60 procent Polaków wierzy w miłość od pierwszego wejrzenia – wynika z sondażu, przeprowadzonego na zlecenie „Newsweeka” przez Grupę IQS. Ideał porywu serca wciąż przeważa nad wizją badania przyszłych perspektyw czy stanu konta wybranka. Święto zakochanych mogło się skomercjalizować, ale nasze podejście do miłości jest nadal z gruntu romantyczne…

Reklama

60 proc. respondentów wciąż zaczyna kochać od spojrzenia w zwierciadło duszy, a nie od sprawdzenia stanu konta oblubieńca lub oblubienicy – mówi dr Krzysztof Łęcki, socjolog kultury z Uniwersytetu Śląskiego.

Są też niedowiarkowie – więcej niż co trzeci (36 proc.) Polak nie wierzy w coś takiego jak miłość od pierwszego wejrzenia. Zaledwie 4 proc. nie wiedzą co myśleć na ten temat – pokazał sondaż Grupy IQS.

Przewaga romantyków wśród Polaków nie dziwi prof. Bogdana Wojciszke. Autor „Psychologii miłości” zaznacza, że podczas gdy w kulturach kolektywistycznych (jak wiele krajów azjatyckich) małżeństwa są aranżowane, w zachodnich, nastawionych indywidualistycznie kulturach wyboru partnera dokonują sami zainteresowani, kierując się podszeptami serca i uczuciem. Nie tylko Polacy to romantycy w tym względzie - podobne wyniki uzyskiwano w takich krajach jak Niemcy czy USA.

Shutterstock