Osoba zadbana i starannie ubrana, choć bez przesadnej elegancji, szybciej zdobywa nasze zaufanie, podczas gdy kobieta nieprzywiązująca wagi do swojego wyglądu zmusza do zachowania dystansu. Oczywiście, z czasem może się okazać, że szara myszka w powyciąganym swetrze jest bardzo sympatyczna, inteligentna i szalenie towarzyska, ale aby się o tym przekonać, trzeba ją dobrze poznać. A nie zawsze ma się na to ochotę. Dlatego na dzień dobry postaraj się, by nowi współpracownicy chcieli Cię poznać!

Dzień przed…

To zrozumiałe, że się denerwujesz. Dlatego postaraj się skupić na czymś, co pochłonie Twoją uwagę, a jednocześnie będzie przyjemne i pozwoli zapomnieć o stresie. Może… ciuchy? Wybierz strój na następny dzień. Ale uwaga - to nie wielkie wejście, daruj więc sobie nadmiar biżuterii i ekstrawaganckie ubrania. Oczywiście, nie wpadaj w skrajności i nie wybieraj się do pracy w dżinsach! Wyglądaj raczej skromnie, a zarazem profesjonalnie - na pewno bezpiecznym rozwiązaniem będzie kostium. Strój wybrany, teraz czas na fryzjera.

Posłuchaj plotek, poddaj się błogiemu lenistwu. Wracając do domu, kup zapasowe rajstopy oraz coś na lekką kolację i pożywne śniadanie. Sprawdź, czy garderoba nie jest pognieciona, czy masz komplet biżuterii, naładowaną komórkę, dobre bilety, chusteczki do nosa itp. Przygotuj też na rano zestaw do makijażu, żeby niczego nie szukać w panice! A potem… idź spać! Musisz się wyspać i wypocząć. Aha, nie zapomnij nastawić budzika i sprawdź, czy na pewno działa!

Kiedy nadejdzie czas…

Rano powinnaś wstać na tyle wcześnie, by mieć czas spokojnie się przygotować, zjeść śniadanie i wypić kawę lub herbatę. Uwaga - nie rób zbyt mocnego makijażu, nie przesad z perfumami. Pamiętaj natomiast o dezodorancie - stres powoduje silniejsze pocenie się!

Przed wyjściem stań przed lustrem, uśmiechnij się do siebie, bo wyglądasz perfekcyjnie, i powiedz sobie: jestem świetna. Bo jesteś!

Zanim przekroczysz próg nowej firmy, warto, żebyś sobie uświadomiła kilka ważnych prawd:

• Dostałaś tę pracę nie tylko dlatego, że bardzo jej pragnęłaś, ale i dlatego, że pracodawca szukał kogoś takiego jak Ty!

• Jesteś dobrze przygotowana, nie zaniedbałaś niczego, zrobiłaś wszystko, co w Twojej mocy, by było super. Więc będzie.

• Wyglądasz wspaniale i wszyscy będą Cię tak postrzegać.

• To tylko praca - dużo ważniejsze jest Twoje zdrowie.

W każdej firmie panują inne zwyczaje, ale na pewno powinnaś na początku zameldować się swojemu przełożonemu. On skieruje Cię dalej.
Być może przez kilka pierwszych dni będziesz się tylko przyglądała pracy innych albo przeciwnie, od razu zostaniesz rzucona na głęboką wodę. W każdym razie pamiętaj - jesteś nowa, nikt nie oczekuje od Ciebie, że wszystko będziesz wiedziała i potrafiła zrobić. Masz prawo pytać, popełniać błędy, łamać obowiązujące w tej firmie zasady - przecież ich jeszcze nie znasz!
Możliwe, że koledzy specjalnie ukrywają pewne informacje, aby nie ułatwić Ci pracy. Może być różnie, ale się nie załamuj. Oni również kiedyś byli nowi, przeszli przez wszystkie etapy "koleżeńskiego wdrażania". Tobie też się uda!

Pracowniczy savoir-vivre

Osoba dobrze wychowana postrzegana jest pozytywnie. Podstawową zasadę biurowego savoir-vivre’u już znasz - odpowiedni wygląd podkreśla Twój szacunek do pracodawcy. A oto zasady, których powinnaś przestrzegać:

• podejdź do każdego pracownika, podaj rękę, przedstaw się, powiedz, na jakim stanowisku będziesz pracować;

• patrz rozmówcy w oczy;

• starannie dobieraj słowa, mów zwięźle - nie opowiadaj o swoim życiu rodzinnym i powstrzymaj się od zadawania pytań, zwłaszcza osobistych!

• nie zwracaj się do nikogo po imieniu, dopóki nie zostanie Ci to zaproponowane.

Strategia na żywo

Zdradzimy Ci ważną tajemnicę: otóż pierwsze dni w pracy przypominają nieco grę strategiczną. Wchodzisz na nieznany teren, najpierw więc musisz zrobić staranne rozpoznanie. Dyskretnie obserwuj współpracowników, postaraj się poznać ich charaktery. Oto, na co powinnaś zwrócić uwagę:

• Poszukaj ludzi, którzy są ubrani podobnie jak Ty. Może jakaś kobieta ma identyczną w stylu torebkę? To by znaczyło, że macie podobny gust, a może i zainteresowania? Ludzie podświadomie szukają podobieństw - przez kilka pierwszych dni w pracy taka bratnia dusza doda Ci pewności siebie.

• Uważnie słuchaj, jak zwracają się do siebie pracownicy. Czy mówią po imieniu? Czy rozmawiają tylko na tematy służbowe, czy też zdarza się, że żartują? To pomoże Ci zrozumieć relacje panujące między ludźmi. Być może to nie tylko współpracownicy, lecz także znajomi!

• Obserwuj zależności pomiędzy poszczególnymi pracownikami na różnych stanowiskach. Zwróć uwagę, jak rozłożona jest praca, czy każdy zajmuje się tylko swoją działką, czy też może przyjęte jest pomaganie innym, krycie ich przed szefem, wyręczanie w pracy itp.

• Bardzo ważną sprawą jest relacja szef - podwładni. Oczywiście nie powinnaś zadawać bezpośrednich pytań, tylko obserwować. Z czasem się zorientujesz, czy Twój szef to władca, który nie uznaje prywatnych kontaktów w pracy, czy może wyznaje zasadę pełnego dystansu lub przeciwnie - spoufala się ze wszystkimi?

Na koniec ważna rada. Twoje pojawienie się w pracy to nowa sytuacja także dla szefa i zespołu. Pamiętaj, że i oni mogą być zestresowani i przejęci, więc nie oceniaj ich zbyt surowo!