- Miejmy nadzieję, że dzięki cyklowi tych debat uczynimy Sejm miejscem otwartym, w którym się dyskutuje o ważnych problemach - powiedziała Nowicka na piątkowej konferencji prasowej w Sejmie. Podkreśliła, że parlament powinien być nie tylko miejscem stanowienia prawa, ale także miejscem prowadzenia debat.

Posłanka zapowiedziała, że co miesiąc będzie organizowała w Sejmie spotkania z różnymi środowiskami kobiecymi. Zaznaczyła, że priorytetem podczas debat będą te kwestie, które "rzadko znajdują się na agendzie politycznej". W tym kontekście wymieniła m.in. temat sytuacji matek dzieci niepełnosprawnych.

Pierwsza debata - według Nowickiej - odbędzie się najprawdopodobniej 24 lutego w Sejmie i będzie poświęcona rządowym pomysłom wydłużenia wieku emerytalnego do 67. roku życia. W spotkaniu mają wziąć udział przedstawicielki związków zawodowych.

Kolejne debaty mają być poświęcone m.in. tematyce kobiet wykluczonych, problemowi biedy i bezrobocia wśród kobiet czy problemowi prostytucji.

- Doradzać mi w organizacji tych debat będzie rada programowa, w skład której wchodzą m.in. prof. Małgorzata Fuszara, prof. Magdalena Środa, Barbara Labuda, Agnieszka Graff i wiele innych znakomitych kobiet - powiedziała Nowicka.

Podkreśliła, że bardzo zależy jej na obecności posłanek z innych ugrupowań. - Liczę na to tym bardziej, że Parlamentarna Grupa Kobiet, która się konstytuuje, prawdopodobnie nie będzie takim miejscem debaty, jak bym oczekiwała - stwierdziła.

Pytana, czy na debaty zaprosi tylko kobiety, zaprzeczyła. - To ma być miejsce otwarte, to nie jest tak, że mężczyznom wstęp wzbroniony - zaznaczyła Nowicka. Zadeklarowała, że wszyscy parlamentarzyści i parlamentarzystki otrzymają zaproszenia na spotkania.

Według posłanki Ruchu Palikota, wszystkie debaty będą transmitowane online.