Takie wnioski płyną z badań przeprowadzonych w styczniu 2017 r. przez IPSOS na zlecenie firmy Gedeon Richter, inspirowanych premierą kalendarza artystycznego „Oblicza kobiet”.

Reklama

Piękna, zaradna, zrelaksowana, spełniona zawodowo i rodzinnie… w cukierkowym życiu, widzianym oczami serialowych bohaterek często przemilczane są kwestie codziennych problemów i realnych wyzwań, z którymi spotykają się kobiety. Jak jest w rzeczywistości?

Brak czasu największym problemem współczesnej kobiety

Trudności z jakimi borykają się współczesne kobiety, to przede wszystkim brak czasu - taką odpowiedź wskazało 30 proc. badanych. Na drugim miejscu znalazły się problemy z pracą (29 proc.), a za nimi kwestie rodzinne (28 proc.). Problemy finansowe również są zauważalne - zwrócił na nie uwagę co piąty badany.

Kobiety częściej niż mężczyźni wskazują, że współczesna kobieta doświadcza takich trudności, jak brak czasu, natłok zajęć i obowiązków czy niesatysfakcjonująca wysokość zarobków. Należy jednak zaznaczyć, że wskazywana w badaniu hierarchia problemów, z którymi borykają się współczesne kobiety, jest podobnie postrzegana przez obie płcie, co świadczy o tym, że panowie trafnie definiują codzienne wyzwania stojące przed paniami.

Reklama

Jak trudności, z którymi na co dzień mierzą się kobiety, są postrzegane w różnych grupach wiekowych? Najstarsza grupa badanych częściej zwracała uwagę na problemy z brakiem pracy i godzenie spraw rodzinnych z zawodowymi. Młodzi z kolei wskazywali na obciążenie domowymi obowiązkami, natomiast rzadziej w kategorii trudności stawiali brak czasu. Ogólnie, niezależnie, od wieku odpowiedzi kształtowały się podobnie – w kwestii definiowania problemów dzisiejszych kobiet nie występuje przepaść pokoleniowa.

Reklama

Polki chciałyby być jak Martyna Wojciechowska

Osobą, która może być stawiana za wzór spełnionej, nowoczesnej kobiety jest Martyna Wojciechowska. Na dziennikarkę, podróżniczkę, matkę, która ceni w życiu niezależność i potrafi realizować swoje marzenia wskazało 34 proc. badanych. Na kolejnych miejscach znalazły się: Małgorzata Kożuchowska (27 proc.), Magda Gessler (24 proc.), Dorota Wellman (23 proc.) i Anna Lewandowska (23 proc) oraz Krystyna Janda (22 proc.).

Jak ideały kobiecości widziane są z damskiej i męskiej perspektywy? Panie częściej niż mężczyźni wskazywały na Małgorzatę Kożuchowską, Dorotę Wellman oraz Maję Ostaszewską, z kolei panowie chętniej wybierali Annę Lewandowską i Dodę.

Wśród młodych dominują celebrytki młodszego pokolenia – Ewa Farna, Joanna Krupa, Agnieszka Radwańska, Ewa Chodakowska czy Anna Lewandowska. Starsi z kolei częściej wskazują na dojrzalsze Polki, jak: Magda Gessler, Krystyna Janda czy Jolanta Kwaśniewska. Jednak to Martyna Wojciechowska okazała się ideałem dla większości grup wiekowych.