Długie tygodnie rozłąki osładzały jej tylko piątkowe, godzinne rozmowy z mężem. Dzwonił zawsze o 19.00 i to był czas tylko dla nich. Ale pewnego piątku nie zadzwonił. Tydzień później też nie. Anka szalała z nerwów. Wreszcie telefon w środę. W słuchawce jakby zmieniony głos Piotra: "Nie, nic się nie stało. Po prostu nie miałem czasu, by zadzwonić.".. "Czy on aby nie kłamał?" – zastanawiała się Anka w nocy.

Reklama

CZY MOŻNA KOCHAĆ NA ODLEGŁOŚĆ?

Takich kobiet, jak Ania jest wiele. Mężowie wyjechali za chlebem za granicę, a one nie mogą poradzić z samotnością, bólem i napadami zazdrości o to, czy ukochany nie znalazł pocieszenia w ramionach innej kobiety.

Na początku 2008 roku naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego ostrzegali, że nawet jedna trzecia związków rozpadnie się na skutek wyjazdu za granicę jednego z członków rodziny. Od chwili wejścia Polski do Unii Europejskiej i otwarcia się dla Polaków rynków pracy w unii dramatycznie wzrosła liczba rozwodów. Jak pielęgnować związek na odległość, by nie stać się koleją liczbą w tej ponurej statystyce?

1.Dzwońcie do siebie jak najczęściej. Jak w każdym innym aspekcie relacji między kochającymi się ludźmi absolutną podstawą jest komunikacja. To właśnie ona pozwala stworzyć i co najważniejsze utrzymać więź. Dzwońcie do siebie regularnie. Dobrym rozwiązaniem może okazać się ustalenie stałych godzin lub dni rozmowy. Głosem, jego brzmieniem, tembrem możesz przekazać swojemu partnerowi dużo więcej niż tylko suche informacje. Potrzeba do tego odrobinę umiejętności, ponieważ mąż nie widzi gestykulacji czy mimiki.

2.Dbaj o to, by wasze rozmowy były pełne emocji. Staraj się wyrażać je głosem, mówić cicho, wesoło, ciepło, aby stworzyć wasz mały intymny telefoniczny świat. W głosie słychać uśmiech, gniew i smutek. A jeśli nie telefon, to warto polecić różnego typu komunikatory internetowe, coraz bardziej popularne i zazwyczaj darmowe, takie jak Skype czy gadu gadu. Chcesz widzieć swojego męża? Nic prostszego. Zaopatrz się w kamerę internetową i już masz wrażenie, jakby siedział obok ciebie! Bez względu na to, jakie technologie wykorzystujemy do kontaktu w naszym partnerem, należy pamiętać o podstawowej zasadzie: często, szczerze i nie tylko suche fakty. Przekonasz się, jak pięknie jest powspominać sobie wasze pierwsze wakacje... być może gdyby nie jego emigracja, nigdy byście tego nie zrobili.

3.Pisz listy. Tradycyjne lub maile. Sztuka epistolografii zanika, a warto ją pielęgnować, bo o ile rozmowa zapada w serce, ale jest ulotna, o tyle list czy nawet email można otwierać, ile razy się zapragnie. Pamiętaj, by załączać mężowi dużo zdjęć (a do listów wkładać te tradycyjne, wywołane u fotografa – wiele osób woli je od tych w formie elektronicznej). Możesz też prowadzić coś w rodzaju dziennika: codzienne zapiski pozwolą twojemu mężczyźnie uczestniczyć w życiu rodziny tak, jakby był na miejscu.4.Zadbaj, by dzieci też miały z tatą częsty kontakt. Dzieci wymagają szczególnej troski w momencie, a ich wychowanie spadło całkowicie na twoje barki. Na pewno nie wolno ci zrobić jednego: rekompensować dzieciom nieobecności ojca za pomocą prezentów czy zbytnio im folgować. Ojciec żyje, tylko daleko od swojej rodziny, kocha swoje pociechy, myśli o nich i stara się im zapewnić w tych trudnych czasach jak najlepszą przyszłość – oto co powinny wasze dzieciaki wiedzieć. Niech jak najczęściej rozmawiają z ojcem (nawet niekoniecznie w twojej obecności), piszą do niego maile, wysyłają zdjęcia.

5.Nie daj się czarnym myślom. To nieprawda, że każdy mężczyzna zdradza swoją żonę na emigracji. Nie daj się ponieść stereotypom i nie myśl o tym bezustannie, bo w końcu stanie się to samospełniającą przepowiednią. Gdy poczujesz, że dopadają cię złe myśli, zmuś się do zrobienia czegoś pożytecznego. Idź pobiegać, poćwicz, zacznij szydełkować, zrób dzieciom wigwam z dwóch kocy i krzeseł i pobawcie się w Indian– tylko nie wpadaj w panikę i nie dzwoń do przyjaciołki z okrzykiem: – Ona tam na pewno kogoś ma! Takie bicie piany w damskim towarzystwie na pewno ci nie pomoże, a wręcz zaszkodzi. Twoje małżeństwo, jego powodzenie w czasie emigracji męża, leży tylko i wyłącznie w waszych rękach. Nie obarczaj tym osób trzecich.

___________________________________

NIE PRZEGAP:

>>> Czego najbardziej nienawidzimy w mężczyznach?
>>> W konfrontacji z nękaczem nie jesteś bez szans
>>> Gdy podczas seksu on wymawia imię swojej eks

Anna Posiecka