Od najprostszych do najbardziej skomplikowanych. Mali i duzi na przestrzeni ostatnich pięciu dziesięcioleci sięgali po różnorodne gadźety w zapewnieniu sobie dobrej zabawy. Które z nich zasłużyły na szczególne uznanie?

Reklama

OD MAŁEGO CHEMIKA DO DMUCHANEJ MYSZKI

W latach dwudziestych największym szałem było między innymi jo-jo i zestaw małego chemika – twierdzą redaktorzy serwisu time.com.

Lata trzydzieste należały do żołnierzyków i dmuchanej Myszki Miki.

W latach czterdziestych do głosu doszły tendencje konstruktorskie i słabość do romantycznej i magicznej atmosfery – wtedy bowiem swoje najlepsze pięć minut rozpoczęły tak nieśmiertelne gadżety jak zestaw do robienia baniek mydlanych czy klocki lego.

AP / Anonymous
ShutterstockWYDUMANA KOBIECOŚĆ I KOSMICZNE SZALEŃSTWO

Lata pięćdziesiąte to tryumf wydumanej kobiecości oraz zabaw na świeżym powietrzu – ta dekada należała między innymi do lalki Barbie, frisbee i hula hop.

W latach 60-tych, zdaniem Time.com, na pierwszy plan wyszedł chłopak Barbie, Ken oraz wymarzony domek owej pary. Cały świat z zapałem bawił się również miniaturowymi samochodami wyścigowymi.

Lata 70-te były dekadą inteligentów oraz amatorów fantastyki. Tryumfy święciła wówczas kostka Rubika i gadżety w stylu s-f, przedstawiające bohaterów i kosmiczne statki ze „Star Trek” i „Gwiezdnych Wojen”.

Lata 80-te to dalszy tryumf fantastyki, rywalizujący wszakże z cukierkowym sentymentalizmem. Obok zmutowanych i wojowniczych Żółwi Ninja czy Transformersów królowały misie-przytulanki i przesłodkie kucyki My Little Pony.

ReklamaLata 90-te stanowiły pewien przełom w podejściu do zabawy. Najważniejszymi zabawkami tego czasu były, zdaniem redaktorów Time.com, między innymi Amerykańskie Dziewczynki – lalki, które zamiast świata wydumanego i cukierkowego żyją w świecie ubóstwa, świecie problemów rodzinnych i niespłaconych kredytów. W latach 90-tych ludzie zapragnęli, by ich zabawki odwzajemniały ich wyznania miłości. Hit owej dekady, Furby, porozumiewał się z właścicielem po angielsku i furbiańsku oraz reagował szeroką gamą mimicznych ekspresji.

Co nas czeka w bieżącej dekadzie? Trudno się domyślić. Wiadomo jednakże, że wśród największych must-have poczesne miejsce zajmą między innymi chomiki Zhu Zhu.

Pełną listę najwspanialszych zabawek ostatniego półwiecza znajdziesz tutaj