Mieć depresję to nie wstyd. W końcu na tę chorobę cierpieli najwięksi – między innymi Vincent van Gogh, który swoim przeżyciom dawał wyraz w swojej malarskiej sztuce. Podkreślmy to jasno – depresja jest chorobą. A chorobę trzeba leczyć. Sprawdź, jak rozpoznać objawy depresji, jakie wyróżniamy jej odmiany oraz na jaką pomoc może liczyć dotknięta nią osoba.

Reklama

Depresja – wyrok czy nie wyrok?

Depresja? To ani nie wyrok, ani nie wyjątkowa sytuacja. Na depresję cierpi bowiem jedna na dziesięć osób a być może nawet 30-50 procent osób cierpiało na te zaburzenia w którymś momencie życia.

Najczęściej choroba ujawnia się między 15 a 30 rokiem życia, jednak są tez inne grupy wiekowe szczególnie narażone na jej pojawienie się – jest to 30 i 60. rok życia. Wyrokiem śmierci może stać się to zaburzenie, jeśli nie jest leczone. 15 na 100 osób chorych na depresję popełnia samobójstwo, samobójcze próby zaś dotyczą 20-60 procent chorych.

„Dół” czy depresja – jak to rozpoznać?

Jak więc nie zbagatelizować objawów i wykryć tę niebezpieczną w skutkach chorobę? Ostatecznej diagnozy może dokonać tylko lekarz psychiatra, jednak przedstawiamy objawy, które powinny dać nam powód do obaw. Są to między innymi:

Reklama

- obniżenie nastroju (smutki, "doły", pesymizm)
- problemy ze snem (płytki sen, problemy z zaśnięciem, wczesne wybudzanie się, lub przeciwnie – nadmierna senność)
- poczucie zmęczenia, braku siły i energii (chorym na depresję często trudno jest zmobilizować się do wykonania pozornie błahych zadań)
- pesymistyczne myśli na temat przyszłości, widzenie jej „w czarnych barwach”
- obniżenie samooceny, uczucie bycia bezwartościowym
- działania i/lub myśli związane z zadawaniem sobie krzywdy (autoagresja, a nawet myśli o samobójstwie)
- problemy z koncentracją uwagi
- utrata zainteresowań i umiejętności odczuwania przyjemności (osoby z depresją często mówią o utracie możności przeżywania tego typu pozytywnych uczuć)


Istnieje kilka odmian depresji o różnym natężeniu i czasie trwania objawów – od epizodów do przewlekłej, trwającej latami formy. Depresja może pojawić się na skutek uczuciowo obciążającego, stresującego wydarzenia (taka postać nosi nazwę depresji sytuacyjnej)

Depresja to choroba. Chorobę można leczyć

Jeśli obserwujesz u siebie dwa lub więcej z objawów, które utrzymują się co najmniej dwa tygodnie, warto pomyśleć o wizycie u specjalisty. Pamiętaj, diagnoza brzmiąca „depresja” to nie koniec świata. Jak każdą chorobę, można – a nawet trzeba – ją leczyć. Depresję leczy się za pomocą leków – przeciwdepresyjnych i innych (leczenie farmakologiczne) lub psychoterapii, można też łączyć obie formy. Z powodzeniem stosuje się również inne formy leczenia – m.in. elektrowstrząsy czy fototerapię.

Masz pytania? Tu dowiesz się więcej

Masz więcej pytań i wątpliwości odnośnie depresji – jej objawów, przebiegu czy leczenia? Potrzebne informacje i inna pomoc znajdziesz za pośrednictwem Internetu. Interesujące Cię dane oraz numeru telefonów informacyjnych i telefonów zaufania znajdziesz pod adresami: http://stopdepresji.pl/ i http://www.forumprzeciwdepresji.pl/