O ile jeszcze w 2000 roku tylko 8 proc. par gejów i lesbijek wychowywało adoptowane przez siebie dzieci, to w 2009 roku odsetek ten wzrósł do 19 proc. - wynika z danych, które podał dziennik "New York Times" na podstawie informacji z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles, gdzie prowadzi się badania praw dotyczących orientacji seksualnej.

Reklama

Jak uważają eksperci, wzrost liczby adopcji przez pary homoseksualne wynika z dużego zapotrzebowania na domy rodzinne dla dzieci oczekujących na adopcje. Jako drugi czynnik wymienia się rosnącą społeczną akceptację homoseksualistów w USA.

Wyraźne prawne zakazy adoptowania dzieci przez pary homoseksualne istnieją tylko w dwóch stanach: Utah i Missisipi. W przeważającej większości pozostałych stanów geje i lesbijki nie mogą jednak zawierać małżeństw, co powoduje, że adoptowane przez nich dzieci nie mają takich samych praw jak ich rówieśnicy z heteroseksualnych rodzin.

W stanie Arizona, na przykład, uchwalono w kwietniu br. ustawę, która wymaga od pracowników socjalnych, aby pomagali w pierwszej kolejności parom heteroseksualnym.

Z Waszyngtonu Tomasz Zalewski