Ankieta została przeprowadzona przez amerykański portal "NPR". Czytelnicy zostali poproszeni o wybranie najlepszych książek z listy 235 tytułów. W ankiecie wzięło udział ok. 75 tys. osób.

Kobiety liderkami zostały w literaturze młodzieżowej. Tutaj brylują i nie chcą tej pozycji stracić. To w końcu właśnie te książki najlepiej się sprzedają na rynku i cieszą się największą popularnością. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w literaturze poważnej i fachowej. W niej nadal rządzą mężczyźni. Autorkom to się nie podoba. Ostatnio stwierdziły nawet, że nie opłaca im się już pisać o życiu codziennym, miłości czy stosunkach rodzinnych, bo jest to zawsze traktowane mniej poważnie niż wtedy, gdy opisują to mężczyźni.

Co ważne: krytycy podważają powagę autorek zwycięskiego - młodzieżowego -  działu literatury. Czy można w ogolę nazywać takie książki literaturą? A może chodzi tu tylko o jakiś fenomen, bez wartości artystycznej? - pytają. Stwierdzają też jednak, że to właśnie literatura młodzieżowa jest stworzona dla kobiet, bo tworząc ją, mogą popuścić wodze fantazji i nie poruszają żadnych poważnych tematów. Nie potrzebują się przy tym zbytnio wysilać, a ich popularność bardzo szybko wzrasta.