Manifa ma zwracać uwagę na najważniejsze problemy, z jakimi borykają się Polki; co roku organizowana jest pod innym hasłem. W tym tematami przewodnimi manifestacji będą: bezrobocie, nierówność ekonomiczna, łamanie prawa pracy.

XII Manifa poświęcona będzie Izabeli Jarudze-Nowackiej, która zginęła w zeszłym roku w katastrofie pod Smoleńskiem. "Na początku Manify głos zabierze córka Izabeli Jarugi-Nowackiej, Barbara Nowacka, a po zakończeniu, wraz ze wszystkimi chętnymi, pójdziemy złożyć kwiaty pod tablicą poświęconą jej pamięci, przy wejściu do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej" - poinformowałaElżbieta Korolczuk z Porozumienia Kobiet 8 Marca, które organizuje Manifę.

Jaruga-Nowacka - posłanka, pełnomocniczka rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn, wicepremier i minister polityki społecznej - od początku kariery politycznej występowała w obronie praw człowieka i osób dyskryminowanych, walczyła o równouprawnienie kobiet i mężczyzn, co roku uczestniczyła też w Manifach. W tym roku, tak jak w latach ubiegłych, w organizację Manify włączają się związki zawodowe. Na manifestacji spotkają się m.in. przedstawiciele OPZZ, ZNP, Wolnego Związku Zawodowego Sierpień '80 oraz Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

Podobnie jak w zeszłym roku Manifie towarzyszy festiwal Rewolucje Kobiet, który rozpoczął się 25 lutego i potrwa do 13 marca. W ramach festiwalu odbywają się przedstawienia, pokazy filmów, wystawy, organizowane są również debaty i spotkania. W czwartek w siedzibie ZNP odbędzie się debata "Solidarność czy wyścig szczurów? Jakiej Polski chcemy?". Wezmą w niej udział m.in. ekspertka ONZ Ewa Rumińska-Zimny oraz przedstawicielki OPZZ, ZNP i organizacji pozarządowych.

W piątek - w Składzie Butelek - odbędzie się spotkanie "Białorusinki i Polki: co wiemy o sobie" oraz koncert zespołu FolkRoll i wokalistki Nasty Niakrasavej. W poniedziałek 8 marca w centrum Nowy Wspaniały Świat odbędzie się premiera książki Mary Wollstonecraft "Wołanie o prawa kobiety" z udziałem m.in. Magdaleny Środy. Z kolei w niedzielę 13 marca zaplanowano II Manifowy turniej piłki nożnej dla kobiet w hali sportowej OSiR Targówek.

Manifa wyruszy w południe z Placu Defilad i ulicami Warszawy przejdzie przed Sejm. Manifestacje z okazji Dnia Kobiet odbędą się także w innych polskich miastach. Więcej informacji o Manifie i towarzyszącym jej festiwalu można znaleźć na stronie www.manifa.org.

Warszawską Manifę co roku organizuje Porozumienie Kobiet 8 Marca - nieformalna grupa kobiet, zawiązana w lutym 2000 r., by reagować na rażące przypadki dyskryminacji kobiet. Każda Manifa jest poświęcona innemu problemowi społecznemu kobiet. W zeszłym roku także zwracano uwagę na nierówności ekonomiczne, a hasłem Manify było "Solidarne w kryzysie, solidarne w walce".

Międzynarodowy Dzień Kobiet to święto ustanowione w 1910 r. dla upamiętnienia strajku 15 tys. kobiet, pracownic fabryki tekstylnej w Nowym Jorku, które 8 marca 1908 r. domagały się praw wyborczych i polepszenia warunków pracy. Właściciel fabryki zamknął strajkujące w pomieszczeniach fabrycznych. W wyniku pożaru zginęło wówczas 129 kobiet.