Francuska artystka Jocelyne Grivaud chce zmienić sposób, w jaki postrzegamy Barbie - jedną z najbardziej znanych zabawek świata. Grivaud przedstawiła lalkę, jako muzę największych artystów m.in. Leonarda da Vinci i Andyego Warhola.

Reklama

Grivaud postanowiła sprawdzić, jak Barbie - ideał urody wszystkich małych dziewczynek - wypadnie na tle kobiet, których piękno uwieczniali najwięksi artyści świata.

Jej Barbie przybiera raz postać Mona Lisy z obrazu Leonarda da Vinci (ma wówczas brązowe włosy z przedziałkiem i renesansową suknię), innym razem jest alabastrową Wenus z Milo (w tej wersji artystka pozbawiła słynną lalkę rąk). W bardziej współczesnej wersji Barbie upodabnia się do Coco Chanel (z nieodłącznym papierosem w ustach), czy nagich modelek z fotografii Helmuta Newtona.

Barbie pojawia się także m.in. jako sitodrukowa muza Andy'ego Warhola, "Dziewczyna z perłą" Johana Vermeera, "poszatkowana" modelka z obrazu "L'Evidence Eternelle" Rene'a Magritte'a, naga Olimpia Edouarda Maneta, kształtna modelka Kiki z "Le Violon d'Ingres" Mana Raya, a nawet niebieskoskóra piękność z "Avatara" - trójwymiarowej superprodukcji Jamesa Camerona.

Projekt Jocelyne Grivaud miał być prezentem dla Barbie, która w 2009 roku świętowała 50. urodziny. Wszystkie dzieła sztuki z Barbie w roli głównej można oglądać na stronie barbiemamuse.com.

Barbie została stworzona przez Ruth Handler na podstawie przeznaczonej dla dorosłych niemieckiej lalki Lilli. Nazwa jest zdrobnieniem od imienia córki Ruth - Barbary. Wyprodukowana przez firmę Mattel lalka jest jedną najlepiej sprzedających się zabawek świata.

barbiemamuse.com
barbiemamuse.com