Noworoczna kuchnia japońska to nie pracochłonne sushi, które u nas święci triumfy popularności, ale… makaron. Oczywiście specjalny. Grecję na karnawałowym stole reprezentuje tym razem puszyste ciasto. A danie z Chin to polędwiczki wołowe w pysznym sosie z pomarańczy i sherry (zamiast np. kurczaka w pięciu smakach). Ale wszystkie te potrawy mają jeden wspólnym mianownik - są smaczne, wyglądają efektownie, ich przygotowanie zajmie niewiele czasu i nie trzeba też być wytrawnym kucharzem, żeby "się udały". A to jest szalenie ważne, zwłaszcza że przecież podczas organizowania imprezy w domu jest jeszcze tyle innych rzeczy do zrobienia. W ferworze przygotowań nie zapomnij o jednej ważnej sprawie - jeżeli masz zamiar podać gościom szampana albo wino musujące, włóż butelkę do lodówki na godzinę przed przyjęciem (szampana i win z bąbelkami nie wolno mrozić) - trunek ten najlepiej smakuje schłodzony do temperatury 6-9 st. C.

Reklama

JAPOŃSKI MAKARON SOBA Z SEZAMEM

Składniki: 1/2 szklanki ziaren sezamu, opakowanie makaronu soba, 2 łyżki octu balsamicznego, łyżka cukru, 2 i 1/2 łyżki sosu sojowego, zmiażdżony ząbek czosnku, łyżeczka oleju sezamowego, 5 posiekanych dymek wraz ze szczypiorkiem, 3 szklanki ugotowanych różyczek brokułów

Rozgrzej piekarnik do temp. 190 st. C., piecz w nim ziarno sezamu, aż będzie jasnobrązowe. Zagotuj osoloną wodę w garnku, włóż makaron i gotuj 5-7 minut. Gdy makaron zmięknie, osącz go, przelej zimną wodą i znów osącz. W miseczce wymieszaj ocet z cukrem, sosem sojowym, czosnkiem i cebulką. Dodaj makaron i sezam, a na koniec brokuły.

Reklama

JAPOŃCZYCY witają Nowy Rok w wielkim stylu. Świętowanie trwa 3 dni, a uroczystości zaczynają się 1 stycznia. Wówczas trwają bonenkai - przyjęcia noworoczne z dużą ilością jedzenia. Ponieważ dania przygotowywane są wcześniej, więc nawet kucharze mają w tych dniach wolne. Nowy Rok w Japonii zaczyna się wizytą w świątyni buddyjskiej. A po powrocie do domu najczęściej podawanym daniem jest przyrządzany na różne sposoby bardzo długi makaron soba. Nie należy dzielić go na części, bowiem spożywany w całości wróży pomyślne długie życie i szczęście w Nowym Roku. Prócz niego na stołach króluje ryż mochi, z którego robi się ciasto omochi. Jest ono serwowane we wszystkich rodzinach. Po podzieleniu go, każdy otrzymuje swój kawałek, a jego spożycie gwarantuje zdrowie.

CHIŃSKA WOŁOWINA Z POMARAŃCZAMI

Składniki: 2 łyżki oleju, kilogram polędwicy wołowej, szklanka skórki pomarańczowej pokrojonej w paski, zmiażdżony ząbek czosnku, 1/2 łyżeczki sproszkowanego imbiru, 2 łyżki mąki kukurydzianej, szklanka bulionu wołowego, 1/4 szklanki sherry, 1/4 szklanki sosu sojowego, 1/4 szklanki dżemu pomarańczowego, 1/2 łyżeczki czerwonego pieprzu

Reklama

Rozgrzej olej na patelni lub w woku, pokrój polędwicę w plastry, smaż je z każdej strony przez 3-4 minuty, aż będą brązowe. Wyłóż je na papier, by ociekły z oliwy. Na tym samym tłuszczu smaż przez minutę skórkę pomarańczową, czosnek oraz imbir. W małej miseczce połącz mąkę kukurydzianą, bulion, sos sojowy, sherry, pieprz i dżem. Wlej sos na patelnię lub do woka, doprowadź do wrzenia. Na koniec przełóż do sosu polędwicę i duś ją około 2 minuty.

CHIŃCZYCY pozwalają swoim dzieciom na powitanie Nowego Roku (święto to zgodnie z kalendarzem księżycowym przypada zwykle w lutym) zjeść tyle ciasteczek i pomarańczy, ile tylko zdołają zmieścić ich małe brzuszki. Po pierwsze, po to, aby przygotować je na ogrom słodyczy, które Nowy Rok dla nich przyniesie. Po drugie, wierzą, że pomarańcza przynosi powodzenie i jest symbolem wielkiej obfitości.

