Większość kobiet odczuwa lęk, kiedy ich partnerzy uprawiają sporty ekstremalne. Niebezpieczne aktywności mogą zakończyć się wypadkiem, utratą zdrowia lub życia. Nic więc dziwnego, że kobiety nie rozumieją, jak można ryzykować tak wiele dla rozrywki. Psychologowie uważają jednak, że częste przeżywanie niebezpieczeństw ma swoje pozytywne strony.

Reklama

MĘSKIE POJĘCIE SZCZĘŚCIA

Zazwyczaj sporty ekstremalne dostarczają silnych emocji i wymagają wcześniejszego nabycia specjalistycznych umiejętności. Nurkowanie, windsurfing czy paralotniarstwo wymagają nauki oraz doskonalenia wielu skomplikowanych czynności. Ich opanowanie może być prawdziwym powodem do dumy. Również radzenie sobie w trudnych sytuacjach bezpośrednio związanych ze strachem umacnia poczucie własnej wartości, zwiększa wiarę w siebie i we własne możliwości. Z kolei pewność siebie wyzwala motywację oraz energię do działania. Mężczyzna, który osiąga założone przez siebie cele jest zadowolony i szczęśliwy.

Wiele osób unika zagrożeń nie tylko dlatego, że się boi, lecz z obawy, że sobie nie poradzi. Miłośnicy ekstremalnych sportów muszą przede wszystkim umieć trafnie ocenić zagrożenie oraz panować nad negatywnymi myślami. Dodatkowo doskonaląc swoje umiejętności, uczą się kontrolować strach oraz zapanować nad niepewnością. Anna Białous* - psycholog uważa, że mężczyzna, który ma skłonność do ryzyka zazwyczaj skutecznie radzi sobie z lękiem i z niepokojem, a w sytuacji stresowej zachowuje zimną krew, może więc stanowić prawdziwą podporę dla kobiety. Prawdopodobnie w wielu sytuacjach można będzie na nim polegać. W trudnych lub nawet ekstremalnych warunkach nie odwróci się i nie wycofa, ale będzie skutecznie i odważnie działał.

ZRÓBCIE TO RAZEM

Propozycją dla kobiet, które chciałyby zrozumieć i poznać bliżej pasje partnera, może być wspólne uczestniczenie w mniej niebezpiecznych aktywnościach. Wspólny kurs nurkowania lub lot balonem może okazać się ciekawym sposobem na spędzenie razem czasu. Dobrym pomysłem jest także wspólne oglądanie programów, których bohaterowie muszą zmierzyć się z niebezpieczeństwami. Kanał Discovery Science przygotował serię pod tytułem "Łowcy Grozy", której główny bohater Gethin Jones wraz z grupą amatorów ekstremalnych wrażeń, zjawia się wszędzie tam, gdzie szaleją tornada, lawiny, erupcje wulkanów lub śmiertelnie niebezpieczne pioruny. Oglądając jego zmagania z trudnymi sytuacjami, każdy poczuje niesamowitą dawkę energii i emocji.

"ŁOWCY GROZY": PREMIERA w czwartek, 2 lipca o godz. 22:00, EMISJA KOLEJNYCH ODCINKÓW w czwartki o godz. 22:00

______________________________________________________________________________

*Anna Białous – psycholog, psychoterapeuta, trener umiejętności społecznych. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, oraz członek Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Aktualnie pracuje w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej SGGW oraz Centrum Psychoterapii "Tredo”.