Największa i najwyższa choinka


Mierząca 28 metrów, 8-tonowa choinka stanęła przed Rockefeller Center w Nowym Jorku. Gigantyczne drzewko zostało przywiezione z Connecticut. 28 listopada podczas uroczystej ceremonii zostaną zapalone na niej tysiące lampek.

Święta w supermarkecieŚwiąteczną atmosferę wyczuwa się już również w Berlinie. Przebrani za Mikołajów studenci krążyli ostatnio po centum handlowym Alexa. Każdy z nich był ubrany w inny strój, który w Wigilię przywdziewa św. Mikołaj w różnych zakątkach świata. Studenci założą kostiumy ponownie w święta. W tym roku są bowiem odpowiedzialni za dostarczanie prezentów mieszkańcom Berlina.

Symbolem rozpoczęcia sezonu świątecznego w centrum handlowym Takashimaya w Japonii jest 40-centymetrowa, kolorowa choinka i pluszowy miś. Wydawałoby się banalne, ale... ozdobione biżuterią drzewko kosztuje prawie 2 miliony dolarów, a maskotka ma na szyi naszyjnik ozdobiony 100-karatowymi diamentami. Oba świąteczne "drobiazgi" będzie można kupić podczas najbliższego weekendu.

Wielki błyskPrzed świętami ulice Tokio świecą po zmroku jeszcze jaśniej. Japończycy energii zdecydowanie nie oszczędzają. W Yokohama Landmark Plaza ustawili podświetlaną 10-metrową choinkę, która zamiast gałązek ma 12 tys. kryształowych błyskotek.

W oczekiwaniu na Mikołaja

Zanim nadjedzie święty Mikołaj, studenci z Korei Południowej postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Przebrali się w czerwone czapki z białym pomponem i dali koncert charytatywny. Zebrane w ten sposób pieniądze przekazali najbardziej potrzebującym mieszkańcom Seulu.

Białe choinki zamiast białego śniegu, z tego cieszą się dzieci w Manili na Filipinach. Już niedługo będą miały szansę zobaczyć Mikołaja w kąpielówkach.

Świąteczne smakołyki


Kilka tygodni przed obchodzonymi 6 grudnia Mikołajkami produkcja czekoladowych figurek - Mikołajów, bałwanków, domków idzie pełną parą. Firma cukiernicza z Hornow we wschodnich Niemczech każdego dnia zużywa ok. 500 kilogramów czekolady, by przygotować świąteczne przysmaki.

Tradycyjnym niemieckim smakołykiem są również migdałowe ciastka. Wypieka je m.in. fabryka w Aachen na zachodzie kraju.

Japończycy stawiają nie tylko na smak, ale również estetyczny wygląd świątecznych wypieków. Przygotowali słodki zamek za ponad 2,5 miliona dolarów. Ściany lukrowej budowli ozdobiły 133 drogocenne kamienie, m.in. 92-karatowe rubiny. Nietypowe ciasto będzie można obejrzeć we wszystkich sklepach Takashimaya w Japonii.

Niech to gęś kopnie...

Niestety, nie wszyscy cieszą się ze zbliżających się świąt. Dla karpi i gęsi to ciężki okres. Już teraz rozpoczęły się połowy ryb i przyspieszone dokarmianie ptaków.