i zdrowego rozsądku Eleonory oraz romantycznej Marianny, która przez zamiłowanie do przygód nieomal ściąga na siebie hańbę i nieszczęście. Przedstawiając tak kontrastowo różne bohaterki, autorka ujawnia niepospolity zmysł komizmu i po raz kolejny daje wyraz przekonaniu, iż najwyższą zasadą w życiu młodej panny winien być umiar.

Cena: 16 zł

Kamień w sercu, Katarzyna Leżeńska, Prószyński i Sk-a

Co jeszcze może przytrafić się facetowi przed czterdziestką, który właśnie rozwodzi się z żoną domagającą się specjalnych alimentów dla... swoich kotów? Czy coś jeszcze czeka dziewczynę w gorszej połowie trzydziestki, która pogodziła się już z kłamstwami byłego męża i z samotnym macierzyństwem?

Zjazd absolwentów liceum zmieni w życiu Daszy i Marcina więcej, niżby się spodziewali. Odnaleziona na nowo miłość da im nie tylko nadzieję na szczęście, ale także siłę, by wspólnie walczyć z czymś znacznie trudniejszym niż zawiść "życzliwych”: ciężką chorobą Poli, córki Daszy. I by zaakceptować to, czego zmienić się nie da.

Dramatyzm wydarzeń, a także starannie odtworzone realia, celne obserwacje obyczajowe, znakomicie nakreślone sylwetki bohaterów sprawiają, że "Kamień w sercu" to poruszająca, choć niepozbawiona humoru opowieść o spóźnionej miłości, o sile potrzebnej, by odeprzeć nieoczekiwane ciosy, a przede wszystkim o odwadze, by kochać.

Cena: 29 zł

PŁYTY CD - nowości muzyczne:

DISCO POLO 4 EVER ;), various artist, Universal

Życie bywa przewrotne… Gremialnie i śmiało chcieliśmy pochować nurt disco polo, wstydliwie jednak przyznając, że niektóre tytuły brzmią całkiem znajomo. 15 lat temu większość z nas uważała ten gatunek za szczyt obciachu, dziś mamy do czynienia z jego renesansem: disco polo przeniknęło do miast, bawią się przy nim nie tylko dawni fani, ale także studenci, czy "garniturowcy” z dystansem traktujący karnawałowy, albo imprezowy relaks po tygodniu ciężkiej pracy. Dzieciaki, czyli Ci którzy potrafią okrutnie wyśmiać niewygodne trendy, okazują się być najnowszym, bezpretensjonalnym odbiorcą zabawnego dla nich nurtu i masowo ściągają przeboje disco polo na dzwonki swoich komórek. Całe szczęście, że w disco polo nigdy nie chodziło o nic więcej niż o zwykłą super-rozrywkę. Nie trzeba więc i tym razem dorabiać do tego ideologii. Popkultura zatoczyła szerokie koło i obroniła ten gatunek sama! Na tej składance znajdziecie kwintesencję disco polo! „Must have” dla każdego, kto uzna, że życie bywa przewrotne.

RMF FM NAJLEPSZA MUZYKA PO POLSKU, Universal

Wydawnictwo to w zeszłym roku uzyskało status „diamentowej płyty” (dziesięciokrotna płyta złota). Płyta "RMF FM Najlepsza muzyka po polsku 2” składankią, na której znajdują się największe hity polskie ostatnich kilkunastu lat. Album ten składa się z czterech płyt, na których znajduje się 80 utworów. Na albumie znajdują się aktualne przeboje znane z anteny Radia RMF FM - WILKI, ŁUKASZ ZAGROBELNY, SZYMON WYDRA & CARPE DIEM, KASIA KOWALSKA, DODA i VIRGIN, RENI JUSIS, KOMBII oraz utwory, które w przeszłości królowały na antenie RMF FM i stały się największymi hitami kolejnych lat. Od Nie płacz Ewka PERFECTU i Za ostatni grosz BUDKI SUFLERA, przez Słodkiego miłego życia KOMBI Kocham Cię jak Irlandię KOBRANOCKI (jakże aktualne w dniu dzisiejszym), Jenny EDYTY BARTOSIEWICZ, Długość dźwięku samotności MYSLOVITZ po Ślad KOMBII i Psalm dla Ciebie JANUSZA RADKA i MAŁGORZATY MARKIEWICZ czy Prowadź mnie KASI KOWALSKIEJ, to utwory które do dnia dzisiejszego wszyscy świetnie pamiętają.

IMPREZY:

Koncert Angie Stone - wielka gwiazda muzyki soul będzie promowała fantastyczny album "The Art Of Love & War", świeżo wydany w barwach legendarnej wytwórni Stax Records, 2 lutego (sobota), Sala Kongresowa.

Konkurs im. Billa Haleya, rock'n'rollowy maraton, najlepsza para otrzyma puchar oraz uznanie mistrzów tańca, 4 lutego (poniedziałek), godz. 19.00, Klub Stodoła, ul. Batorego 10, Warszawa

Międzynarodowe Warsztaty Taneczne "ZIMA 2008", 4-15 lutego 2008 r. w Szkole Tańca RIVIERA

Organizatorzy zapewniają szeroką gamę tańców wszystkich odmian stylistycznych. Od tańców standartowych po nowoczesne, od tańca brzucha, przez wszelkie odmiany salsy i samby, taniec dla dzieci oraz beat box i inne!

W ciągu dwóch tygodni zajęć w okresie odpoczynku zimowego możesz nauczyć się następujących kroków:

- taniec towarzyski dla dzieci

- latino solo dla dzieci

- latino solo dla młodzieży

- latino solo dla dorosłych

- electric boogie

- hip-hop

- body balance

- taniec klasyczny

- stepowanie

- taniec dla nowożeńców

- taniec nowoczesny

- rock'n'roll

- disco samba

- salsa solo

- capoeira

- hip-hop ragga

- indyjski

- steching

- jazz

- samba brasil

- taniec brzucha

- beat box !

Więcej informacji: www.taniec.net

Zajęcia odbędą się w salach przy:

ul. Waryńskiego 12 (Metro Politechnika)

ul. KEN 81 (Metro Stokłosy)