Kawa może być skutecznym lekiem na nadpobudliwość psychoruchową dzieci i korzystnie wpływać na ich koncentrację. Terapia nie ma skutków ubocznych - twierdzą naukowcy z portugalskiego Uniwersytetu w Coimbrze.

Reklama

Espresso na uwagę

Według uczonych, którzy doszli do swoich wniosków po trzyletnich badaniach, dostarczanie codziennie dawek kofeiny odpowiadających trzem filiżankom kawy espresso umożliwia pokrycie deficytów uwagi i zwiększenie aktywności.

Jak ujawnił dr Rodrigo Cunha, koordynator prac badawczych, Uniwersytet w Coimbrze intensywnie poszukuje poza granicami Portugalii środków na sfinansowanie ostatniej fazy prac badawczych.

Leki na ADHD i skutki uboczne

Reklama

Portugalski uczony dodał, że prowadzony przez niego zespół pracuje już nad lekami na bazie kofeiny, które pozwolą walczyć z ADHD bez żadnych skutków ubocznych dla małych pacjentów. Ci dotychczas zdani byli na środki zawierające metylofenidat, substancję o działaniu uzależniającym.

Zarówno kofeina jak i metylofenidat mają działanie stymulujące. Pierwsza jednak nie jest środkiem uzależniającym. Stworzenie leku na bazie kofeiny może pozwolić wprowadzić na rynek nowy specyfik znacznie bardziej selektywny od dotychczasowych. Poza tym, nadal czekamy na ostateczne zakończenie badań klinicznych, które dadzą nam całkowitą gwarancję, że kofeina nie wpływa źle na organizm małych pacjentów - dodał dr Rodrigo Cunha.

Reklama

ADHD - zmora europejskich dzieci

ADHD to zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Schorzenie nazywane jest również zaburzeniami hiperkinetycznymi, które charakteryzują się m.in. brakiem wytrwałości w wykonywaniu zadań wymagających zaangażowania poznawczego oraz słabo kontrolowaną nadmierną aktywnością. Na ADHD cierpi ok. 7 proc. europejskich dzieci.

>>> Czytaj także: Mamo! Sport zapewni wszechstronny rozwój twojego dziecka