W KINACH

"Miłość w czasach zarazy", reż.: Mike Newell, wyst.: Javier Bardem, Benjamin Bratt

Jeden z najsmutniejszych, a jednocześnie najbardziej optymistycznych obrazów o miłości, a może raczej o ucieczce przed nią. O szukaniu jej substytutów, pragnieniu niemożliwym do spełnienia. Cóż może być piękniejszego od pogoni za marzeniami, podejmowania, nawet skazanych na porażkę, prób dotknięcia fantazmatów. Florentino Ariza poeta i nieśmiały urzędnik pocztowy obsługujący telegraf, odkrywa miłość swego życia, gdy widzi Ferminę Dazę w oknie willi jej ojca. Serią namiętnych listów, w których wyznaje swą miłość rozpala uczucie w sercu dziewczyny, jednak jej ojciec dostaje furii i poprzysięga sobie, że nigdy nie pozwoli córce na związek z tak marnym kandydatem. Mijają lata i Fermina godzi się na małżeństwo z rozsądku. Jej wybrankiem zostaje obdarzony arystokratycznym pochodzeniem i manierami dr Juvenal Urbino. Mimo młodego wieku, zdobywa tym sobie powszechny szacunek, a co za tym idzie wysoką pozycję społeczną. Fermina zapomina o młodzieńczej miłości i doskonale odnajduje się w roli małżonki. Florentino nie zapomina jednak o Ferminie. Już jako zamożny i opływający we wszelkie dostatki armator, będzie odliczać dni do spełnienia prawdziwego uczucia, pocieszając się kolejnymi swawolnymi romansami z coraz młodszymi partnerkami, których zaliczy ponad pół tysiąca. Jego serce jednak cierpliwie będzie czekać na dzień, kiedy odzyska utraconą miłość. A czekać ono będzie 50 lat, 9 miesięcy i cztery dni...

"Film o pszczołach", reż. Simon J. Smith

Barry, któremu w polskiej wersji językowej głosu użyczył Maciej Stuhr i stworzył kreację na miarę ojcowskiego Osła ze "Shreka", to jedna z tysięcy młodych pszczół, które po ukończeniu summa cum laude szkół (dwa dni podstawówki, trzy dni liceum) zaczynają dorosłe pszczele życie polegające na nieustającej, choć szlachetnej, harówce aż do śmierci. Jednak Barry nie ma najmniejszej ochoty, by jak inne posłuszne i pracowite pszczółki stanąć przy taśmie w fabryce Miodex i powtarzając bez koca tę samą czynność, przyczyniać się do powstania produktu narodowego brutto, czyli złocistego miodu. Zamiast spełniać swą robotniczą powinność, marzy by dołączyć do elity ula - eskadry dzielnych trzmieli-zapylaczy - i wraz z nimi udać się na pełną przygód eskapadę w świat. Jego bunt będzie miał bardzo poważne konsekwencje. Wylatując z zacisznego ula w szeroki świat, nie tylko pozna rozliczne niebezpieczeństwa czyhające na bezbronne owady w ludzkich metropoliach, ale też otrze się o międzygatunkowy romans z pozbawioną typowo ludzkich uprzedzeń wobec pszczół kwiaciarką Vanessą. A na końcu odkryje straszliwy spisek ludzi, którzy od setek lat wykorzystują ciężką pracę pszczół i najbezczelniej w świecie kradną im cenny miód… Tego już Barry nie zdzierży i w imieniu pszczelej społeczności pozwie ludzkość o nieludzki wyzysk.

"Fanaa", reż: Kunal Kohli, wyst. Amir Khan, Kajol

Niewidoma Zooni jedzie do Delhi, by wystąpić na akademii z okazji rocznicy odzyskania przez Indie niepodległości. Przewodnikiem młodej patriotki po stolicy zostaje Rehan. Uwodzi ją, wyśpiewuje deszczowe ballady, a nawet załatwia operację, dzięki której dziewczyna odzyskuje wzrok. Na tym jednak typowy bollywoodzki romans się kończy, bo gdy Zooni otworzy oczy, Rehana już nie zobaczy...AUDIOBOOKI:

Duma i uprzedzenie,
Jane Austen, Mozaika

Słynna powieść wybitnej angielskiej pisarki to pełna humoru, choć niepozbawiona dramatyzamu historia pięciu sióstr marzących o dobrym ożenku. Napisana w konwencji romansu, jest także jedną z pierwszych powieści społeczno-obyczajowych, wnikliwie i ironicznie przyglądających się brytyjskiemu społeczeństwu przełomu XVIII i XIX wieku. Czyta popularna aktorka Joanna Szczepkowska.

cena: 19,90 zł

Cień wiatru, Carlos Ruiz Zafon, Muza

Światowy bestseller. W 1945 roku ojciec księgarz prowadził 10-letniego Daniela Sempre do niezwykłego miejsca w sercu Barcelony, które znane jest jako Cmentarz Zapomnianych Książek. Zgodnie ze zwyczajem, chłopiec ma wybrać jedną z nich i ocalić od zapomnienia. Zaczyna się największa, najbardziej niebezpieczna przygoda jego życia.

cena: 28,60 zł

Norwegian Wood, Haruki Murakami, Muza

Powieść, która przyniosła autorowi ogromny rozgłos - podobno w Japonii przeczytał ją właściwie każdy. Tokio, koniec lat 60. - jazz, wolna miłość, dzieci kwiaty, protesty na ulicach. Motywem przewodnim jest słynna piosenka Beatelsów, z której autor zaczerpnął tytuł książki. W tej scenerii toczy się nieoczywista i zawikłana historia miłosna, która odmieni życie bohaterów.