MEKSYKAŃSKI DIP Z CZARNEJ FASOLI

Składniki: puszka czarnej fasoli, 1/2 szklanki śmietanki 18 proc., 1/2 puszki zielonych posiekanych papryczek chili (ewentualnie kilka kropel sosu z papryki jalapeno), 2 łyżki posiekanej kolendry, łyżeczka chili w proszku, łyżka oliwy, łyżeczka soli, opakowanie gotowych tortilli, 1/2 czerwonej papryczki chili do dekoracji t Zmieszaj w miseczce zmiażdżoną widelcem fasolę ze śmietaną, zielonym chili (lub sosem jalapeno), kolendrą, chili w proszku, oliwą i solą. Składniki wymieszaj, włóż do lodówki na 30 min. Podawaj z tortillą i czerwoną papryczką.

MEKSYKANIE i mieszkańcy południowych stanów USA witają Nowy Rok, wygłaszając pewną maksymę, która zarazem dyktuje noworoczne zwyczaje kulinarne w tym rejonie: "Jedz chudo i niewiele w Nowy Rok, a tłuszcz i obfitość pozostaną z tobą przez cały następny rok". Stąd tak dużo fasoli, która symbolizuje potrawy dla ubogich, ale także dużo pieniędzy.

GRECKIE CIASTO VASILOPITA

Składniki: szklanka miękkiego masła, 1/2 szklanki margaryny, 1 i 3/4 szklanki cukru, 5 jajek, 2 łyżki wody, 1/4 łyżeczki zapachu waniliowego, 3 szklanki mąki, łyżeczka proszku do pieczenia, 1/2 szklanki zblanszowanych migdałów, 2 łyżki ziaren sezamu

Rozgrzej piekarnik do temp. 170 st. C. W dużej misce zmieszaj masło z margaryną i cukrem. Dodaj 3 żółtka i 2 całe jaja do ciasta. Zmieszaj zapach waniliowy z wodą, wlej do ciasta. Wymieszaj. W innej misce zmieszaj mąkę z proszkiem do pieczenia, dodaj do miski z masłem. Wymieszaj. Ubij białka z łyżką cukru. Dodaj do ciasta. Wyłóż ciasto do tortownicy, włóż monetę do ciasta tak, by była całkowicie przykryta. Na wierzch w trakcie pieczenia wyłóż migdały i sezam. Piecz 70 min.

GRECKIE ciasto noworoczne vasilopita jest przygotowywane na pamiątkę pewnego cudownego wydarzenia, które miało miejsce wieki temu. Otóż pewnego dnia św. Bazyli poprosił znajomą kobietę, aby ta przygotowała mu ciasto, do którego włoży różne kosztowności. Gdy św. Bazyli zaczął kroić upieczone ciasto i częstować nim gości, cenne przedmioty w cudowny sposób trafiały do swoich właścicieli. Dziś piecze się vasilopitę na przełomie starego i nowego roku wkładając do środka monetę. Osoba, która znajdzie ją w swoim kawałku, będzie miała wyjątkowe szczęście i powodzenie.

HISZPAŃSKA TRADYCYJNA SANGRIA

Składniki: cytryna, limonka, duża pomarańcza, 1 i 1/2 szklanki rumu, 1/2 szklanki cukru, butelka czerwonego wytrawnego wina, szklanka soku pomarańczowego t Schłódź dobrze wszystkie składniki. Pomarańczę, limonkę, cytrynę pokrój w cienkie plastry, wrzuć do szklanego dzbana. Dodaj rum i cukier, zostaw w lodówce na 2 godziny. Przed podaniem rozgnieć owoce drewnianą łyżką i zmieszaj z sokiem pomarańczowym oraz winem. Ewentualnie możesz sangrię odrobinę posłodzić.

HISZPANIE wierzą, że jeśli zdążą zjeść 12 gron winogronowych nim zegar na Plaza del Sol wybije północ, czeka ich pomyślny rok. Zwyczaj ten wiąże się z wielkim urodzajem winogron na przełomie XIX i XX wieku. Pamięć o tym roku prosperity przetrwała do dziś, a winogrono stało się symbolem obfitości. Opróżnione po winogronowych gronach kieliszki napełnia się szampanem, by wznosić toasty.