Znajdź swoje szczęście

Reklama

Pamiętaj, że to od ciebie zależy twój sukces. Zapytaj siebie samego, czym jest szczęście i jaką nadajesz mu definicję, bo każdy nadaje rozumie je inaczej. Najczęściej wiąże się ono z realizacją marzeń, pragnień; dla niektórych najważniejsza jest rodzina, dzieci, zdrowie, dla innych kariera zawodowa i zadowolenie z pracy, dla jeszcze innych: dobra materialne. A co daje szczęście Tobie?

Nie zazdrość cudzego

Czasem popadamy w pułapkę zazdrości o to, że komuś jest lepiej, że więcej osiągnął, zdobył. To prowadzi jednak tylko do nieszczęścia i frustracji wynikającej z zawiści; do kumulacji złej energii, której trzeba się pozbyć koncentrując się na własnym życiu i zadowoleniu z osiąganych celów, na małych sukcesach i radościach dnia codziennego.

Zacznij od siebie i od uśmiechu :)

Jego magia polega na tym, że nic nie kosztuje, a jednocześnie jest bezcenny. Żeby sprawdzić, jak działa, wystarczy poobserwować ludzi: w sklepie, autobusie, w windzie. I wszystko staje się jasne! Pogodna twarz przyciąga uwagę, zachęca do rozmowy albo zwyczajnie poprawia nastrój. Jeśli masz problem z uśmiechaniem się, ucz się od dzieci, którym przychodzi to w sposób naturalny. Zarażaj się uśmiechami! Śmiej się głośno!

Ciesz się każdym dniem

Może świeci słońce i jest pięknie na świecie, może pada deszcz i założysz urocze kalosze, przypominając sobie, jak kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu radowałeś się chlapiąc wodą w kałużach. Każdego dnia coś cię zaskakuje; spójrz na to jak na podarunek i ciesz się.

Dobrze traktuj ludzi, którzy stają na twojej drodze

Nie zapominaj, że człowiek jest zwierzęciem stadnym i inni są ci w życiu niezbędni. Pozbądź się oczekiwań, naucz artykułować potrzeby wobec bliskich wprost, pielęgnuj przyjaźnie jak delikatne rośliny, o które wciąż trzeba dbać, bądź otwarty na nowe znajomości. Traktuj ludzi z szacunkiem, empatią i zrozumieniem, a otrzymasz to samo.

Rób to, co kochasz

Czasem rzeczywistość nie dorasta do naszych marzeń, a wykonywana praca nie jest ich szczytem. Warto pielęgnować zainteresowania, mieć hobby, coś, co pozwala poczuć satysfakcję, być z siebie dumnym, zadowolonym i szczęśliwym. Każdy z nas ma coś takiego, choć w gonitwie dnia codziennego łatwo zapominamy, co sprawia nam przyjemność. Argument „nie stać mnie na to” jest pójściem na łatwiznę, ponieważ nie pieniądze są tutaj najważniejsze, ale chęci.

Dbaj o zdrowie

Już Święty Franciszek mówił: „moje ciało, mój osiołek”, a my, podążając za nim, wciąż stosujemy się do tej zasady i ciało swoje traktujemy przedmiotowo. Czas to zmienić! O środki transportu, takie jak samochód czy rower, dbamy często bardziej niż o siebie samych. Fundujemy im stałe przeglądy, kupujemy najlepsze części i kosmetyki... Twój organizm, każda jego część, musi Ci wystarczyć na wiele lat, rób więc okresowe badania, jedz zdrowo, zielono, kolorowo, wyrzuć cukry i zapychacze, pij dużo wody i słuchaj swojego ciała.

Odpoczywaj

Odpoczywać musi nie tylko twoje ciało, ale i umysł, dlatego naucz się odpoczywać psychicznie. Od czasu do czasu pozwól sobie na tzw. nierobienie niczego. Konieczne jest systematyczne planowanie urlopu nie krótszego niż dwa tygodnie, a najlepiej dłuższego. Pamiętaj, że będąc w ciągłym pędzie, potrzebujesz czasu na zatrzymanie, rozluźnienie, dopiero później zaczynasz odpoczywać i ładować akumulatory. Mądrze planuj czas: może codzienne zwiedzanie zabytków warto zamienić na kontemplowanie przyrody?

Ucz się lubić, wyrzuć nienawiść

Pielęgnowanie w sobie urazy prowadzi do niezadowolenia i pogłębiającej się frustracji. Warto wybaczać i iść dalej; nie żyj przeszłością, idźdo przodu z pozytywnym nastawieniem, chęcią do zmiany i osobistego rozwoju. Dziel się swoją dobrą energią z innymi.

Dbaj o sprawność fizyczną

Ćwiczenia fizyczne służą nie tylko ciału, ale wpływają też na zwiększenie poziomu substancji, których potrzebuje mózg aby radzić sobie ze stresem i sytuacjami trudnymi. Poza tym wiąże się to najczęściej z wyjściem z domu: może pracą w ogródku, a może bieganiem w parku. Są osoby, które wolą ćwiczenia zorganizowane i tutaj znów mamy dodatkowe atuty, czyli spotkanie z ludźmi. Pamiętajmy, warto wyłączyć telewizor, wyjść z domu i zrobić coś dobrego dla siebie!

Akceptuj siebie samego

Nie bądź wobec siebie zbyt krytyczny, dostrzegaj swoje atuty i zasoby. Przypominaj sobie każdego dnia, jakim dobrym człowiekiem jesteś, jak wiele potrafisz osiągnąć. Chwal samego siebie i nie wstydź się tego.

Bądź blisko, przytulaj się!

Tutaj argumenty są zbędne; wszyscy wiemy, jakie to przyjemne i rozluźniające. Przytulanie, dotykanie, wszelkie pieszczoty są absolutnie wskazane dla osób, które chcą być szczęśliwe. Tulmy się więc mocno!

I pamiętaj! Każdy może być szczęśliwy.

Podziękowania za przygotowanie artykułu dla Moniki Marchewy, terapeutki w Poradni zdrowia psychicznego Medsolver.