cena: 28,60 zł

KSIĄŻKI:
Miłość szczęśliwa, Wiesława Szymborska, a5


"Miłość szczęśliwa" to pierwszy w Polsce wybór wierszy miłosnych Wisławy Szymborskiej. Ten niejako podskórny, ale jakże istotny wątek w twórczości Poetki, oparty jest na uważnej obserwacji, nierzadko gorzkiej czy ironicznej refleksji, ale też wierze w potęgę uczucia. "Miłość szczęśliwa" pokazuje różne oblicza miłości: codziennej, przelotnej, wiecznej, radosnej, cierpkiej i wymagającej, tej przeżywanej i tej podglądanej, ale za każdym razem opowiedzianej z mistrzowską precyzją.

cena: 31 zł


9 Wigilii, Świat Książki

Opowiadania znanych współczesnych polskich pisarzy m.in. Jerzego Pilcha, Pawła Huelle, Wojciecha Kuczoka, Joanny Szczepkowskiej różne w formie, treści i tonacji spojrzenia na święta Bożego Narodzenia Dziewięć opowiadań, których wspólnym mianownikiem jest Wigilia i czas Bożego Narodzenia. Święta są tu tematem żartobliwej anegdoty i prowokują do medytacji, stanowią pretekst do opowieści rodzinnych i wejrzenia w siebie. Wybitni, znani i lubiani autorzy gwarantują wysoką literacką jakość. Wśród nich m.in.: Jerzy Pilch, Paweł Huelle, Wojciech Kuczok, Antoni Libera, Natasza Goerke, Joanna Szczepkowska.

cena: 29 zł

PŁYTY CD:

Alicia Keys, Sony BMG, 2007

Pierwszy album 9-krotnej laureatki Grammy od czasu doskonale przyjętego przez krytykę The Diary Of Alicia Keys (nie licząc wydawnictwa Unplugged) to 13 kawałków, którymi Keys udowadnia swój niebywały talent kompozytorski i producencki, łącząc oldschoolowe wibracje z nowoczesnym brzmieniem. Jej niesamowity, sliny głos przywodzący na myśl wielkie wokalistki - Janis Joplin i Arethę Franklin - znów zyskał odpowiednią oprawę.

cena: 45 zł

Bajkowe przygody superdzieci

Zabawna płyta z najlepszymi bajkami, z której cały dochód zostanie przeznaczony na rehabilitację i edukację niewidomych dzieci.
Wiersze i bajki czytają: Olga Borys, Magdalena Stużyńska, Rafał Królikowski i Przemysław Sadowski.Są one autorstwa najlepszych polskich poetów i bajkopisarzy, takich jak: Julian Tuwim, Natalia Usenko oraz Danuta Wawiłow.

cena: 22 zł

Płytę można kupić bezpośrednio w siedzibie Stowarzyszenia Tęcza, przy ul. Kopińskiej 6/10 w Warszawie (w czwartki i piątki) u p. Dagmary Frankowskiej-Delman d.frankowska@op.pl. Indywidualne zamówienia z możliwością wysyłki w całej Polsce pod numerem tel.: 509 426 906.

DVD:

13 rozmów o tym samym, dramat

Czworo bohaterów, zwykłych ludzi, z których każdy przeżywa Ten moment w życiu. Ten, w którym wszystko może się zmienic. Jak poradzą sobie z nowymi wyzwaniami i problemami? Czy odnajdą szczęście, którego szukają? Losy filmowych postaci łączą się ze sobą delikatną siecią wspólnych problemów. Ciepły i mądry film o tym, że łączy nas więcej, niż nam się wydaje.

Bo to jest miłość, romans

Historia wielkiej miłości rodem z Bollywood. Anand trafia do kliniki psychiatrycznej, którą kieruje despotyczny dr. Khuran. Pacjent sprzeciwia się narzuconym przez niego zasadom. W powrocie do zdrowia i w walce ze szpitalną dyktaturą Anandowi pomaga piękna doktor Tanvi. Oboje zakochują się w sobie bez pamięci. Ale czy ich miłość przetrwa za murami szpitala?
WYDARZENIA:

Impreza dla kobiet: Szczęśliwa mama. Kobieta. 17 listopada, CH Poznań Plaza, Poznań, od 10.00 do 18.00

Podczas indywidualnego spotkania ze specjalistami, m.in. psychologiem, ginekologiem, dietetykiem, każda mama będzie mogła zapytać o antykoncepcję po porodzie, skuteczną dietę, dowiedzieć się, jak zdobyć pracę po dłuższej przerwie i nie dać odczuć partnerowi, że teraz dziecko jest najważniejsze. Te panie, które nie zdecydują się na spotkanie "twarzą w twarz" z fachowcem, będą zaproszone na pól godzinne wykłady: "Piękne zdrowe ciało" (dieta, stylista, leki odchudzające, suplementy), "Kobiece piersi" (strona fizjologiczna: optymalnie długi czas karmienia, kiedy koniec?, kiedy i jak ćwiczyć?, badania profilaktyczne, polecane zabiegi ujędrniające, kosmetyki modelujące), "Psychologia a seks" (dynamika emocji mamy, inicjacja seksualna po porodzie, wczesna antykoncepcja), "Stymulowanie rozwoju intelektualnego dziecka poprzez ruch" (jak działają ćwiczenia Denisona). Wstęp wolny. Punkty specjalistów będą rozstawione na terenie centrum handlowego. Nie trzeba wcześniej umawiać się na spotkanie, wystarczy przyjść. Mamy mogą przyprowadzić ze sobą dzieci, dla których przewidziano gry i zabawy. Spotkanie organizuje Odeta Moro-Figurska i jej Fundacja "Szczęśliwe Macierzyństwo".