Łatwo jednak zgadnąć, dlaczego greckie dania smakują tak wielu ludziom. Przede wszystkim dzięki składnikom: trudno znaleźć bardziej soczyste i bardziej aromatyczne warzywa i owoce. Dojrzewają pod upalnym niebem, nabierając niepowtarzalnego smaku. Otoczona wodą Grecja korzysta też w pełni z morskich skarbów - ryb i owoców morza. Nie sposób również zapomnieć o tradycjach kulinarnych - wiele greckich potraw przygotowywanych jest na podstawie prastarych, przekazywanych z pokolenia na pokolenie przepisów.
Sałatka z opiekanej papryki
Przepis na 4 porcje
- po 2 żółte i czerwone papryki
- 20 dag fety
- 10 dag marynowanych oliwek bez pestek
Dodatki: 2 łyżki marynowanych ząbków czosnku, 3 fileciki anchois, 2 łyżki posiekanych świeżych ziół, 6 łyżek oliwy, 2 łyżki soku z cytryny, sól, pieprz
Papryki opiec w piekarniku, aż skórka miejscami sczernieje. Ostudzić, obrać, oczyścić. Pokroić w paski. Zebrać wyciekający sok i wymieszać z sokiem z cytryny i oliwą. Paski papryki ułożyć na talerzu. Posypać pokrojoną w kostkę fetą, oliwkami, ząbkami czosnku oraz ziołami. Skropić przygotowanym sosem. Udekorować filecikami anchois pokrojonymi na cienkie paseczki.
Ateński Akropol
Jest najsłynniejszym z zabytków starożytnej Grecji. To wapienne wzgórze położone w stolicy kraju pierwotnie było obronną cytadelą. Stopniowo zmieniło charakter na religijny. W V wieku p.n.e., w czasach legendarnego piewcy demokracji Peryklesa, zbudowano tu kompleks świątyń, z których najsłynniejszą i najlepiej zachowaną pozostaje Partenon poświęcony wszechwładnej bogini Atenie.
Pieczeń barania faszerowana fetą
Przepis na 6-8 porcji
- 1,2 kg udźca jagnięcego
- 20 dag fety lgłówka czosnku
- 10 dag marynowanych oliwek
- 2-3 cebule
- szklanka czerwonego wina
- szklanka jogurtu
Dodatki: pęczek bazylii, 1-2 gałązki rozmarynu, 4 łyżki oliwy, sól, pieprz
Mięso starannie umyć, oczyścić, natrzeć solą i pieprzem. Zalać jogurtem, przykryć i marynować przez kilka godzin. Osuszyć, rozkroić na duży płat. Obłożyć listkami bazylii i posmarować fetą. Zwinąć pieczeń, obwiązać nicią. Ułożyć w żaroodpornym naczyniu. Polać oliwą i czerwonym winem.
Dodać pokrojoną na cząstki cebulę, ząbki czosnku, oliwki i gałązki rozmarynu. Wstawić do piekarnika rozgrzanego do 200 stopni i piec 60-70 minut, często obracając i polewając sosem z pieczenia.
Oliwny gaj
Jednym z największych skarbów kulinarnych Grecji jest oliwa z oliwek. Wytwarza się ją tu od czasów starożytnych - antyczna Grecja była nawet nazywana cywilizacją drzewa oliwnego. Do dziś w niewielkich gospodarstwach stosuje się te same, prastare metody wyciskania oliwy kamiennymi żarnami na zimno. Grecy dodają oliwę praktycznie do wszystkich dań na zimno, na ciepło, a także po prostu jedzą ją z chlebem. Dziś kraj ten jest prawdziwym oliwnym potentatem - trzecim co do wielkości producentem oliwy z oliwek na świecie, a także największym jej konsumentem w przeliczeniu na głowę mieszkańca. Grek kocha jeść Jak mówią sami Grecy, urodzili się po to, by jeść, pić, śpiewać i tańczyć. Jest w tych słowach dużo prawdy - wystarczy wieczorem przejść się po ulicach dowolnego greckiego miasta, by zauważyć wypełnione po brzegi restauracje i bary. Jeśli Grecy zasiądą już do uczty, na pewno szybko nie wstaną - wspólne biesiadowanie będzie trwało do późnej nocy.
Zielona sałatka z sosem cytrynowym
Przepis na 4 porcje
- 30 dag listków różnych sałat
- mała cebula
- papryka
- 20 dag pomidorków
- kilka rzodkiewek
- 4 łyżki posiekanych świeżych ziół
Na sos: sok z cytryny, 5-6 łyżek oliwy, 1-2 ząbki czosnku, sól, pieprz
Liście sałat opłukać, osuszyć, usunąć grube łodygi, podrzeć na kawałki. Cebulę i paprykę pokroić w cienkie paseczki. Umyte pomidorki i rzodkiewki przekroić na połówki. Liście sałat włożyć do miski. Dodać pokrojone warzywa i posiekane zioła. Oliwę wymieszać z sokiem cytrynowym. Sos doprawić czosnkiem, solą i pieprzem. Sałatkę polać sosem, wymieszać.
Ouzo i retsina
Bez wątpienia najbardziej znane alkohole rodem z Grecji. Ouzo to wódka anyżkowa - po wymieszaniu z wodą zmienia kolor na mleczny. W upalne dni doskonale orzeźwia. Z kolei retsina to białe wino o charakterystycznym, żywicznym aromacie (zawiera dodatek żywicy sosnowej). Najlepiej smakuje schłodzone.
Domowe tzatziki
Polecam wszystkim mój przepis na ten klasyczny grecki sos: jeden ogórek obieramy, pozostawiając cienkie paski skórki, ścieramy na tarce o dużych oczkach, zostawiamy na 10 min i odlewamy wodę. Do ogórka dodajemy opakowanie bardzo gęstego jogurtu, do tego dodajemy 3 rozgniecione ząbki czosnku, sok z cytryny, łyżkę oliwy i dużo posiekanego koperku. Doprawiamy pieprzem, solą, koperkiem, mieszamy i odstawiamy do lodówki.
Ryba po grecku
- 2 marchwie i 2 łodygi selera naciowego oczyścić, pokroić w cienkie plasterki.
- 2 cebule pokroić w talarki
- 2-3 ząbki czosnku obrać, posiekać
- 50 dag pomidorów sparzyć, obrać ze skórki, pokroić w kostkę.
Cytrynę wyszorować w gorącej wodzie, osuszyć i razem ze skórką pokroić w plasterki.
Na głębokiej patelni lub w rondlu rozgrzać 3 łyżki oliwy.
Wrzucić cebulę i czosnek, podsmażać przez 3 minuty. Dodać marchew i seler naciowy. Smażyć razem 5 minut, aż warzywa trochę zmiękną. Doprawić majerankiem, solą i pieprzem.
Do warzyw wlać 150 ml wytrawnego wina i dodać pomidory oraz 2 łyżki posiekanej natki pietruszki. Dusić 10 minut na wolnym ogniu.
W posmarowanym 3 łyżkami oliwy naczyniu do zapiekania ułożyć 1,2 kg sprawionej ryby morskiej. Obłożyć warzywami. Na wierzchu ułożyć plasterki cytryny. Skropić oliwą. Zapiekać przez 45 minut w temperaturze 180 stopni.