Przyjaźń z kolegami partnera to bez wątpienia dobry sposób na poprawę Waszych relacji towarzyskich, dzielenie wspólnych pasji, spędzanie czasu razem i zakończenie kłótni pod tytułem "kumple są dla Ciebie ważniejsi niż ja". Naukowcy ostrzegają jednak, że to z pozoru idealne rozwiązanie, może mieć bardzo negatywne konsekwencje.

Kobieta, która zaprzyjaźnia się ze znajomymi swojego partnera może doprowadzić, do zaniżenia jego poczucia własnej wartości, a nawet obniżenia jego libido. Ta zależność występuje głównie u mężczyzn w średnim wieku.

Psychologowie z Uniwersytetu Chicago, Cornell i Nowego Jorku przeprowadzili badania na grupie 3000 mężczyzn w wieku od 57 do 85 lat. Okazało się, że panowie, którzy uskarżali się na problemy w życiu seksualnym, znacznie częściej mieli to samo grono znajomych, co ich partnerki. Zjawisko to naukowcy nazwali "partner betweenness" i zdiagnozowali, jako sytuację, w której kobieta wchodzi pomiędzy swojego partnera a jego przyjaciół.

Jeden z autorów badania wyjaśnia - "w takich przypadkach kobieta zazwyczaj nawiązuje silniejszą relację z powiernikami partnera niż on sam. W efekcie osoba do której mężczyzna żywi romantyczne uczucie wchodzi w hermetyczną przestrzeń pomiędzy nim, a jego przyjaciółmi. Taka sytuacja doprowadza do zaburzenia męskiej autonomii i prywatności, które w tradycji są ważnymi atrybutami męskości. To z kolei może doprowadzić do problemów z atrakcyjnością i satysfakcją pomiędzy partnerami w związku"

Najlepszym rozwiązaniem będzie zatem zaakceptowanie kolegów naszego partnera, ale bez nawiązywania z nimi zbyt zażyłych relacji.